23.01.2008. (Goran Pavlović)
Sanader: Rast cijena neopravdan
U prosinačkoj stopi inflacije od 5,8 posto, cijene su hrane sudjelovale s čak 3,3 posto
U Zagrebu je danas, u prostorijama Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, održan sastanak predstavnika Vlade Republike Hrvatske s predstavnicima Hrvatske udruge poslodavaca, sindikalnih središnjica, općina, gradova, županija i udruga potrošača, na kojem su prezentirani preliminarni rezultati analize nedavno osnovanog Povjerenstva za praćenje cijena.
Provedena analiza je pokazala da su cijene prehrambenih proizvoda, u prosinačkoj stopi inflacije od 5,8 posto, sudjelovale s čak 3,3 postotna boda, dok su cijene komunalnih usluga imale udio od približno jedan posto.
Gledano prema grupama proizvoda, cijene ulja i masti u prosincu 2007., u odnosu na isti mjesec godine ranije, porasle su za 24,7 posto, povrća 22,9 posto, voća 18,3 posto, a mlijeka, sira i jaja 10,1 posto.
«Zajednički je zaključak današnje sjednice da su ovakva skokovita povećanja cijena osnovnih prehrambenih artikala neopravdana», rekao je Ivo Sanader, predsjednik Vlade, te dodao kako je za sutra, 24. siječnja, dogovoren sastanak s proizvođačima i trgovcima na kojem se trebaju utvrditi uzroci ovako drastičnog poskupljenja hrane.
Također je naveo da je u tripartitnom Povjerenstvu, u kojem sudjeluju predstavnici vlasti, sindikata i poslodavaca, dogovoreno sudjelovanje i predstavnika lokalnih vlasti – gradova, općina i županija – kako bi se u punoj mjeri utvrdila geneza cjenovnog udara na standard hrvatskih građana.
Osvrnuvši se na odgovornost trgovaca za rast inflacije, Sanader je rekao da «ako netko ostvaruje profit u hrvatskom društvu, onda je i dužan vratiti jedan dio zarade građanima kroz smanjenje marži».
Predsjednik Vlade naglasio je da prema stopama inflacije Hrvatska nikako nije izoliran primjer, već da se slične rasprave vode i u ostalim europskim državama.
Istaknuo je potrebu da se djelovanje Gospodarsko-socijalnog vijeća (GSV) ne ograničava samo na državnu razinu, nego da se socijalni dijalog treba pokrenuti u jačoj mjeri i na lokalnim razinama gradova i općina.
Riječki gradonačelnik Vojko Obersnel, kao predstavnik Udruge gradova, smatra da je «u mnogim primjerima lokalna samouprava neopravdano prozivana zbog povećanja komunalnih naknada». Također je dodao da se svaki pojedini slučaj povećanja cijena treba zasebno razmotriti te u zajedničkim aktivnostima s Vladom RH utjecati na zaustavljanje daljnjeg njihova rasta.
Ilija Rkman, predstavnik udruga potrošača, zaključno je naglasio da je valom poskupljenja u posljednja dva mjeseca ozbiljno narušen balans gospodarskih interesa, što sve ima za posljedicu sve nezavidniji položaj hrvatskih potrošača.
|
|
 |
|