13.06.2012.
Energetska arena: Nužna su ulaganja u energetski sektor
Darko Lorencin
Iako su velike investicije usmjerene u naftu, plin i klasične kapacitete električne energije, značajan udio na tržištu energenata sve više će činiti obnovljivi izvori energije
Drugoga dana regionalne konferencije jugoistočne Europe o energetici raspravljalo se o investicijama, novim tehnologijama, inovacijama i pravnom okviru u području obnovljivih izvora energije, kao i o globalnim trendovima u sektoru električne energije. Konferenciju organiziraju Infoarena Grupa i EBRD, uz generalno pokroviteljstvo Ministarstva gospodarstva Republike Hrvatske.
Novoosnovanu Agenciju za investicije i konkurentnost predstavio je Darko Lorencin, pomoćnik ministra za investicije i konkurentnost iz Ministarstva gospodarstva RH.
Očekivanja od novog institucionalnog okvira i ključnih promjena zakonske regulative u značajnoj mjeri se odnose na stvaranje pozitivne investicijske klime i realizaciju što većeg broja odličnih projekata od kojih su investitori dosad odustajali zbog komplicirane i dugotrajne formalne procedure, rekao je Lorencin.
Prema njegovim riječima, nove investicije znače nova radna mjesta, dodanu vrijednost i u konačnici gospodarski rast. "Jedna od novosti i vjerojatno najznačajnija mjera za privlačenje investicija je rasterećenje od poreza na dobit, uz umanjenje doprinosa na plaće koje može biti i stopostotno u slučaju zapošljavanja velikog broja ljudi i proaktivnu podršku investitorima od strane Agencije."
Velike javne i privatne investicije očekuju se u sektoru energetike, kako bi se smanjila stopa uvoza energije.
|
Međutim, Rodoljub Lalić, član Uprave HEP-a, naglasio je da se radi o procesu koji će trajati desetak godina. Ako će se moći definirati kapaciteti koji nadvisuju potrošnju Hrvatske, moći će se govoriti i o ulasku na energetsku burzu, smatra Lalić.
Vezano uz globalne trendove u sektoru električne energije Zlatko Bazianec, direktor iz konzultantske kuće A.T. Kearney, naglasio je kako Hrvatska ulazi u daljnju liberalizaciju tržišta unutar koje će morati pažljivo balansirati pritisak rasta cijena električne energije na EU razinu te osigurati povoljne energetske cijene za gospodarstvo u fazi oporavka od gospodarske krize. Najavljene potrebne investicije po njemu su dobar znak ulaska u novi investicijski ciklus koji je nužan za Hrvatsku.
O investicijama, rizicima, izazovima i mogućnostima proizvodnje i korištenja obnovljivih izvora energije svoja iskustva podijelili su regionalni lideri koji iza sebe već imaju uspješne projekte.
Dobar primjer dolazi iz Srbije, gdje se gradi najveća solarna elektrana na svijetu instalirane snage 1000 MW, projekt vrijedan oko dvije milijarde eura.
Ivan Matejak (country manager i član Upravnog odbora, Securum Equity Partners) ističe da je najveću ulogu u realizaciji projekta odigrao inovativni model financiranja te je dodao: "Naš projekt nismo temeljili na poticajnim mjerama već na samoodrživosti, ekonomiji opsega i izvoznoj orijentaciji, čime se smanjuje cijena proizvedene električne energije koja s iznosom od 15,5 euro centi po kilovatu postaje konkurentna klasičnim izvorima energije na tržištu."
Kruta goriva koristit će se još generacijama. S obzirom na već dobro poznate zdravstvene i ekološke implikacije, mnogo se može učiniti zamjenom ugljena prirodnim plinom (koji ima ograničenu profitabilnost) i investicijama u obnovljive izvore energije i energetsku učinkovitost, rečeno je na konferenciji.
|
|
 |
|