13.06.2008. (Goran Pavlović)
SSSH i HUZP traže odgodu poskupljenja struje do kraja 2008.
Potrošnja električne energije nije mjerilo socijalne ugroženosti, naglašavaju u sindikatu i udruzi potrošača
'Hoće li uz podivljale cijene uskoro podivljati i potrošači?', radni je naslov konferencije za novinare Saveza samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) na kojoj je iskazano nezadovoljstvo posljednjim mjerama Vlade usmjerenih na poboljšanje standarda građana u uvjetima nekontroliranog rasta cijena energenata.
SSSH je zajedno s Hrvatskom udrugom za zaštitu potrošača (HUZP) ukazao na neselektivne i diskriminirajuće mjere koje je donijelo Povjerenstvo za praćenje cijena na sjednici održanoj početkom ovog tjedna, a koje se odnose na povećanje cijena električne energije.
Podsjetimo, vlada je odredila četiri kategorije stanovništva uzimajući u obzir godišnju potrošnju električne energije. Najmanji potrošači, koji troše manje od 2.000 kWh godišnje i u koje spada oko 47 posto kućanstava, neće osjetiti rast cijena, jer će se razlika subvencionirati iz državnog proračuna.
Za sljedeću kategoriju koja troši do 2.500 kWh cijene će porasti 5 posto, za treću kategoriju s potrošnjom do 3.000kWh 0 posto, dok će za najveće potrošače koji troše više od 3.000 kWh od 1. srpnja vrijediti najviša stopa poskupljenja od 20 posto.
Ana Knežević, predsjednica SSSH, rekla je da su ove mjere neselektivne i nepripremljene te da ne vode računa o socijalnoj ugroženosti stanovništva.
«Ne možemo vježbati socijalnu osjetljivost na temelju potrošnje električne energije. Veliki broj umirovljenika ima primanja koja jedva prelaze tisuću kuna, dok istovremeno gospođa Ankica Tuđman prima mirovinu od 22.000 kuna i ulazi u socijalno zaštićenu kategoriju potrošača električne energije. To nikako nije pravedno», istaknula je.
Ona je podsjetila kako je na prvoj sjednici Povjerenstva početkom godine najavljeno da 'do ljeta nema poskupljenja struje i plina', dok je na ovotjednoj sjednici bilo govora isključivo o cijenama struje i poslovanju HEP-a.
«Tema plina se zaobilazi, kao da se samo čeka prilika da se hrvatski građani stave pred svršen čin jer je očito kako je za naše vladajuće previše rješavati dva problema odjednom. Ovako, kad se građani naviknu na višu cijenu struje, doći će i plin na red», kaže Predsjednica Sindikata.
Ona je navela kako u planu vlade nije bilo riječi na koji će se način računi za struju reflektirati na veliki dio Hrvatske koji je prisiljen koristiti električnu energiju za grijanje, obzirom da nemaju alternativu niti plina niti toplinsku energiju iz toplana.
«To znači da će cijela Dalmacija plaćati za 20 posto skuplju struju, bez obzira na socijalni status, pa se tu ne može govoriti da je ovaj plan socijalno promišljen», kazala je Knežević.
|
Iz tih razloga, SSSH je uputio otvoreno pismo potpredsjedniku Vlade i ministru gospodarstva, rada i poduzetništva, Damiru Polančecu, u kojem se zahtjeva da se najavljena poskupljena odgode do kraja 2008. godine te da se žurno pristupi izradi Nacionalnog akcijskog plana u kontekstu energetske zajednice.
U pismu se navodi kako je 'činjenica da Hrvatska Nacionalni akcijski plan nije donijela niti se u tom smislu vodi rasprava ili priprema izrada'.
Ugovor o osnivanju Energetske zajednice, naime, potpisan je 25. listopada 2005. godine u Ateni između Europske unije te Albanije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Crne Gore, Srbije i privremene upravljačke misije Ujedinjenih naroda na Kosovu.
Memorandum o razumijevanju o socijalnim pitanjima u kontekstu energetske zajednice potpisan je na Konferenciji o socijalnim pitanjima 18. listopada 2007. u Beču.
Oba dokumenta obvezuju zemlje potpisnice da vode računa o socijalnoj dimenziji u području energetskog snabdijevanja i utjecaja cijena energenata na standard stanovništva.
U SSSH smatraju kako je upravo nevoljkost da se započne s radom na Nacionalnom akcijskom planu dovela do toga da se objektivni problemi (dramatičan porast energenata u svijetu), ne rješavaju sustavno nego neprilagođenim ad hoc rješenjima, čija se dugoročnost mjeri u tjednima, a ne mjesecima ili godinama.
|
Povjerenstvo za praćenje cijena, zaključuju u Sindikatu, osnovano je da bi se iznašlo rješenja za nastale poteškoće te smanjio negativni utjecaj rasta cijena na standard građana, odnosno poreznih obveznika, a ne da isključivi cilj socijalnog dijaloga bude umirivanje javnosti te stvaranje lažnog dojma socijalnog dijaloga.
Utrostručena neto dobit INA-e u prvom kvartalu 2008. godine, kada je iznosila 596 milijuna kuna u odnosu na 186 milijuna kuna ostvarenih u istom lanjskom razdoblju, navedeno je kao još jedan argument gdje vlada ima prostora utjecati na cijene goriva.
Hrvatska je prema cijeni goriva na 18 mjestu u Europi, a jeftinije gorivo od Hrvata plaćaju građani Luksemburga, Švicarske, Španjolske i drugih mnogo razvijenijih zemalja.
Čelnica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača, Vesna Brčić-Stipčević, istaknula je kako je vlada možda imala namjeru dati pravedan prijedlog kako bi se ublažili efekti rasta cijene struje na ugrožene kategorije stanovništva, no da je ovako nepromišljenim potezom polučila upravo suprotan učinak.
Prema njezinim riječima, ne uzimajući u obzir stvarno socijalno stanje domaćinstava niti činjenicu da energenti nisu podjednako dostupni u cijeloj zemlji, vlada je ovim potezom legalizirala diskriminaciju stotina tisuća hrvatskih građana.
Uz to, ona je ustvrdila kako je takvo postupanje nezakonito obzirom da je za svaku promjenu cijena električne energije prethodno mišljenje obvezna dati Hrvatska energetska regulatorna agencija te je također nužno tražiti mišljenje potrošačkih udruga.
«Niti jedna od ovih obveza nije ispoštovana. Također, ne uzima se u obzir da bi, ako se odluka o poskupljenju struje za 1. srpnja uistinu provede, to podrazumijevalo izvanredno očitovanje brojila što znači da će hrvatski građani i za to platiti dodatnih 20 milijuna kuna».
|
|
 |
|