Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
27.10.2009. Zaokreta neće biti
Zdravko Petak, profesor na FPZ-u u Zagrebu: Godinama se govori kako je potrebna promjena ekonomske politike. Pet je razloga zašto zaokreta neće biti

Mogućnost promjene ekonomske politike u Hrvatskoj pojavljuje se stalno iznova kao tema pri usvajanju državnog proračuna ili njegovog rebalansa, premda se cijela priča uvijek na kraju svede na mjere diskrecijske fiskalne politike, koje su sve do ove godine u pravilu završavale fiskalnom ekspanzijom.

Vrlo se rijetko oblikovanju ekonomske politike pristupalo kao cjelini, kao potrebi koordiniranog vođenja niza makroekonomskih i mikroekonomskih politika, s ciljem rješavanja temeljnih agregatnih problema poput gospodarskog rasta ili nezaposlenosti.

Jedan od rijetkih primjera cjelovitih programa promjene u ekonomskoj politici bio je tzv. “Škegrin paket“ iz 1993., na osnovi kojega je uspješno obuzdana galopirajuća inflacija koja je tih, ratnih godina, prijetila da razori nacionalno gospodarstvo.

Je li pred nama na pomolu pokušaj primjene sličnog “paketa“ koji bi, posve uzgred, mogao dobiti naziv po nekom od sadašnjih ili mogućih novih članova Vlade?

Čini nam se da stvari neće ići u tom smjeru nego će se ograničiti na provođenje mjera diskrecijske fiskalne politike, zasnovanim na povećanju poreznih prihoda i zadržavanju postojeće razine javne potrošnje. Uz samo malu mogućnost njenog smanjenja, ne ispod razine proračuna za 2008. (oko 118 milijardi kuna.

Postoji čitav niz razloga kojima se može potkrijepiti takav zaključak, no čini mi se da posebno valja istaknuti pet temeljnih. Prvo, promjene politika u Hrvatskoj, općenito, nisu poput dobrog dijela razvijenih zapadnih zemalja, uzrokovane ekonomskom politikom.

Drugo, ekonomske politike u Hrvatskoj u pravilu se svode na “računovodstvene operacije“ bilanciranja proračuna, zanemarujući širi kontekst kreiranja ekonomske politike, naročito čitavog niza mikroekonomskih politika.

Treće, posve je nerealno očekivati da bi moglo doći do “prevrata“ u vođenju monetarne politike, što bi onda moglo značiti da se započinje i s doista drukčijom ekonomskom politikom.

Četvrto, značajnije promjene u proračunskim rashodima, poput promjene subvencija poljoprivrednom sektoru, neće biti moguće ostvariti želi li se zadržati postojeća Vladina koalicija.

Na kraju, povezano s prethodnim argumentom, do promjene ekonomske politike u Hrvatskoj mogla bi dovesti samo vlada koja bi proizašla iz novih izbora, što nužno ne znači da takvu vladu ne bi mogla voditi najjača stranka sadašnje koalicije.
Inscenacija politike

Postoji li u Hrvatskoj, posve općenito, matrica odnosa među političkim strankama kojom se ističu razlike u paketima ekonomske politike koji se nude biračima?

Američki politekonomist Douglas Hibbs razvio je još 1970-ih godina poznati model kojim je nastojao pokazati da stranke oblikuju različite programe ekonomske politike kao sredstvo stjecanja glasova.

Kao rezultat toga, pretpostavio je, lijeve vlade slijede razmjerno ekspanzivne politike usmjerene na povećanje rasta i smanjivanje nezaposlenosti, dok desne u osnovi vode restriktivne politike usmjerene poglavito na obuzdavanje inflacije i održanje makroekonomske stabilnosti.

Procesi globalizacije i europeizacije, doduše, posljednjih su desetljeća znatno otupili “oštricu stranačkih razlika“ oko ekonomske politike, no ona i dalje, na neki način, postoji.

Preliminarna istraživanja koja su istraživači s Fakulteta političkih znanosti proveli 2009. i objavili u knjizi "Stranke i javne politike" sugeriraju kako ne postoji značajnija razlika između stranaka o tom pitanju te da je u Hrvatskoj i dalje na djelu “inscenacija politike“, vezana uz simbolička pitanja, a u mnogo manjoj mjeri različiti pristupi “vođenju politika“.

Promjene ekonomske politike stoga se u Hrvatskoj svode na operacije na prihodnoj, odnosno rashodnoj strani proračuna.

Razlika u odnosu na prethodne godine je samo u tome što će ovaj put izostati fiskalna ekspanzija u vidu porasta rashoda javne potrošnje.

