07.08.2015.
Neto dobit Erste banke 200,3 milijuna kuna
Erste banka je u prvih šest mjeseci 2015. nastavila ostvarivati kvalitetne financijske rezultate, u skladu s poslovnim planovima i postavljenim ciljevima za tekuću godinu.
Ukupna aktiva Erste banke krajem lipnja 2015. iznosila je 70,1 milijardi kuna, što je za 0,4% više u odnosu na kraj 2014. godine, kada je iznosila 69,8 milijardi kuna.
Neto dobit u prvih šest mjeseci 2015. dosegla je 200,3 milijuna kuna, što je 1,8% više u odnosu na 196,7 milijuna kuna u prvih šest mjeseci 2014. Prinos na aktivu Erste banke iznosio je 0,5%, povrat na kapital 4,4%, dok je omjer troškova i prihoda iznosio 48,0%.
„Iako je i prva polovina 2015. bila vrlo zahtjevna za cjelokupno gospodarstvo, uključujući i bankarski sektor, zadovoljni smo ostvarenim financijskim rezultatima koji su potvrdili našu stabilnu poziciju na tržištu. U poslovanju ciljamo na visoku efikasnost i racionalno upravljanje troškovima, ali i kontinuirano ulažemo u razvoj tehnologije što nam omogućava inovativnost i kreativnost u pristupu klijentima“, rekao je Christoph Schoefboeck, predsjednik Uprave Erste&Steiermärkische Bank d.d.
„Uvjereni smo da ćemo i u nastavku godine održati stabilan i pozitivan trend poslovanja te svojim klijentima i dalje biti pouzdan partner u realizaciji njihovih financijskih potreba i poslovnih planova“, zaključio je Schoefboeck.
Nekonsolidirani financijski izvještaj, koji obuhvaća rezultate Erste&Steiermärkische Bank d.d. bez ovisnih društava, također pokazuje stabilnu poziciju u prvoj polovini 2015.
Ukupna aktiva banke krajem lipnja 2015. iznosila je 60,8 milijardi kuna, što je za 1,0% više u odnosu na kraj 2014., kada je iznosila 60,2 milijarde kuna.
Ukupni krediti banke na dan 30.6.2015. iznosili su 38,4 milijardi kuna, što je za 1,0% manje u odnosu na kraj 2014. godine, kada su iznosili 38,8 milijardi kuna. Ukupni depoziti krajem lipnja 2015. iznosili su 46,1 milijardi kuna, što je za 1,9% više u odnosu na kraj 2014., kada su iznosili 45,3 milijardi kuna.
Neto dobit banke u prvih šest mjeseci 2015. iznosila je 82,0 milijuna kuna, u odnosu na 114,6 milijuna kuna u istom razdoblju 2014.
Uz vrlo zahtjevno tržišno okruženje, na ostvarenu neto dobit i operativni rezultat banke u prvoj polovini 2015. utjecali su odluka Švicarske centralne banke od 15. siječnja 2015. o prestanku održavanja minimalnog omjera tečaja CHF-a u odnosu na EUR, kao i dopune Zakona o potrošačkom kreditiranju o fiksiranju tečaja za otplate kreditnih potraživanja vezanih uz CHF, usvojene krajem siječnja 2015.
U skladu s pravilima Međunarodnih standarda financijskog izvještavanja, Erste banka je sve efekte koji su proizašli iz navedenih odluka, u cijelosti uključila u poslovne rezultate za prvo polugodište 2015.
Iako je prisutna određena stabilizacija, makroekonomski uvjeti u srednjem roku i dalje će biti složeni, na što se nadovezuje i zahtjevan regulatorni okvir.
|
Istovremeno, kreditna potražnja i dalje je slabija, dok ekspanzivne monetarne politike na globalnoj razni rezultiraju padom kamatnih stopa i jačim konkurentskim pritiscima.
U tom kontekstu, ostatak 2015. godine i dalje će karakterizirati vrlo zahtjevno tržišno okruženje koje će utjecati na operativno poslovanje Erste banke. Inovativnost i kreativnost u pristupu klijentima te naglasak na digitalizaciji poslovanja uz kontinuirano ulaganje u razvoj tehnologije, bit će u središtu nastojanja poslovanja banke.
Osim financijskih potreba građana, intenzivan fokus i dalje će biti na poduzetničkom bankarstvu i potpori klijentima u tom segmentu, kao i na praćenju svih kvalitetnih projekata koji općenito potiču razvoj realnog sektora i rast zaposlenosti.
Perspektive za nova kreditiranja i dalje se nalaze u obnovljivim izvorima energije i energetskoj učinkovitosti, poljoprivredi i infrastrukturnim projektima u vezi s EU fondovima, turizmu i proizvodnji namijenjenoj izvozu.
Dugoročne politike poslovanja banke usmjerene su na ostvarivanje rasta iznad prosjeka rasta tržišta, povećanje interne efikasnosti i racionalno upravljanje troškovima.
Tako i 2015. godinu banka želi završiti s porastom tržišnih udjela, a poseban naglasak i dalje će biti na unaprjeđenju kvalitete usluge, kvalitetnoj komunikaciji s klijentima i razumijevanju njihovih potreba u trenutačnom tržišnom okruženju.
|
Erste Group ostvario neto dobit od 487,2 milijuna eura
Erste Group je prvu polovicu 2015. godine završio s pozitivnim rezultatima, koji se odražavaju u snažnom poboljšanju profitabilnosti, kvalitete imovine, kreditiranja i kapitala.
