27.06.2008.
Obilježen Dan Hrvatske obrtničke komore
Hrvatska ima 104.000 obrtnika koji zapošljavaju 255.000 ljudi
Tradicionalni Dan Hrvatske obrtničke komore (HOK) obilježen je danas u Zagrebu svečanom akademijom te dodjelom priznanja «Zlatne ruke» za dugogodišnji rad u obrtu i na razvoju obrtništva.
Na ceremoniji održanoj u Hrvatskom narodnom kazalištu promivirani su i novi majstori obrtnici, njih 1397, koji su položili majstorske ispite u proteklih godinu dana, te su uručene nagrade Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva «Šegrt Hlapić», vezane za razvoj i unapređenje strukovnog obrazovanja.
Predsjednik HOK-a, Mato Topić, u svom je govoru istaknuo važnost obrtništva za hrvatsko gospodarstvo koje sa svojih 104 tisuće članova i 255 tisuća zaposlenih u obrtu predstavljaju 'najžilaviji segment hrvatskog gospodarstva'.
On je posebno naglasio kako je Komora u proteklih godinu dana pojačala aktivnosti na rješavanju obrtničkih problema, što se posebice odnosi na pojačano prisustvo obrtničkih predstavnika u saborskim odborima te unaprjeđenu suradnju s resornim ministarstvom.
Među najaktualnije obrtničke probleme ubrojio je otkup poslovnih prostora koji su u vlasništvu lokalne samouprave, pozivajući još jednom da se to pitanje riješi na način kako je to uređeno s poslovnim prostorima u vlasništvu države.
Priznanja «Zlatne ruke» dobili su istaknuti obrtnici u nekoliko kategorija.
Tako su Statuu «Zlatne ruke» s poveljom «Zlatne ruke», za dugogodišnji uspješan rad u obrtu i izniman doprinos razvitku hrvatskog obrtništva primili: Milan Ermacora, vlasnik bravarskog obrta «Obrt Ermacora» iz Zaprešića, za izniman doprinos u razvoju i promicanju hrvatskog obrta, ostvarene poslovne rezultate i inovacije, te razvoj komorskog sustava; Josip Ribičić, vlasnik stolarskog obrta «Ribičić» iz Karlovca, za izniman doprinos u promicanju hrvatskog obrta i obrtničkog zadrugarstva, te dugogodišnji uspješan rad na unapređenju komorskog sustava i Branko Grubišić, vlasnik ugostiteljskog obrta «Premijer» iz Rijeke, za izniman doprinos u razvoju i promicanju ugostiteljskog obrta, ostvarene poslovne rezultate, te unapređenje komorskog sustava.
|
Statuu «Zlatne ruke» s pisanim priznanjem «Zlatne ruke», dobili su: Marija Rukljač, vlasnica frizerskog obrta «Marija» iz Zagreba, za izniman doprinos na unapređenju cehovskog rada, promicanju struke i ugleda hrvatskog obrtništva u svijetu, te za ostvarene rezultate u strukovnoj izobrazbi; Vinko Pavlović, vlasnik obrta za fotokopiranje, izradu ključeva i graverski obrt «Fotokopiraonica Centar» iz Zadra, za doprinos u očuvanju i unapređenju tradicijskog i umjetničkog obrta, te razvoju komorskog sustava; Milan Krpan, vlasnik vodo-plinoinstalaterskog obrta iz Nove Gradiške, za ostvarene poslovne rezultate u radu i zapošljavanju u obrtu, te razvoju i unapređenju komorskog sustava; Zdenko Ocelić, vlasnik obrta «Ugoplast-plastika i metal, Zdenko Ocelić i Vjeran Noršić» iz Našica, za ostvarene rezultate u poslovanju i izvozu, te doprinos na unapređenju komorskog sustava, te Franjo Pal, vlasnik strojobravarskog obrta iz Bulinca, Bjelovar, za ostvarene rezultate u unapređenju proizvodnje i zapošljavanju, te doprinos na unapređenju komorskog sustava.
Plaketu «Zlatne ruke» s priznanjem «Zlatne ruke», dobili su obrtnici: Đurđa Ćurčić, vlasnica frizerskog salona «Đurđica» iz Bjelovara, za iznimni trud i uspjeh u treniranju frizerske reprezentacije za Svjetsko prvenstvo u Chicagu u ožujku ove godine i Marko Sokolić, vlasnik ugostiteljskog obrta «Maki» iz Gospića, za postignute poslovne rezultate te izniman doprinos promicanju ugostiteljske struke.
Nagradu "Šegrt Hlapić" Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva dodijelio je resorni ministar i potpredsjednik hrvatske Vlade Damir Polančec.
|
On je istaknuo kako sadašnji ekonomski trenutak ne pogoduje poslovanju obrtnika s obzirom na svjetsku financijsku krizu čije se posljedice osjećaju i u Hrvatskoj. «Krediti su nepovoljniji nego ranije, cijene nafte su na rekordnim razinama, uvjeti poslovanja su stoga sve složeniji pa je jasan zaključak kako danas nije lako biti obrtnik».
Polančec je dodao kako je za malo i srednje poduzetništvo i obrtništvo, koji zajedno čine 99,4 posto poslovnih subjekta u zemlji, u ovoj godini namjenjeno 350 milijuna kuna poticajnih sredstava, dodajući kako je rok za podnošenje prijava za dobivanje poticaja pomaknut do 10. srpnja.
Obrtnike je posebno obradovao najavom preraspodjele poticajnih sredstava za iduću godinu tako da će obrtnici moći računati na nešto izdašnije potpore nego u proteklim godinama.
Nagradu "Šegrt Hlapić" u ovoj su godini osvojili Industrijsko - obrtnička škola "S.S. Kranjčević" iz Vinkovaca, najbolji naučnik je Danijel Hnatyšyn, učenik 3. razreda za zanimanje stolar Obrtničke škole u Požegi, dok je najbolji majstor stručni učitelj Ivan Škrinjar, suvlasnik zajedničkog obrta "Etim" iz Pregrade.
Hrvatska obrtnička komora osnovana je 1852. godine i kontinuirano je djelovala sve do 1947. godine, kada je, nakon završetka II. svjetskog rata, zabranjen rad tadašnjem Savezu udruženja hrvatskih obrtnika, a cjelokupna imovina je oduzeta. Godine 1980. obrtnici kao svoju organizaciju osnivaju Savez udruženja hrvatskih obrtnika, čije je djelovanje osnaženo nakon ostvarenja samostalnosti RH.
Obrtništvu i strukovnom organiziranju obrtnika u samostalnoj hrvatskoj državi posebni položaj i značaj daje održavanje Obnoviteljske skupštine Hrvatske obrtničke komore 1. srpnja 1994. godine, kada su obrtnici ponovo ustrojili svoju Komoru i dobili natrag svoje prostore u Ilici 49, zgradu Matice hrvatskih obrtnika, koju su majstori obrtnici sagradili 1939. godine. Stoga se 1. srpnja obilježava kao Dan Hrvatske obrtničke komore.
|
|
 |
|