02.12.2011.
Što ulazak u Europsku uniju donosi hrvatskim obrtnicima
Ulaskom Hrvatske u EU, obrtnici ostvaruju veći pristup europskim fondovima, odnosno ostvaruju znatne financijske potpore.
- To su direktne koristi koje će obrtnici i mali poduzetnici imati na raspolaganju: ili pojedinačno, ili kroz udruživanja u klastere, ili kroz rad raznih tehnoloških parkova, inkubatora i slično. Direktna korist je također i tržište koje se otvara ulaskom u EU i jednaki uvjeti poslovanja za sve tvrtke unutar Unije, odnosno mogućnost apliciranja na razne poslove koji se objavljuju putem natječaja u EU - komentira za Lider Tihana Kraljić, državna tajnica u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva.
Kraljić navodi kako će dostupnost tržišta ovisiti o internacionalizaciji njihova poslovanja. - S obzirom da se u pravilu radi o malim poduzetnicima, često ista osoba vodi poslovanje, proizvodi, prodaje i bavi se marketingom. U takvoj situaciji obrtnicima će poslovanju uvelike olakšati korištenje internet tehnologija, ali i dobivanje certifikata za svoje proizvode i procese rada – zaključuje državna tajnica.
Informiranje i edukacija
Da je sustavno informiranje i edukacija kroz buduće projekte od izuzetnog značaja za uključivanje u europske projekte, slaže se Ariana Vela, konzultantica za EU fondove iz obrta za poslovno savjetovanje, EU projekti, gdje bi Hrvatska obrtnička komora služila kao centar za pronalaženje odgovarajućih projektnih partnera na razini Unije.
Kod pružanja financijske potpore i pomoći koju pruža Unija, Vela dodaje kako je važno napraviti inicijalnu podjelu na sredstva koja može koristiti Hrvatska obrtnička komora jer bi se tako pružio određeni tip usluga za članstvo, ali i sredstva pojedinih programa koja mogu koristiti obrtnici neposrednom provedbom projekata.
- Programi kao što su IPA, Okvirni program 7, Program za konkurentnost i inovacije i Program za cjeloživotno obrazovanje mogu financirati različite edukativne, razvojne, znanstvene i druge vrlo praktične projekte koje naši obrtnici mogu provoditi najčešće u konzorciju s drugim partnerima. Ovdje prvenstveno govorim o projektima koji omogućuju edukaciju obrtnika u različitim sferama, razmjenu znanja, iskustava, proizvoda i usluga s međunarodnim partnerima, uspostavu zajedničkog tržišta i prekograničnu suradnju te brojne druge vrste projekata koji nisu tematski ograničeni – kaže Vela.
Sigurnost i konkurencija
Hrvatska kao dio europske zajednice usklađena je sa svim pravilima koja je Unija postavila za svoje članice, što će u poslovnim krugovima podrazumijevati da je Hrvatska sigurnija država za investicije.
|
Kraljić navodi kako će nove investicije zaposliti nove ljude, a u fazi investiranja osigurati poslove hrvatskim obrtnicima, dok će se na kasnijem radu njihovo poslovanje bazirati na poduzetnicima iz lokalne zajednice. - Sigurnost države i okruženja je također ugrađena i u kamatne stope financijskih institucija, dakle i tu se mogu očekivati poboljšanja, odnosno smanjivanje kamatnih stopa.
Obrtnici koji rade s tvrtkama iz pograničnog područja jednostavnije će prodavati svoje proizvode – bez trenutno potrebne carinske dokumentacije – dodaje Kraljić. A pred obrtnicima će biti na raspolaganju i veliki tržišni prostor koji ima za posljedicu i jaču konkurenciju.
Hrvatski obrtnici istovremeno će osjetiti posljedice prilagodbe zakonodavstva pravnoj stečevini Unije, kao i posljedice pregovaračkog procesa među kojima i ukidanje nulte stope PDV-a, zbog čega je jako važno da se kvalitetno pripreme za taj trenutak, prilagode svoje poslovanje i nastoje svoje redovite aktivnosti sufinancirati sredstvima iz EU fondova, smatra konzultantica za EU fondove. (Lider)
|
|
 |
|