Grupa je ostvarila stabilnu neto dobit u iznosu 487,2 milijuna eura u prvoj polovici 2015. godine, u usporedbi s negativnim rezultatom u iznosu -929,7 milijuna eura u istom razdoblju prošle godine; sve države osim Mađarske ostvarile su pozitivan doprinos tom razvoju.
Ukupna imovina narasla je na 197,5 milijardi eura u usporedbi sa 196,3 milijarde eura zabilježenih na kraju 2014. godine. Rast bilance odražava rast kreditiranja od 2,2% u usporedbi s krajem 2014., na 123,5 milijardi eura, koji je utemeljen na rastu kredita građanima od 1,7%, kredita malim i srednjim poduzećima od 2,0% i rastu kredita velikim tvrtkama od 5,9%.
Uz to je zabilježen i porast depozita od 1,6% u prvoj polovici 2015. godine na 124,5 milijardi eura, čime je Erste dokazao svoju snažnu sposobnost prikupljanja depozita i podržavanja financijske neovisnosti Grupe.
“Ostvarili smo dobre rezultate u prvoj polovici godine na temelju stabilnog operativnog rezultata i smanjenih troškova rizika, što je rezultiralo značajnim poboljšanjem kapitala, pri čemu temeljni Tier 1 kapital (uz potpunu primjenu Basela 3) sada doseže 11,3%. Većina naših osnovnih tržišta u regiji CEE stoji značajno bolje od ostatka Europe, a sve veći udio rasta potaknut je domaćom potražnjom. To je osnova dvaju ohrabrujućih trendova koji su istovremeno prisutni: udio naplativih kredita povećava se peti kvartal za redom, dok se koeficijent NPL plasmana smanjuje već šesti kvartal za redom i sada iznosi 7,7%,” objasnio je Andreas Treichl, glavni izvršni direktor Erste Groupa, prilikom predstavljanja financijskih rezultata za prvu polovicu 2015.
“Sva naša tržišta značajno doprinose dobiti Grupe, koja iznosi 487,2 milijuna eura u prvoj polovici 2015. godine, uključujući Rumunjsku. Jedina država u kojoj još uvijek imamo negativan rezultat ostaje Mađarska, no s obzirom na nedavna poboljšanja u operativnom okruženju i činjenicu da je tamošnja vlada održala svoje obećanje da će smanjiti bankovni porez, uvjereni smo da ćemo sljedeće godine zabilježiti preokret po pitanju profitabilnosti. Ukupno gledajući, u prvoj polovici godine, naša je bilanca narasla: portfelj naplativih kredita porastao je za 2,4%, a depoziti su porasli za 1,6%,” nastavio je Treichl.
|
Kvaliteta imovine također bilježi kontinuirano poboljšanje u svim ključnim segmentima (građanstvo, mala i srednja poduzeća te velike tvrtke). Ukupna stopa loših kredita (u usporedbi s ukupnim bruto kreditima) značajno je pala na 7,7% na kraju lipnja 2015., u usporedbi sa stopom od 8,5% zabilježenom na kraju prošle godine.
Ukupni kapital također je znatno porastao, s 13,4 milijarde eura 31. prosinca 2014. na 14,0 milijardi eura na kraju lipnja 2015., dok je ukupni udio kapitala porastao s 15,7% na 16,8%. Omjer Tier 1 kapitala poboljšao se na 11,6% (10,6%).
Učinkovitost poslovanja Grupe dokazana je u prvoj polovici godine kroz stabilan omjer troškova i prihoda od 55,8% (H1 2014.: 55,4%), budući da su administrativni troškovi ostali stabilni na 1.896,8 milijuna eura usprkos nešto većem broju zaposlenih. Operativni prihod neznatno se smanjio, za -0,7%, na 3.399,4 milijuna eura, kao rezultat trajno niskih kamatnih stopa na tržištima regije CEE. Operativni rezultat iznosio je 1.502,6 milijuna eura (H1 2014.: 1.525,3 milijuna eura).
Operativno okruženje trebalo bi i dalje pogodovati kreditnoj ekspanziji. Očekuje se godišnji rast realnog BDP-a 2-4% na svim glavnim tržištima CEE regije, osim Hrvatske, potaknut solidnom domaćom potražnjom. U Austriji se očekuje rast realnog BDP-a ispod 1%.
Očekuje se povrat na materijalni kapital (ROTE) na 8-10% u 2015. godini (YE 14 TE: 8,4 milijarde eura). Pad operativnog rezultata se očekuje po stopi u srednjem rasponu ljestvice 1-9, koji će biti posljedica nižih, ali održivih operativnih rezultata u Mađarskoj (uslijed učinaka nižeg prosječnog volumena vezanih uz konverziju kredita u stranoj valuti) i Rumunjskoj (manji učinak diskonta po kreditima), kao i okruženja kontinuirano niskih kamatnih stopa.
U 2015. očekuje se jednoznamenkasti rast kredita, te pad troškova rizika na oko 0,9-1,1 milijarda eura. Očekivani su i bankarski porezi u visini od oko 360 milijuna eura, uključujući nacionalne doprinose, kao i doprinos europskom rješavanju problema banaka i fondu za osiguranje depozita. Razgovori s austrijskom vladom u vezi s tim još uvijek su u tijeku.
Rizik za poslovanje predstavljaju inicijative za zaštitu potrošača, poput potencijalnog plana za podršku zajmoprimcima u CHF u Hrvatskoj, kao i geopolitički rizici mogli bi imati negativan ekonomski utjecaj.
|
|
 |
|