26.08.2009.
Vlada zadužila Inu da vodi politiku cijena
Važeći Pravilnik o cijenama naftnih derivata vrijedi za sve koji se bave trgovinom naftnih derivata. Mijenja se prema prijedlogu Ine, bez konzultacija s ostalim distributerima, a prema Krešimiru Cerovcu iz resornog Ministarstva nije ni jasno na koga će se izmjene odnositi
Nakon sedmosatnog razgovora Vlade i predstavnika Ine u utorak dogovoreno je da će se cijene naftnih derivata određivati jednom tjedno, s tim da se maloprodajne cijene neće moći mijenjati više od 3,5 posto u odnosu na postojeću.
"Time se izbjegavaju veći jednokratni udari kod promjena cijena, ali ne ograničava se rast cijena u nekom dužem periodu", kazao je za www.banka.hr naftni konzultant Jasminko Umičević, i dodao da potrošači ovim neće profitirati, jer cijena ničim neće biti ograničena, što su neki možda očekivali nego će cijene derivata u Hrvatskoj pratiti kretnja na međunarodnom tržištu što je svakako dobro za poslovanje naftnog sektora.
Smanjenje roka promjene cijena omogućava brže usklađivanje s kretanjima na tržištu, što je dobro, jer je praksa mnogih zapadnih zemalja da se cijene usklađuju i u kraćim razdobljima od tjedan dana, potvrdio je i Umičević.
Ipak, najsporniji dio Ininog prijedloga, onaj o primjeni diferenciranih cijena ovisno o lokacijama benzinskih postaja je odbijen. Inina logika bila je da kriterij cijene bude količina prometa, što bi značilo da bi više cijene bile na autocestama, u velikim gradovima i turističkim središtima, dok je Vlada sklonija ideji da jeftinije gorivo bude u područjima od posebne državne skrbi.
Oko odredbe o skraćivanju obračunskog perioda s 14 na sedam dana, nije bilo problema, jer kako kaže Bernard Sičenica iz tvrtke Antunović 'to je dobra ideja jer su cijene goriva dnevnog karaktera, a što je kraći period formiranja cijena, to su one preciznije'.
Budući da se postojeći Pravilnik o utvrđivanju cijena naftnih derivata odnosi na sve distributere naftnih derivata logično je misliti da će tako biti i u slučaju novog, odnosno izmijenjenog Pravilnika. Ipak, neki mediji prenose da se odredbe o maksimalnom poskupljenju odnose samo na Inu, a i u samom Ministarstvu gospodarstva nisu znali konkretno reći što je dogovoreno - na koga će se primnjenivati novi, izmijenjeni pravilnik.
|
Na pitanje da li će novi Pravilnik vrijediti za sve, Krešimir Cerovac iz Uprave za energetiku Ministarstva gospodarstva kazao je 'da i to moraju raščistiti, te da upravo rade na tome'. Dodao je kako je rad na Pravilniku prepun začkoljica, te da se postavlja ogroman broj pitanja, za koje moraju ponuditi rješenje kako bi imali jasne odredbe. Konačan prijedlog trebao bi biti gotov u srijedu ili četvrtak.
Ana-Maria Boromisa s Instituta za međunarodne odnose komentirala je za rujanski broj časopisa banka način na koji je Ina podigla cijene zbog povećanja PDV-a, iako se prije s Vladom dogovorila da neće.
"Vlada ima, a ne koristi svoje ovlasti za ograničavanje cijena, a premijerka posao vezan uz socijalno osjetljiv resor prepušta Ini, a ne vladinim institucijama. To ukazuje na neučinkovitost institucija i na premijerkin populizam".
Osim što su u njenoj ovlasti mehanizmi da ograniči cijenu pojedinih naftnih derivata na razdoblje od 90 dana iz opravdanih razloga (a eksplicitno se navodi zaštita potrošača), piše Boromisa, Vlada nije poduzela mjere za promjenu načina izračuna, niti je u postupak uključila Ekonomsko i socijalno vijeće.
Osim toga, kako navodi, Ina je obvezna dan prije promjene cijene Ministarstvu dostaviti kompletan izračun najviše razine cijena, koje se i ne mogu primjenjivati ukoliko Ministarstvo utvrdi da nisu u skladu s Pravilnikom. Ipak, kada je Ina podigla cijene, Ministarstvo nije utvrdilo da nove cijene nisu u skladu s Pravilnikom.
Zbog toga, Boromisa zaključuje "da je zaduživanjem Ine da pripremi 'socijalno osjetljivi cjenik', Vlada odredila dioničko društvo kao instituciju zaduženu za osmišljavanje i provedbu socijalne politike u Hrvatskoj".(Bankamagazin)
|
|
 |
|