Na činjenicu da je i takav zaokret postignut sa zakašnjenjem i uz prilične otpore izvrsno je ukazao Dubravko Mihaljek, ističući da je još u pripremi proračuna za 2008. nemali broj analitičara prizivao povećanje deficita, naglašavajući kako proračun “nije dovoljno razvojan“.

I to sve u situaciji kad je već bilo posve jasno da će nastupajuća kriza u razvijenim zemljama najsnažnije zapljusnuti bivše socijalističke zemlje, koje su u velikoj mjeri svoju gospodarsku ekspanziju temeljile na vanjskom zaduživanju.

Bez ambicije da ulazimo u rasprave je li se takav smjer politike mogao izbjeći, valja samo upozoriti na posve jasno upozorenje jednog od vodećih policy analitičara Instituta za javne financije, koji je proračun za 2008. godinu ocijenio s dvije temeljne odrednice - “socijalni mir i ekspanzija javnog sektora“, jasno ukazujući na to u čemu je problem.

Fiskalna politika nije, međutim, stvorila neophodne rezerve za nastupajuću krizu, previđajući činjenicu, namjerno ili nenamjerno, da se dobro punjenje državnog proračuna u prethodnom razdoblju u velikoj mjeri zasnivalo na gospodarskoj ekspanziji zasnovanoj na građevinskom sektoru, sektoru maloprodaje, prodaji nekretnina i sličnim djelatnostima, koje su prve počele pokazivati znakove usporavanja nastupanjem krize.
Mogućnost promjene ekonomske politike u Hrvatskoj mogao bi izazvati i značajniji zaokret u vođenju monetarne politike.

Dosad je, slaže se niz analitičara, fiskalna politika pružala samo ograničenu potporu monetarnoj politici, koja se prije svega vodila konsolidacijom monetarne sfere kao temeljnim ciljem. Je li moguće da i monetarna politika krene tim putem?

Premda iz krugova pojedinih skupina ekonomskih stručnjaka dolaze i takvi zahtjevi, čini nam se da znatniju promjenu te politike ne treba očekivati. Pri čemu valja napomenuti da je manevarski prostor te politike sada značajno sužen i da će se teret konsolidacije morati sve više prebacivati na fiskalnu politiku.

Jedan od razloga zbog kojih ne treba očekivati značajniji zaokret u ekonomskoj politici jest i struktura postojeće Vlade.

Jedan dio vladajuće koalicije, naročito HSS, vjerojatno neće dopustiti značajnije smanjivanje subvencija poljoprivredi. Pitanje je, jednako tako, u kolikoj će mjeri najjača stranka koalicije, HDZ, pristati, primjerice, na smanjivanje povlaštenih mirovina, tako da će već i sama struktura postojeće Vlade biti također jedan od razloga zbog kojih će biti nemoguće značajnije promijeniti smjer ekonomske politike.

Novi kreativci

Do promjene ekonomske politike mogla bi, međutim, dovesti vlada koja bi se formirala nakon eventualnih prijevremenih izbora. Takva bi vlada mogla zauzeti smjer opsežnije promjene državne politike u pitanjima gospodarstva, nastojeći provesti nešto poput “Škegrinog paketa“ iz 1993.

No, za provođenje takve politike nova vlada morala bi u Hrvatskom saboru imati znatno snažniju većinu nego što je ima sadašnja vlast.

Na ovom mjestu ne možemo ulaziti u stranačku strukturu takve vlade, no ona bi mogla imati i neki oblik velike koalicije, premda to svakako nije njen jedini mogući oblik. Od strukture te vlade važnija je, čini nam se, činjenica da bi takva vlada trebala provesti “reformski paket“, koji bi u obzir mogao uzeti i preporuke Svjetske banke.

Ona izvore rasta hrvatskog gospodarstva vidi u kombiniranom provođenju četiriju skupina makroekonomskih i mikroekonomskih politika: povećanja zaposlenosti temeljem reformi tržišta rada i obrazovanja, povećanja produktivnosti temeljem niza mjera od “kreativne destrukcije“ do poticanja ulagačke klime, poticanja stranih ulaganja i izvoznog usmjerenja te komercijalizaciji inovacija i njihovom znatno većem doprinosu rastu gospodarstva.
Problem je u tome što se takav smjer politike teško može ostvariti bez sustavne reforme državne uprave.

Naime, jedan od fundamentalnih preduvjeta u provođenju navedenih politika jest i u podizanju kapaciteta izvršne vlasti i državne uprave da koordiniraju takve politike. Različite studije su pokazale da je upravo to problem u Hrvatskoj.

