13.01.2012.
Deutsche bank preuzela prodaju OMV Hrvatska
Austrijska naftna kompanija angažirala je investicijsku banku Deutsche Bank za pregovore s mogućim kupcima i procjenu potencijala smanjenja segmenta Prerade i trgovine, što obuhvaća i prodaju podružnica u Hrvatskoj i BiH
Austrijska naftna kompanija OMV objavila je da je angažirala investicijsku banku Deutsche Bank za strukturiranje i implementaciju nove strategije koja se temelji na fokusiranju i pojednostavljenju portfelja.
Strategija predviđa postupno povlačenje iz segmenta prerade i trgovine te jačanje istraživanja, proizvodnje te plinsko-energetskog segmenta.
U sklopu smanjenja segmenta Prerade i trgovine OMV je početkom prosinca najavio da namjerava prodati podružnice tvrtke u Hrvatskoj i BiH.
OMV u Hrvatskoj ima 63 benzinska servisa i oko 13 posto tržišnog udjela. Mogućim kupcima hrvatske podružnice smatraju se kompanije koje su već prisutne na hrvatskom tržištu, kao što su ruski Lukoil, slovenski Petrol, možda i MOL preko Tifona, a potom možda i dvije ruske kompanije prisutne u Srbiji i BiH Gazprom Neft i Zarubezhneft.
Davor Štern, predsjednik Nadzornog odbora Ine kojeg je Vlada nedavno opozvala, rekao je da će sugerirati Upravi Ine i Nadzornom odboru da se napravi studija isplativost kupnje. Da Ina ima potencijal za kupnju OMV-ove hrvatske podružnice slaže se i profesor na Rudarsko-geološko-naftnom fakultetu u Zagrebu Igor Dekanić, no upozorava da bi problem mogla biti prevelika tržišna koncentracija, odnosno dobivanje odobrenja Agencije za tržišno natjecanje.
|
Krajem studenoga prošle godine OMV-ova podružnica u Turskoj, OMV Petrol Ofisi, prodala je 52 posto udjela u ciparskoj maloprodajnoj tvrtki Kibris Turk Petrolleri Limited Sirketi.
U skladu s novom strategijom moguća je i prodaja 45 posto udjela u mreži rafinerija Bayernoil koju će banka također evaluirati. To bi značilo smanjenje godišnjeg kapaciteta rafiniranja između 4,6 do 17,7 milijuna tona.
OMV upravlja četirima rafinerijama, a dvije od njih, rafinerije u austrijskom Schwechatu i njemačkom Burghausenu, imaju integriranu petrokemijsku proizvodnju. Zajedno s rafinerijom Petrobrazi u Rumunjskoj, koja je usmjerena na preradu rumunjske sirove nafte, i 45 posto udjela u Bayernoilu, OMV-ov godišnji kapacitet rafiniranja je oko 22,3 milijuna tona godišnje, odnosno oko 450.000 barela nafte dnevno.
Bayernoil Raffineriegesellschaft upravlja najvećom mrežom rafinerija u Bavarskoj s proizvodnim pogonima u Vohburgu i Neustadtu na Dunavu. Ta dva proizvodna pogona povezana su s desetak naftovoda i rade kao jedna rafinerija. U toj mreži rafinerija godišnje se iz 10 milijuna tona sirove nafte proizvodi ukapljeni plin, benzin, goriva za avionske turbine, dizel, loživo ulje i bitumen, a zaposleno je oko 750 ljudi.
OMV ima 45 posto udjela u Bayernoilu s ukupnim nominalnim kapacitetom od 215.000 barela dnevno. OMV-ov udjel je oko 97.000 barela dnevno ili 4,6 milijuna tona godišnje. Prodaja bi uključivala smanjenje kapaciteta rafiniranja do 17,7 milijuna tona godišnje ili oko 353.000 barela dnevno, navodi se u priopćenju OMV-a.
Deutsche Bank će procijeniti potencijala smanjenja segmenta Prerade i trgovine te u sljedećih nekoliko mjeseci započeti razgovore s mogućim kupcima, priopćeno je iz OMV-a. (Bankamagazin)
|
|
 |
|