04.07.2012.
Koliko dugo će trajati euforija nakon zadnjeg summita EU-a?
Euforija nakon nedavno održanog summita EU-a mogla bi dati pozitivan impuls tržištima tijekom ljeta
Unatoč tome što će kriza državnog duga ostati negativan faktor za tržišta, euforičan zamah nakon nedavnog summita EU-a i pozitivni rezultat za tržište nakon dugo očekivanih izbora u Grčkoj, mogli bi donijeti svijetlu točku na tržište kapitala, pišu analitičari Erste grupe.
“Revidirali smo naše prognoze BDP-a prema dolje za nekoliko država srednje i istočne Europe (SIE) zbog tmurnog vanjskog okruženja, s najuočljivijom revizijom u prognozi češkog BDP-a na -0,8%, s 0% za 2012. (budući da su fiskalna konsolidacija i globalna nesigurnost snažno utjecali na domaću potražnju) i za Hrvatsku (na -0,8%, s -1% za 2012.). Vidimo i daljnji rizik pada za Rumunjsku i Mađarsku (trenutno 1,2% odnosno -0,5%),” analizira Henning Esskuchen, predsjednik odjela za istraživanje tržišta dionica u regiji SIE u Erste Groupu.
Međutim, SIE regija i dalje ostvaruje snažniji gospodarski rast od mnogih zemalja Eurozone ili zapadne Europe (1,9% u SIE naspram -0,2% Euroland, realni BDP rast, 2012.). Pogotovo se Poljska i Slovačka drže relativno dobro u usporedbi sa svojim regionalnim pandanima.
"Očekuje se da će poljsko gospodarstvo rasti 2,6% ove godine, dok smo prognozu za slovački BDP morali malo povisiti na do 2%, zbog iznimno jake proizvodnje automobila. Ove godine, Volkswagen je pokrenuo proizvodnju novog modela, VW Up,” objašnjava Esskuchen.
On dodaje kako je još jedna pozitivna činjenica da se, unatoč masovnom prekograničnom smanjenju financijske poluge u bankama periferne eurozone, jedva moglo uočiti značajnije smanjenje inozemnog financiranja banaka u SIE, osim u Mađarskoj.
|
Uzimajući u obzir da su mnoge SIE zemlje (osim Turske) učinkovito ograničile deficite svog tekućeg računa, kaže Esskuchen, izravna strana ulaganja i EU neto priljevi (što predstavlja nedužničko financiranje) sad pokrivaju gotovo cjelokupan tekući račun u Hrvatskoj, Češkoj, Poljskoj, Mađarskoj i Slovačkoj.
Indikator raspoloženja u gospodarstvu za SIE bolji nego za Eurozonu
Nesigurnost je nedvojbeno ušla u realnu ekonomiju, uz slabljenje svih glavnih pokazatelja raspoloženja. Ni europske zemlje u razvoju nisu pošteđene takvog razvoja događaja, a najnoviji pokazatelj gospodarskog raspoloženja za SIE ZEW/Erste ukazao je na slabije rezultate na svim područjima.
Dok europske zemlje u razvoju i dalje ostaju ispred Eurozone u području apsolutnih brojki, trend najnovijeg istraživanja jednak je za oba područja. Pogotovo je izražen jači pad gospodarskih očekivanja. Najjači pad gospodarskih očekivanja odnosi se na Poljsku, dok su očekivanja za drugu najsnažniju zemlju po očekivanom rastu, Tursku, ostala više manje nepromijenjena.
Stoga su očekivanja cjenovnih performansi dosta snažno smanjena. I dok Turska i dalje ostaje ispred drugih regionalnih tržišta na apsolutnoj razini, promjena očekivanja za Tursku su nakon Austrije vrlo snažna.
|
Raspodjela po zemljama
“Na Tursku se odnosi popriličan dio našeg predloženog portfelja. Poljska je sljedeća, za nijansu slabija. Ostajemo oprezni u svezi s dobrim rezultatima Rusije, koji se baziraju na cijeni nafte,” objašnjava Esskuchen. “Rumunjska je percipirana kao malo slabija, s najavljenim kašnjenjem transakcija na tržištu kapitala. Cijela JIE regija dobiva negativnu ocjenu, zbog likvidnosti. SIE regija bi trebala nastaviti biti pod utjecajem vijesti iz Mađarske, pogotovo u pogledu vijesti o pregovorima.”
Austrija - stabilno neutralno: Dok je raspoloženje bolje a tržišta pomalo slave rezultate summita EU-a, to je uglavnom podrška bankarskom sektoru, koji isto ima snažan značaj u rezultatima Austrije. Stoga će austrijsko tržište ostvarivati dosta dobre rezultate sve dok god to traje.