Budući da su različiti aspekti ekonomske politike zapravo zbroj složenih mjera politike koje ne provodi jedno ministarstvo već njih nekoliko, a u nekim slučajevima i sedam ili osam ministarstava, vrlo je važno osigurati ono što se u stručnoj politološkoj literaturi naziva policy koordinacijom.

Da bi se osiguralo tu vrstu koordinacije, a pogotovo ono što je njen još i viši oblik, poput državnih strategija, trebalo bi pristupiti cjelovitoj reformi sustava odnosa izvršne vlasti i uprave, s naglaskom na ono što se u stručnoj literaturi naziva core executive.

Potrebno je, naime, stvoriti neki oblik policy ureda središnje vlade, koji će biti u stanju provoditi horizontalni i vertikalni menadžment politika neophodnih da bi se u Hrvatskoj na kvalitetan način mogao lansirati “paket nove ekonomske politike“. (Bankamagazin)

Povezani članci
18.07.12 Financije i gospodarstvo
HNB: Hrvatska ponovno tone u recesiju
23.12.10 Financije i gospodarstvo
Rohatinski: Ako zaduživanje bude teže, nećemo opet pomoći Vladi
13.12.10 Financije i gospodarstvo
Ocjena gospodarske situacije 1,99
03.12.10 Financije i gospodarstvo
Zdeslav Šantić: Gospodarski rast u 2011. nedovoljan za izlazak iz krize
22.11.10 Financije i gospodarstvo
Završen Poslovni forum "Novi model hrvatskoga gospodarstva"
22.11.10 Financije i gospodarstvo
Novi model rasta: Šokom do promjena
17.11.10 Financije i gospodarstvo
EBRD: Hrvatska se još uvijek ne oporavlja
13.11.10 Financije i gospodarstvo
Rohatinski: Istina je, srljamo u katastrofu
10.11.10 Financije i gospodarstvo
Kosor: Na putu smo izlaska iz krize
11.10.10 Seminari, konferencije
Poslovni forum o novom modelu rasta
22.09.10 Sajmovi i izložbe
Cota na JMZV-u: Hrvatskoj će trebati više vremena za izlazak iz krize
03.09.10 Financije i gospodarstvo
JL: Hrvati spremni na velika odricanja ako će njihovoj djeci biti bolje
29.04.10 Financije i gospodarstvo
EIZ: Hrvatska blizu dna krize
20.04.10 Financije i gospodarstvo
Šuker: Nove stope poreza na dohodak i ukidanje olakšica od 1. srpnja
20.04.10 Financije i gospodarstvo
Nema cjelovite porezne reforme
20.04.10 Vijesti
Bernard Jakelić: HUP neće objaviti dužnike, to je posao HGK
19.04.10 Financije i gospodarstvo
Od studenog bez kriznog poreza
17.04.10 Financije i gospodarstvo
Od obećanih 10 milijardi, tvrtke dobile 103 mil. kuna
17.04.10 Financije i gospodarstvo
NL: Ne uspije li prodaja škverova, uzdrmat će se proračun
08.03.10 Financije i gospodarstvo
Šuker najavio "mjeru C" za pomoć tvrtkama
21.02.10 Financije i gospodarstvo
Kosor: I Vlada je odgovorna za krizu
15.02.10 Vijesti
Kosor i HUP o aktualnim temama
20.01.10 Financije i gospodarstvo
Kosor: Država svoje obveze podmiruje na vrijeme
15.01.10 Financije i gospodarstvo
Ferdelji: Za razliku od Elektrokontakta, hrvatske tvrtke ne mogu dobiti kamatu nižu od 7 posto
15.01.10 Financije i gospodarstvo
Makroekonomisti: Deflacija nije realna opcija
14.01.10 Financije i gospodarstvo
Vlada s 10 mlrd kuna pomaže gospodarstvu
14.01.10 Vijesti
Poslodavci Vladi: Prijeti deflacija, ukinite krizni porez i smanjite PDV
01.01.10 Financije i gospodarstvo
Rohatinski je spreman riskirati
30.12.09 Financije i gospodarstvo
Vlada: Odluka o fondovima za spas gospodarstva sredinom siječnja
23.12.09 Financije i gospodarstvo
Vlada o fondu za spas gospodarstva
18.12.09 Vijesti
Popijač: Još bez modela za interventni fond
08.12.09 Financije i gospodarstvo
Daljnji pad novčane mase dokaz tonućeg gospodarstva
01.12.09 Financije i gospodarstvo
Kosor: Za ostvarivanje ušteda važan svaki kamenčić
