26.06.2012.
Veliko pospremanje energetski rastrošnih zgrada
Prema nekim podacima, u vlasništvu države i lokalne samouprave je oko 11.000 objekata, na čije se režije za energente i vodu godišnje potroši 1,67 milijardi kuna
Energetska učinkovitost u Hrvatskoj kao dio europske strategije “20-20-20” u sklopu koje se do 2020. potrošnja energije treba smanjiti za 20 posto, prvo će se provesti na javnim zgradama.
Prema energetskom pregledu iz 2010. koji izrađuje Energetski institut Hrvoje Požar, u ukupnoj potrošnji energije u Hrvatskoj 22 posto je udjel industrije, gotovo 33 posto prometa, nešto više od 6 posto poljoprivrede i građevinarstva, a ostatak veći od 42 posto potrošile su zgrade.
Vlada se zato prvo fokusirala na zgradarstvo smatrajući da se tu mogu postići najveće energetske uštede. Prema nekim podacima, u vlasništvu države i lokalne samouprave je oko 11.000 objekata, na čije se režije za energente i vodu godišnje potroši 1,67 milijardi kuna.
Zahvaćanjem u 22% zgrada u Hrvatskoj koliko ih pripada javnom sektoru, u Ministarstvu graditeljstva su uvjereni da će uštedama srezati potrošnju energije za četiri petine - sa sadašnjih 250 na 50 kWh po m2 koliko iznosi europski prosjek.
O energetskoj učinkovitosti govorit će stručnjaci na konferenciji magazina Banka i UNDP-a "Elektroenergetski sustav RH" u zagrebačkom hotelu Westin, u srijedu, 27. lipnja.
ESCO modelom obnove i financiranja za što su osigurali oko 200 milijuna eura kod EBRD-a, uvjereni su da će potaknuti nastanak tržišta energetskih usluga.
Energetski pregledi
U UNDP-u, gdje već godinama rade na poticanju energetske učinkovitosti, ističu da su programom Ministarstva graditeljstva stvari dobro posložene, pa tako i ESCO model.
Svi uključeni tvrde kako su pripremili sve da ESCO tržište energetskih usluga procvjeta. Dosad je životarilo i to, kako kaže Ana Pavičić-Kaselj, pomoćnica ministra Vrdoljaka za energetsku učinkovitost, zbog niza zakonskih nedorečenosti i prepreka pa je u posljednje tri godine samo nekoliko tvrtki zatražilo i dobilo suglasnost za obavljanje energetskih usluga.
Kako objašnjava, Ministarstvo financija nikad nije donijelo poseban propis kako će se tretirati mjere za poboljšanje energetske učinkovitosti i kad ih se neće smatrati zaduživanjem, kako će regulirati računovodstveno praćenje ostvarenih ušteda kao i načine ugovaranja energetske usluge te međusobnih obveza naručitelja i pružatelja te usluge.
Zbog toga se nije ni išlo u poboljšanja energetske uštede jer su se bez tog propisa, prema Zakonu o proračunu, smatrala - zaduženjem.
Novo Ministarstvo graditeljstva u pripremama Programa energetske obnove Saboru je predložilo, a on izmijenio Zakon o učinkovitom korištenju energije.
Vlada će Uredbom propisati postupke provođenja energetskih usluga u javnom sektoru i time osigurati da se bez trošenja proračunskog novca provedu mjere poboljšanja energetske učinkovitosti u zgradama javnog sektora, dodaje Ana Pavičić-Kaselj.
|
Energetsku uslugu moći će pružati i fizičke i pravne osobe. (Bankamagazin)
|
|
 |
|