SIE – stabilno neutralno: SIE regija je zabilježila dosta snažan rezultat. Češka nije pridonijela glavnoj pokretačkoj sili – valuaciji – unatoč tome što je sve samo ne skupa. Međutim, dok je Slovenija na istoj evaluacijskoj razini kao i Mađarska, potonja tek mora prijeći veliku zapreku likvidnosti. To bi se trebalo dogoditi kada raspoloženje i priljevi prema europskim zemljama u razvoju u potpunosti postignu održiv oporavak. Mađarska bilježi solidan rezultat od početka godine, navodno na temelju kontinuiranog napretka u odnosima s EU-om i MMF-om. Ukupno, SIE je na stabilno neutralnoj poziciji, malo jača od Austrije.
Poljska – pojačati izloženost: Iako Poljska nije među najjeftinijim tržištima u regiji, njezin je rezultat i dalje solidan. Maloprodaja podupire model uravnoteženog gospodarstva, koje ne ovisi direktno o izvozu. Stoga, Poljska, kao jedna od najlikvidnijih tržišta, bi mogla gotovo poput Turske profitirati od činjenice da Rusija ne nudi neku alternativu.
Rumunjska i Bugarska - neutralno: Obje zemlje pokazuju dosta snažan očekivani prinos kroz valuaciju kao glavnu pokretačku silu. Međutim, Rumunjska je izgubila dio atraktivnosti u pogledu potencijalnih korporativnih akcija na tržištu kapitala, što je isto moglo utjecati na njezin glavni problem – likvidnost. U posljednje vrijeme, međutim, oživljene su nade za transakciju Transgaza. Zbog procedura vezanih uz nesolventnost Hidroelectrice, glavna meta Fondul Proprietatea trenutno nije previše atraktivna. Stoga, analitičari Erste Groupa ocjenjuju Rumunjsku i Bugarsku neutralnima.
|
Rusija – neutralno do pozitivno: Pod pretpostavkom da je nedavni summit EU-a donekle probio led te bi mogao pokrenuti raspoloženje u pozitivnom smjeru, rusko tržište bi trebalo profitirati zahvaljujući superiornoj likvidnosti i rastućoj sklonosti preuzimanja rizika. Valuacija, međutim, je daleko od snažnog argumenta, budući da je uglavnom cijena nafte ta koja omogućava zamah tom tržištu.
JIE – smanjiti izloženost: Budući da jugoistočna Europa treba širi i dugoročniji cjelokupni oporavak kako bi prebrodila nisku likvidnost, analitičari Erste Groupa zasad potvrđuju negativnu ocjenu.
Turska – povećati izloženost: Odličan tržišni rast i očekivani prinosi potvrđuju pozitivnu ocjenu za Tursku. Nadalje, nedavno podizanje rejtinga, koje svjedoči o pozitivnim očekivanjima, podupire tu snažnu ocjenu. Najveći rizik za to tržište moglo bi biti to da izgubi status relativnog bijega jednom kad druga tržišta iz okoline počnu pokazivati znakove oporavka.
Ukrajina – Neutralno: Činjenica da ukupni rast gospodarstva nije velik, te da dubina tržišta kao ni likvidnost nisu snažni, ne govori u prilog ukrajinskog tržišta, ocjena Erste Groupa za Ukrajinu smanjena je prema neutralnoj poziciji, s fokusom na dionice koje kotiraju na varšavskoj burzi.
Sektorska alokacija
“Naše mišljenje o bankama ostaje pozitivno, kao i o nekretninskom sektoru i maloprodaji, međutim na selektivnom principu. Bankarski sektor može najviše dobiti natrag, jer je imao najnegativnije ocjene među svim sektorima od rujna 2011. do siječnja 2012. U svakom slučaju, i s revizijom u lipnju koja je bila i snažnija nego u svibnju, i dalje se radi o snažnom momentumu. Većina pozitivnih očekivanja nedvojbeno je bazirana na turskim bankama. Pozitivno mišljenje o sektoru Nafte i plina ostaje na snazi zbog solidnog izgleda za integrirane tvrtke. Pozitivno mišljenje o Automobilima i dijelovima bi isto trebalo pronaći opravdanje u izloženosti Turskoj. Sektor Putovanja i turizma je opet poguran turskim komponentama tog sektora, koji dobiva dodatni impuls od strane nižih cijena nafte,“ naglašava Esskuchen.
Dok bi hrana i pića mogli biti dobra ideja u nesigurnim razdobljima, trenutni negativni rezultat tog sektora može se objasniti činjenicom da se Ersteova izloženost tom sektoru temelji gotovo u potpunosti na tome da se igračima trguje na manjim tržištima uz vrlo malu likvidnost. Kao defenzivni sektor, analitičari Erstea definitivno preferiraju farmaceutsku industriju.
|
|
 |
|