27.11.09 Financije i gospodarstvo
Katarina Ott: Hitno obustaviti povlaštene mirovine
26.11.09 Financije i gospodarstvo
Kostrenčić: Razmisliti o hrvatskom državnom zajmu
16.11.09 Financije i gospodarstvo
Kosor odbacila špekulacije o smanjenju plaća i otpuštanjima
14.11.09 Financije i gospodarstvo
Savjetovanje ekonomista: 2010. u nekim elementima i teža od 2009.
10.11.09 Financije i gospodarstvo
James B. Foley: Hrvatska mora iskoristiti krizu za teške reforme
09.11.09 Financije i gospodarstvo
Hrvatska konkurentnost ovisi o efikasnosti sudstva
09.11.09 Financije i gospodarstvo
Odiseja 2010.: Oporavak ovisi samo o realnom sektoru
03.11.09 Financije i gospodarstvo
EK: Hrvatska u produljenoj recesiji
02.11.09 Financije i gospodarstvo
Svjetska banka: Hrvatsku čeka spor oporavak
30.10.09 Financije i gospodarstvo
Ministar Šuker prodao obveznica za 1,5 milijardu dolara
26.10.09 Financije i gospodarstvo
HUP i Lider: Sadašnji model ekonomske politike je potrošen
25.10.09 Vijesti iz svijeta
Gospodarstvo - svijet - ukratko
19.10.09 Financije i gospodarstvo
Za poduzetnike sljedeće godine 2,3 mlrd kuna
16.10.09 Financije i gospodarstvo
Rohatinski: više nema ovako velikog pada, ali ni elemenata za snažan optimizam
09.10.09 Financije i gospodarstvo
Jamstvo za kredit HBOR-u - antirecesijska mjera
05.10.09 Financije i gospodarstvo
PBZ: Do kraja godine pad plaća 2 posto, nezaposlenost 17 posto
22.09.09 Financije i gospodarstvo
Hrvatski menadžeri: Kriza će trajati do 2011.
16.09.09 Financije i gospodarstvo
Šuker: Deficit proračuna u 2010. od 2 do 2,2% BDP-a
05.09.09 Financije i gospodarstvo
Kosor: Dotakli smo dno, ali vjerujem da ćemo izroniti iduće godine
03.09.09 Financije i gospodarstvo
Rohatinski: Nisam izjavio da počinje oporavak
03.09.09 Financije i gospodarstvo
Kosor: Državna poduzeća dosad uštedjela 1,383 mlrd kuna
02.09.09 Financije i gospodarstvo
Rohatinski: Zaustavljen strmoglavi pad gospodarstva
01.09.09 Financije i gospodarstvo
Skraćeni radni tjedan: Aplikanata još nema
31.08.09 Vijesti
SSSH podnio zahtjev za ocjenu ustavnosti zakona o tzv. haraču
27.08.09 Financije i gospodarstvo
Kosor: S novim zakonom svi će plaćati krizni porez
25.08.09 Financije i gospodarstvo
U osam mjeseci proračunski manjak veći 6,9 mlrd kuna
25.08.09 Financije i gospodarstvo
Institut za javne financije proziva sve Vlade
22.08.09 Financije i gospodarstvo
Kosor: Dugovanje Ine riješiti prije proračuna za 2010.
21.08.09 Financije i gospodarstvo
Umirovljenici traže ocjenu ustavnosti kriznog zakona
20.08.09 Financije i gospodarstvo
Kosor: Ne bude li reda, slijede smjene u HEP-u, HŽ-u, HAC-u
19.08.09 Financije i gospodarstvo
Banke i javnost: Za što manje štete
18.08.09 Financije i gospodarstvo
Ferdelji: Potpore za kraći radni tjedan tek na tragu stimulacije
17.08.09 Financije i gospodarstvo
Crnković-Pozaić: Negativna očekivanja Hrvata mogu produbiti krizu
13.08.09 Financije i gospodarstvo
Dokle je došlo: Može li proračun za 2010. biti izglasan na referendumu
12.08.09 Financije i gospodarstvo
Smanjivanja temeljnog kapitala pravi pokazatelj krize
11.08.09 Financije i gospodarstvo
'Povlaštenih' 15 posto prima više od četvrtine ukupnog iznosa mirovina
10.08.09 Financije i gospodarstvo
Mesić poslao krizni porez na Ustavni sud
07.08.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati najavili prosvjede za rujan
06.08.09 Financije i gospodarstvo
Sve veća konfuzija oko kriznog poreza
03.08.09 Financije i gospodarstvo
NHS: Sindikati ne pristaju na smanjenje plaća
31.07.09 Vijesti
HUP: Proračun neodrživ i u kratkom roku
