30.12.2009.
Goriva u Hrvatskoj jeftinija nego u regiji
Usporedba maloprodajnih cijena goriva u eurima s cijenama u susjednim zemljama pokazuje da su cijene niže samo u Bosni i Hercegovini. Na godišnjoj razini cijene goriva u Ininoj maloprodajnoj mreži porasle su u rasponu od 10,37 do 21,95 posto
S 28. prosincem Ina je ponovo povećala cijene goriva. Cijene su porasle u rasponu od šest do devet lipa po litri, odnosno za 0,85 do 1,18 posto. Na godišnjoj razini cijene goriva u Ininoj maloprodajnoj mreži porasle su u rasponu od 10,37 do 21,95 posto.
Krajem prosinca prošle godine litra Ininog Eurosuper 95 plaćana je 6,39 kuna, a krajem ove godine cijena je veća za 1,60 kuna. U godinu dana najviše je, za 21,95 posto odnosno s 3,28 kuna na 4 kune, poskupio plavi dizel. S druge strane Eurodizelu je cijena porasla za „samo“ 10,37 posto, sa 6,46 na 7,13 kuna.
|
Usporedba maloprodajnih cijena goriva u eurima s cijenama u susjednim zemljama, prema podacima na internetskim stranicama slovenskog auto-moto saveza, pokazuje da je gorivo jeftinije samo u Bosni i Hercegovini, dok su i benzinska i dizelska goriva u Srbiji, Crnoj Gori, Mađarskoj, Sloveniji i Italiji skuplja nego u Hrvatskoj.
Mađarski MOL najavio je od srijede poskupljenje benzina za šest forinti po litri, a već 1.siječnja uslijedit će novo poskupljenje od 14 forinti po litri zbog povećanja trošarina. Cijena dizela u srijedu je porasla za 4 forinte, a u novoj godini porast će ponovo za otprilike devet forinti.
Nakon poskupljenja u srijedu litra benzina koštat će u veleprodaji 282,7 forinti, a litra dizela 270,4 forinte. Vozači će pak benzin plaćati više od 300 forinti (oko 1,10 eura) po litri, a dizel oko 285 forinti (1,05 eura), ovisno o crpki na kojoj kupuju gorivo.
|
No, zbog previsokih cijena MOL je zadobio težak udarac na svom domaćem tržištu – izgubio je status dobavljača goriva za mađarske državne institucije. Nadjačao ga je tradicionalni suparnik na srednjoeuropskom tržištu OMV koji je ponudio za dvije do tri forinte niže cijene.
Ugovor obuhvaća isporuku50 milijuna litara goriva, a prihvaćanjem OMV-ove ponude mađarska vlada uštedjet će između 100 i 150 milijuna forinti, rekao je vladin glasnogovornik Domokos Szollar.
U Sloveniji su pak benzinska goriva u ovoj godini poskupila za oko 35 posto, a dizelska za oko 15 posto. Loživo ulje poskupjelo za gotovo 18 posto.
Ako promatramo širu regiju, gorivo je skuplje u Austriji, Češkoj, Slovačkoj i Grčkoj, a jeftinije je u Albaniji, Bugarskoj, Rumunjskoj, Kosovu, Makedoniji i Poljskoj. U europskim okvirima najsličnije cijene goriva hrvatskima imaju baltičke zemlje, Švicarska i Luksemburg.
Najskuplje se gorivo plaća u Turskoj, a zatim slijedi Nizozemska. U skupinu zemalja sa skupim gorivom pripadaju i skandinavske zemlje, Velika Britanija, Belgija, Italija i Njemačka.
Među zemljama regije odudara Slovačka s cijenom litre dizela od 1,14 eura (samo oko 3,5 posto nižom od cijene benzina), što je svrstava među skuplje u Europi. U ostalim zemljama regije cijena dizela je u rasponu od 0,89 eura (Litva) do 1,03 eura (Austrija i Češka).
U Nizozemskoj i Portugalu skupa su pak benzinska goriva, dok su cijene dizela za 20 do 27 posto niže. Na Ininim crpkama litra Eurodizela trenutno je za 7,3 posto jeftinija od Eurosupera 95.
U Rusiji i Ukrajini gorivo je najjeftinije. U Rusiji litra benzina košta pola eura manje nego u Hrvatskoj, a dizel je više nego upola jeftiniji.
Cijene naftnih derivata u Hrvatsakoj korigiraju se na temelju Pravilnika o utvrđivanju cijena naftnih derivata i to početkom svakog tjedna s tim da je najviše dopušteno maksimalno tjedno povećanje ili smanjenje cijena 3,5 posto. Korekcija cijena naftnih derivata ponajviše ovisi o kretanju cijena derivata na tržištu Mediterana i kretanju tečaja dolara.
Cijene goriva u Hrvatskuj na vrhuncu su bile u ljeto 2008. godine. Eurosuper 95 tada je dosegnuo cijenu od 9,65 kuna po litri, litra Supera 95 koštala je 9,35 kuna, a Supera plus 98 pak 9,75 kuna. Najviša cijena dizela iznosila je 9,81 kunu, eurodizela 9,93 kune, a loživog ulja 7,11 kuna. Litra plavog dizela koštala je u lipnju 2008. godine 5,62 kune. (Bankamagazin)
|
|
 |
|