07.11.2008.
OMV povećao neto dobit za 27 posto na 1,89 mlrd eura
Prosječna cijena brent nafte u dolarima u razdoblju od siječnja do kraja rujna bila je za 65 posto viša nego u istom razdoblju prošle godine, što je dovelo do snažnog rasta EBIT-a i neto dobiti
Austrijski naftno-plinski koncern OMV objavio je da je u prvih devet mjeseci ove godine prodajom prihodovao 19,77 milijardi eura, što je porast od 38,13 posto u odnosu na isto isto razdoblje prethodne godine.
U istom razdoblju ostvarena je neto dobit od 1,89 milijardi eura, što je za 27 posto više u usporedbi s rezultatom ostvarenim u prva tri lanjska kvartala.
Prosječna cijena brent nafte u dolarima u razdoblju od siječnja do kraja rujna bila je za 65 posto viša nego u istom razdoblju 2007. godine, što je dovelo do snažnog rasta EBIT-a i neto dobiti.
EBIT na razini grupe iznosi 2,47 milijardi eura i za 46 posto je veća u odnosu na isto razdoblje prethodne godine. Rumunjski Petrom je u EBIT sudjelovao sa 699 milijuna eura, što je povećanje za 38 posto.
Zbog rasta neto troškova, neto financijski rezultati grupe OMV su nešto slabiji nego lani.
Neto dobit nakon umanjenja iznosi 1,58 milijardi eura i bila je za 26 posto iznad prošlogodišnje razine, dok je čista dobit (clean EBIT) od 2,80 milijarde eura nakon isključenja specijalnih neto naplata, koje su uglavnom povezane s parničkim provizijama i oštećenjima u Arpechimu, porasla za 66 posto.
U segmentu Istraživanja i proizvodnje EBIT je u odnosu na prošlogodišnja prva tri kvartala porasla za 69 posto, uglavnom zahvaljujući visokim cijenama i usprkos nižoj proizvodnji i negativnom učinku tečaja dolara.
Grupa je dnevno u prosjeku proizvodila 316 tisuća barela, što je jedan psoto manja proizvodnja u usporedbi s prethodnom godinom.
U segmentu Prerade i tgovine EBIT je porasla za 84 posto, odražavajućo uglavnom pozitivne inventorne učinke u rafinerijama kao posljedica rasta cijena nafte te unaprijeđenja u marketingu, čime su nadoknađeni slabiji petrokemijski rezultati.
U segmentu Plin i energija EBIT je povećan za 12 posto, vođena doprinosom od logističkog poslovanja koje je potpomognuto povećanjem skladišnih kapaciteta i većih transportnih prodanih količina te konsolidacijom tvrtke Baumgarten Oberkappel Gasleitungsgesellscahft.
U četvrtom ovogodišnjem kvartalu u OMV očekuju nastavak nestabilnosti glavnih tržišnih čimbenika (cijena nafte, rafinerijske marže, tečaj dolara).
Unatoč padu cijena Brent nafte početkom studenog na 60 dolara za barel, u OMV očekuju da će cijene sirove nafte u ovoj godini ostati iznad prošlogodišnjih razina (lani je prosječna cijena brent nafte iznosila 72 dolara za barel, a u prvih devet mjeseci ove godine prosjek je 111 dolara za barel). Dugoročno se očekuje oporavak cijena i njihovo zadržavanje na visokoj razini.
|
Utjecaj financijske krize vjerojatno će dovesti do pada potražnje na za OMV važnim tržištima. S druge strane, niske cijena nafte i plina trebale bi poticati potražnju.
Do danas, navode u OMV-u, nije zamijećen negativan učinak na potražnju za naftom i plinom na tržištima u srednjoj i istočnoj Europi.
Sa snažnim operativnim protokom novca i čvrstom financijskom strukturom OMV je u dobroj poziciji da se bori sa izazovima na tržištu, navodi se u priopćenju. (Bankamagazin)
|
|
 |
|