31.07.09 Financije i gospodarstvo
Deficit proračuna u 2010. ispod dva posto
30.07.09 Trgovina na malo
Ni trgovački lanci neće dizati cijene
30.07.09 Financije i gospodarstvo
Veći PDV oslabit će kupovnu moć stanovništva
30.07.09 Financije i gospodarstvo
Sabor izglasao PDV od 23 posto
29.07.09 Financije i gospodarstvo
Kazne za porezne prekršaje deset puta više
28.07.09 Financije i gospodarstvo
Ni prehrambene tvrtke neće dizati cijene
28.07.09 Financije i gospodarstvo
Oporba traži odustajanje od kriznog poreza
27.07.09 Financije i gospodarstvo
Kosor s državnim tvrtkama dogovorila zamrzavanje cijena
27.07.09 Financije i gospodarstvo
Banke plasirale državi 30,7 mlrd kuna
27.07.09 Financije i gospodarstvo
Kosor: Predloženi rebalans temelj proračuna za 2010.
24.07.09 Financije i gospodarstvo
Vlada: Krizni porez 2 do 4%, PDV 23%
24.07.09 Financije i gospodarstvo
Posao.hr: Samo 1,3 posto Hrvata vjeruje u Kosor
23.07.09 Financije i gospodarstvo
Državi za preživljavanje treba 18 mlrd kuna
23.07.09 Financije i gospodarstvo
Hrvatska odlučuje hoće li pozvati MMF
23.07.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati Vladi: Objavite popis mjera
22.07.09 Financije i gospodarstvo
Krizni porez dogoročno opasan za otplatu kredita
22.07.09 Financije i gospodarstvo
Vlada: Porez solidarnosti tri posto, PDV na 23 posto
21.07.09 Financije i gospodarstvo
Vlada predlaže antirecesijski namet
21.07.09 Financije i gospodarstvo
Umirovljenicima sigurna isplata duga
20.07.09 Financije i gospodarstvo
Vlada traži snižavanje plaća za 6% i ukidanje regresa i božićnica
20.07.09 Financije i gospodarstvo
S&P: Rebalans neće pokriti potrebe za financiranjem
17.07.09 Financije i gospodarstvo
Sabor usvojio drugi ovogodišnji rebalans proračuna
17.07.09 Financije i gospodarstvo
Lovrinčević: Treba povećati PDV
17.07.09 Vijesti
SSSH protiv smanjivanja plaća i mirovina
16.07.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati protiv Vladinog smanjenja plaća za 10 posto
16.07.09 Financije i gospodarstvo
Za spas proračuna 83 kune po stanovniku
16.07.09 Financije i gospodarstvo
Vlada zatražila da se u državnim poduzećima plaće snize 10%
15.07.09 Financije i gospodarstvo
Kosor s gospodarstvenicima i bankarima
13.07.09 Financije i gospodarstvo
Mesić o rebalansu proračuna: Vrijeme je za radikalne rezove i konačno rješenje
13.07.09 Financije i gospodarstvo
Oštar rebalans za dva tjedna
10.07.09 Financije i gospodarstvo
Kosor: Vlada nije tražila hitan zajam MMF-a
10.07.09 Financije i gospodarstvo
Vlada s poslodavcima i sindikatima o proračunu
10.07.09 Financije i gospodarstvo
Handelsblatt: Hrvatska traži zajam od MMF-a
10.07.09 Vijesti
HUP traži značajniji rebalans proračuna od najavljenog
09.07.09 Financije i gospodarstvo
Kosor s Rohatinskim o rebalansu proračuna
09.07.09 Financije i gospodarstvo
Smanjenje plaća i mirovina nije rješenje za proračun
09.07.09 Financije i gospodarstvo
Starčević: Socijalni transferi su najveći problem
08.07.09 Financije i gospodarstvo
Švaljek: Srpanjski rebalans treba biti radikalniji
08.07.09 Financije i gospodarstvo
Okvirni rebalans težak 3 mlrd kuna
08.07.09 Financije i gospodarstvo
HNB: Ekspanzivna monetarna politika više nije moguća
08.07.09 Vijesti
Preporuke HUP-a premijerki Kosor
07.07.09 Financije i gospodarstvo
Hrvatskoj potrebne 42 milijarde kuna
07.07.09 Financije i gospodarstvo
Rohatinski: Dva razloga protiv MMF-a
07.07.09 Financije i gospodarstvo
MMF: Hrvatska nije zatražila našu pomoć
06.07.09 Financije i gospodarstvo
Kosor: Gospodarska kriza u fokusu Vlade
