13.07.2012.
OMV počeo s razvojem plina u vodama sjevernog Norveškog mora
Austrijska naftna i plinska kompanija kupila je 15 posto udjela u Aasta Hansteen polju od ExxonMobila
Austrijski OMV potpisao je ugovor o preuzimanju 15 posto udjela od ExxonMobila u Aasta Hansteen polju u Norveškom moru i povećanje udjela za 6,15 posto u projektu Norwegian Sea Gas Infrastructure (NSGI), priopćeno je danas iz te kompanije u kojem se dodaje kako ugovor treba odobriti norveško Ministarstvo za plin i energiju.
Aasta Hansteen ima tri važna plinska nalazišta u Voring Basinu, u sjevernom dijelu Norveškog mora. Očekivani pridobivi neto volumen je procijenjen na 40 do 60 milijuna plina barela ekvivalentne nafte (boe) i 0,8 do 1,0 milijuna kondenzata boe na dubini vode od oko 1300 metara.
Aasta Hansteen polje otkriveno je 1997. godine i leži na 300 kilometara od obale, a poljem je od 2006. upravljao norveški Statoil. Pod-upravitelji su OMV s 15 posto udjela i ConocoPhillips s 10 posto.
Razvoj polja je trenutno u pristupnoj fazi projektiranja i dizajna, dok će se konačna odluka o ulaganju donijeti u četvrtom kvartalu ove godine. Akvizicija će osigurati OMV-u pridobive resurse od 43 milijuna barela ekvivalentne nafte iz tri nalazišta, a otkriveni dodatni potencijal za eksploraciju može doprinijeti u kasnijoj fazi. Proizvodnja je trenutno planirana za četvrti kvartal 2016. godine i predviđa se da će OMV imati 18.000 barela ekvivalentne nafte dnevno (boe/d) u 2017. godini.
"Drago mi je vidjeti da OMV-ova strategija u Norveškoj ubire plodove. Ovo je druga akvizicija u sjevernom dijelu Norveškog mora u godinu dana. Na dobrom smo putu da Norveška postane ključna zemlja u našem portfelju za istraživanje i proizvodnju", izjavio je Jaap Huijskes, član Izvršnog odbora OMV-a za istraživanje i proizvodnju.
Akvizicija također uključuje 6,15 posto udjela u NSGI projektu. Zajedno s udjelom koji je stečen u Zidane akviziciji u prosincu 2011. godine, OMV ima ukupno 7,9 posto u NSGI.
Doseg NSGI projekta, koji je također u fazi projektiranja i dizajna, obuhvaća 480 kilometara 36-inčnog cjevovoda od Aasta Hansteen polja do Nyhamna postrojenje za obradu prirodnog plina i proširenje Nyhamna plinskog postrojenja.
Cjevovod će također omogućiti povezivanje polja Linnorm i Zidane gdje OMV ima 20 posto udjela, kao i moguće povezivanje s drugim nalazištima. Statoil upravlja s NSGI-om, a partneri su i OMV, Centrica, ConocoPhillips, Edison, E.ON Ruhrgas, GDF SUEZ, Maersk, Petoro, RWE Dea, Shell i TOTAL, zaključuje se u priopćenju OMV-a.
|
|
 |
|