28.10.2008.
Jeftinije gorivo
Od ponoći je znatno pojeftinilo gorivo - litra eurosupera 95 i eurodizela ponovno stoji ispod 8 kuna
Super 95 pojeftinio je sa 8,09 kuna na 7,40 kn, eurosuper 95 sa 8,28 kn na 7,58 kn, super plus 98 sa 8,35 kn na 7,64, dizel sa 8,19 kn na 7,61 kn, eurodizel sa 8,43 kn na 7,80 kn, plavi dizel sa 5,26 kn na 4,68 kn te loživo ulje sa 5,63 kn na 5,05 kn.
Gost jučerašnjeg Dnevnika HTV-a bio je predsjednik uprave Ine Tomislav Dragičević. Potvrdio je ove nove cijene.
Izjavio je kako smatra da će se cijena barela stabilizirati na 50-60 USD. Na pitanje znači li to novo pojeftinjenje za dva tjedna, jer je sada cijena oko 62 USD, odgovorio je da je cijena vezana i uz tečaj dolara koji je trenutno u porastu pa da to nužno ne znači i pojeftinjenje.
Za cijenu plina Dragičević je izjavio kako očekuje poskupljenje (odgođeno je sa 1. srpnja na sljedeću godinu), jer se stvaraju gubici.
Za oko 1,2 milijarde m3 plina kojeg se uvozi iz Rusije tržišna veleprodajna cijena trebala bi biti 3,5 kuna/m3, a prodaje se za 1,20 kn/m3.
Poskupljenje je neminovno, a i hrvatsko gospodarstvo se treba naučiti na skuplju energiju kako bi se pripremilo se Europu.
Cijene naftnih derivata na hrvatskom se tržištu mogu korigirati svaka dva tjedna, a formula ovisi o kretanju cijene derivata na tržištu Mediterana i kretanju tečaja dolara.
Cijene nafte pale su na međunarodnim tržištima na najnižu razinu u 17 mjeseci - na gotovo 62 dolara za barel. Potaknuo je to pesimizam zbog pogoršanja globalne gospodarske klime i njegova vjerojatnog utjecaja na potražnju za gorivom.
Na američkom tržištu barel sirove nafte za isporuke u prosincu pojeftinio je za 1,77 dolara, na 62,38 dolara. Na tržištu u Londonu cijena barela kliznula je za 1,75 dolara, na 60,30 dolara.
Potištenost zbog svjetskoga gospodarstva zasjenila je OPEC-ov dogovor o smanjivanju proizvodnje za 1,5 milijuna barela dnevno. Neki analitičari tvrde kako to još nije dovoljno da bi se spriječilo smanjivanje cijena.
Cijene barela nafte gotovo su se prepolovile u odnosu na rekordu vrijednost iznad 147 dolara zabilježenu u srpnju.
Potražnja pada u Sjedinjenim Državama, najvećem svjetskom potrošaču energije, te ostalim industrijskim zemljama, nakon što je kreditna kriza zahvatila šire gospodarstvo i počela se širiti na tržišta u nastajanju.
Znakovi oštrog usporavanja u Europi te niz upozorenja o dobiti i zatvaranju radnih mjesta iz kompanija diljem svijeta povećali su strahove od duboke globalne recesije. (HRT)
|
|
 |
|