06.07.09 Financije i gospodarstvo
Analize PBZ-a: Premijerov odlazak je šansa za reforme
03.07.09 Financije i gospodarstvo
Mesić dao mandat Jadranki Kosor
03.07.09 Financije i gospodarstvo
Mesić sumnja da će se Vlada Jadranke Kosor održati
03.07.09 Financije i gospodarstvo
Sabor prihvatio ostavku premijera Sanadera
02.07.09 Financije i gospodarstvo
Zadnja sjednica Sanaderove Vlade
02.07.09 Financije i gospodarstvo
Jadranka Kosor: Pješak koji je postao kraljica
02.07.09 Financije i gospodarstvo
Zna li premijerka što je čeka?
02.07.09 Financije i gospodarstvo
Čačić: Sutra očekujem novu Vladu
02.07.09 Financije i gospodarstvo
RZB: Politička nesigurnost mogla bi dovesti do pada kreditnog rejtinga
01.07.09 Financije i gospodarstvo
Do kraja idućeg tjedna odluka o neradnom petku
29.06.09 Seminari, konferencije
Pozivamo Vas na:
29.06.09 Financije i gospodarstvo
Viši PDV ne pomaže bez nižih rashoda
29.06.09 Financije i gospodarstvo
Šaravanja: Ne isključujem mogućnost povećanja PDV-a i trošarina
26.06.09 Financije i gospodarstvo
Vujčić: Nije vrijeme za opuštanje
24.06.09 Vijesti
Polančec o pregovorima s ratarima, splitskoj Željezari, Ini i trgovini
24.06.09 Financije i gospodarstvo
HUP i Vlada o skraćivanju radnog tjedna
10.06.09 Financije i gospodarstvo
Sanader: Nismo zadovoljni uštedama u javnim poduzećima
08.06.09 Vijesti
Sindikati očekuju uspjeh na referendumu o Sporazumu o plaćama
27.05.09 Vijesti
HUP: Ne nazire se kraj krize
22.05.09 Zaposlenost / plaće
Ribić: Javnim službenicima će plaće do 2016. porasti 77 posto
15.05.09 Seminari, konferencije
M. Porter: ključni problem Hrvatske nije kriza nego povećanje konkurentnosti
14.05.09 Financije i gospodarstvo
Veća odgovornost uprava banaka za rizike
14.05.09 Financije i gospodarstvo
Rohatinski: Za realni sektor tek dolaze problemi
14.05.09 Vijesti
Kuštrak o sporazumu vlade i sindikata
14.05.09 Financije i gospodarstvo
Fitch: Postoji vjerojatnost da Hrvatska zatraži pomoć MMF-a
14.05.09 Financije i gospodarstvo
Parafiran sporazum, štrajk javnih službenika se prekida
13.05.09 Financije i gospodarstvo
Uspješno dovršeni pregovori sindikata i Vlade
13.05.09 Financije i gospodarstvo
Vlada i sindikati javnih službi prekinuli pregovore, počeo štrajk
12.05.09 Financije i gospodarstvo
Pregovori vlade i sindikata još bez rezultata
12.05.09 Financije i gospodarstvo
Sporazum postignut, ništa od štrajka javnih službi
11.05.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati javnih službi odbili Vladinu ponudu za arbitražu
28.04.09 Vijesti
Globalna gospodarska kriza i utjecaj na hrvatsko obrntištvo
28.04.09 Seminari, konferencije
“Globalna financijska kriza: Posljedice za Hrvatsku”, 12. svibnja, Westin
27.04.09 Financije i gospodarstvo
Rohatinski: Kuna neće oslabiti
27.04.09 Financije i gospodarstvo
Šuker: Ne razmišljamo o stand by aranžmanu s MMF-om
24.04.09 Financije i gospodarstvo
MMF spreman pomoći Hrvatskoj
22.04.09 Financije i gospodarstvo
U.S.News: Promatrajte Hrvatsku
21.04.09 Financije i gospodarstvo
Šuker: Morat ćemo razmisliti o skraćivanju radnog tjedna
10.04.09 Turizam
Supervizori zajedno protiv krize
10.04.09 Zaposlenost / plaće
Vlada: Plaće i mirovine do Uskrsa
10.04.09 Financije i gospodarstvo
NHS predlažu da država jamči otplatu stambenih kredita
07.04.09 Financije i gospodarstvo
MMF zadovoljan rebalansom proračuna Hrvatske
06.04.09 Financije i gospodarstvo
BNP Paribas, Deutsche Bank i Zaba voditelji izdanja euroobveznica
06.04.09 Financije i gospodarstvo
Antirecesijske mjere za Zagreb
06.04.09 Financije i gospodarstvo
NHS odbija vladine Smjernice za vođenje usklađene politike plaća i cijena
03.04.09 Financije i gospodarstvo
Vlada predlaže zamrzavanje plaća na razini prošle godine
03.04.09 Vijesti
SSSH: Sastanak gospodarskih sindikata i HUP-a u nazočnosti Polančeca
02.04.09 Financije i gospodarstvo
Odbijeni svi amandmani na prijedlog rebalansa proračuna
02.04.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati javnih službi najavljuju štrajk u svibnju
30.03.09 Vijesti
SSSH: Vlada mora pomoći socijalno ugroženim skupinama
27.03.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati traže mišljenje ILO-a o Zakonu o osnovici plaća javnih službi
27.03.09 Financije i gospodarstvo
Rebalans proračuna: Najveća smanjenja u zdravstvu, obrazovanju i prometu
25.03.09 Financije i gospodarstvo
Vlada povećala deficit proračuna na 5,5 mlrd kuna
25.03.09 Financije i gospodarstvo
Rebalans proračuna pred Vladom
24.03.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati javnih službi: Nikakve ucjene neće nas slomiti
24.03.09 Zaposlenost / plaće
Vlada jednostrano smanjuje plaće javnim službenicima
24.03.09 Zaposlenost / plaće
Doktorima i učiteljima jedna plaća manje
23.03.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati državnih službi potpisali smanjenje plaća
23.03.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati javnih službi napustili pregovore
23.03.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati i Vlada u završnici pregovora
20.03.09 Financije i gospodarstvo
Vlada i sindikati o smanjenju plaća
19.03.09 Financije i gospodarstvo
Sindikati odbijaju Vladin prijedlog smanjenja plaća
17.03.09 Financije i gospodarstvo
Pregovori Vlade i sindikata bez pomaka
17.03.09 Financije i gospodarstvo
Država mora smanjiti potrošnju za 10 mlrd kuna
16.03.09 Financije i gospodarstvo
Sindikalci ne pristaju na zamrzavanje plaća
16.03.09 Financije i gospodarstvo
Proračun: Sanader spreman na rezanje do 7 milijardi kuna
11.03.09 Financije i gospodarstvo
Svjetska banka: Hrvatska se dobro snalazi u krizi
06.03.09 Financije i gospodarstvo
Rebalans proračuna: Rahodi manji za 4 mlrd kuna
06.03.09 Financije i gospodarstvo
Polančec za povećanje trošarina na naftne derivate i mobilnu telefoniju
26.02.09 Financije i gospodarstvo
Rebalans proračuna u drugoj polovici ožujka
25.02.09 Financije i gospodarstvo
Ekonomsko vijeće: Vlada sutra predstavlja paket antirecesijskih mjera
25.02.09 Financije i gospodarstvo
Ekonomsko vijeće o paketu antirecesijskih mjera
24.02.09 Financije i gospodarstvo
Javna poduzeća do sutra će Vladi dostaviti prijedlog mjera štednje
24.02.09 Financije i gospodarstvo
Šuker: Vlada u četvrtak donosi antirecesijske mjere
20.02.09 Financije i gospodarstvo
Država se vani mora zadužiti za barem 1,5 mlrd eura
19.02.09 Financije i gospodarstvo
Protega: Mjere HNB-a osigurale likvidnost bar do turističke sezone
19.02.09 Financije i gospodarstvo
Izvoznicima je najvažnija financijska disciplina
18.02.09 Financije i gospodarstvo
Rohatinski: Obrana tečaja je prioritet stabilnosti zemlje
17.02.09 Financije i gospodarstvo
Sever: Nismo protiv rebalansa proračuna
13.02.09 Financije i gospodarstvo
Svjetska banka: Oprez s drugim stupom
12.02.09 Financije i gospodarstvo
Sanader se skriva iza umirovljenika
11.02.09 Financije i gospodarstvo
Sanader ukida drugi mirovinski stup
11.02.09 Financije i gospodarstvo
Austrijski ministar financija: Banke neće povlačiti depozite iz Hrvatske
11.02.09 Financije i gospodarstvo
Neće biti zamrzavanja plaća ni rebalansa proračuna
10.02.09 Financije i gospodarstvo
Sanader mora smanjiti plaće
05.02.09 Financije i gospodarstvo
Šuker o prijedlozima antirecesijskih mjera
05.02.09 Vijesti
HGK donijela 15 mjera za ublažavanje krize
02.02.09 Financije i gospodarstvo
Šuker: Hrvatska neće tražiti pomoć MMF-a
30.01.09 Financije i gospodarstvo
Hrvatska vlada se hitno treba zadužiti vani
30.01.09 Financije i gospodarstvo
EIZ potvrdio: Hrvatska u recesiji
30.01.09 Financije i gospodarstvo
Gligorov: Ili MMF ili devalvacija
28.01.09 Financije i gospodarstvo
Sanader: Plaće i mirovine neće se dirati
27.01.09 Financije i gospodarstvo
RBA Analize: Recesija gospodarstva izvjesna
27.01.09 Financije i gospodarstvo
Šuker: Državne financije su pod kontrolom
24.01.09 Financije i gospodarstvo
Sanader najavio program kratkoročnih antirecesijskih mjera
23.01.09 Financije i gospodarstvo
Ekonomsko vijeće još uvijek bez odgovora na krizu
23.01.09 Financije i gospodarstvo
Ekonomsko vijeće o suzbijanju recesije
22.01.09 Vijesti
Sastanak savjeta HUP-a s čelnicima hrvatskih banaka
15.01.09 Financije i gospodarstvo
Financijski forum HPB-a: Ne dopustiti prelijevanje gospodarske u socijalnu krizu
09.01.09 Vijesti
SSSH: I ova kriza nas je iznenadila, a gdje su mjere?
10.12.08 Financije i gospodarstvo
Šuker: Ne uspijemo li refinancirati dug, čeka nas sudbina Islanda
08.12.08 Financije i gospodarstvo
Ekonomsko vijeće bez jasnog stava
05.12.08 Financije i gospodarstvo
Sanader i Šuker različito o proračunu
05.12.08 Financije i gospodarstvo
Ekonomsko vijeće naglasilo potrebu nultnog deficita
05.12.08 Financije i gospodarstvo
Danas konačna odluka o plaćama
04.12.08 Financije i gospodarstvo
Proračunski deficit od 1,3 do 1,7 posto
02.12.08 Financije i gospodarstvo
Propali pregovori o plaćama
02.12.08 Financije i gospodarstvo
Nova runda pregovora socijalnih partnera o plaćama
01.12.08 Financije i gospodarstvo
PBZ analize: Zašto Hrvatskoj treba uravnoteženi proračun
27.11.08 Financije i gospodarstvo
Ekonomsko vijeće inzistira na zamrzavanju plaća
21.11.08 Financije i gospodarstvo
Vlada će razmotriti politiku kamata
19.11.08 Financije i gospodarstvo
Sanader: Nema zamrzavanja plaća u 2009.
18.11.08 Financije i gospodarstvo
Sindikat državnih službenika ne prihvaća zamrzavanje plaća
17.11.08 Financije i gospodarstvo
Proračun u 2009. veći za 1,5 mlrd kuna
17.11.08 Financije i gospodarstvo
Nastavak razgovora socijalnih partnera
14.11.08 Vijesti
SSSH protiv najavljenog zamrzavanja plaća
14.11.08 Financije i gospodarstvo
U ponedjeljak socijalni partneri nastavljaju pregovore
13.11.08 Financije i gospodarstvo
Nacionalno vijeće za konkurentnost protiv rezanja ulaganja u obrazovanje i inovacije
13.11.08 Vijesti
HUP podržava najavljene mjere Vlade RH
12.11.08 Financije i gospodarstvo
Mesić: Hitno trebamo strategiju za borbu protiv krize
11.11.08 Financije i gospodarstvo
Sanader: Do kraja godine Sporazum o nacionalnoj politici plaća
27.10.08 Financije i gospodarstvo
RBA: Smanjenje investicija udar na gospodarstvo
23.10.08 Financije i gospodarstvo
Mesić na znanstvenom skupu o inflaciji
13.10.08 Financije i gospodarstvo
Ključni dan za stabilizaciju financijskog tržišta
10.10.08 Financije i gospodarstvo
Rohatinski najavio ukidanje granične obvezne pričuve
09.10.08 Financije i gospodarstvo
Mađarska, Slovačka, Litva i Rumunjska podižu garancije na štedne pologe
09.10.08 Financije i gospodarstvo
Šuker: Poduzet ćemo sve za financijsku stabilnost
07.10.08 Financije i gospodarstvo
Najveće hrvatske banke: Nismo izravno izloženi svjetskoj krizi
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa