22.11.2009.
Pregled gospodarskih vijesti
Na svjetskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica pale jer su ulagači vrlo oprezni nakon niza podataka koji su aktualizirali pitanje nisu li cijene dionica previše porasle, s obzirom na anemičan oporavak najvećih svjetskih gospodarstava.
Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones indeks porastao 0,5 posto, na 10.318 bodova. No, S&P 500 indeks oslabio je 0,2 posto, na 1.091 bod, dok je Nasdaq indeks izgubio 1 posto, zaronivši na 2.146 bodova.
Nakon što je od polovice ožujka, kada je zaronio na najniže razine u 12 godina, S&P 500 indeks ojačao više od 60 posto, ulagači su vrlo osjetljivi na svaki slabiji podatak koji dovodi u pitanje opravdanost visokih razina cijena dionica.
A prošloga je tjedna takvih podataka bilo i previše.
Tako je objavljeno da je u listopadu broj započetih gradnji kuća i stanova pao za čak 10,6 posto, na 529.000 jedinica, dok su analitičari očekivali rast na 600.000 jedinica. Pritom je broj građevinskih dozvola pao za 4 posto, što je također ispod očekivanja analitičara.
Uz to, Udruga hipotekarnih banaka objavila je da više od 14 posto vlasnika kuća u SAD-u ili kasni s otplatom hipotekarnih kredita, ili ih uopće nisu u stanju otplaćivati.
To pokazuje da se ni potrošnja, ni tržište nekretnina ne oporavljaju dovoljno brzo, a ulagači se plaše da će se situacija dodatno pogoršavati jer nezaposlenost i dalje raste.
Sve to pokazuje da se američko gospodarstvo sporo oporavlja od recesije, pa je upitno je li snažan rast cijena dionica u posljednjih osam mjeseci opravdan. Analitičari kažu da veliki ulagači, čini se, nisu spremni preuzeti dodatan rizik do kraja godine.
"U strahu od presporog oporavka gospodarstva, veliki fondovi, čini se, žele zaštititi svoje dobitke kako se približava kraj godine, pa investicije preseljavaju u drugu, sigurniju imovinu", kaže Adam Gould, portfelj menadžer u Direxions Funds.
Zbog toga se prošloga tjedna oporavila američka valuta, koja se smatra sigurnijim utočištem za kapital. S jačanjem dolara, pala je cijena nafte, i to za više 3 posto, zaronivši ispod razine od 77 dolara po barelu. To je, pak, izazvalo pad cijena dionica u energetskom i rudarskom sektoru.
Na tržište su loše djelovale i slabe procjene prodaje u ključnoj blagdanskoj shopping sezoni nekoliko trgovačkih lanaca. Među ostalim, Home Depota do kraja godine očekuje slabije rezultate nego što su analitičari procjenjivali, a najveći američki trgovački lanac namještajem poručio je i da ne očekuje značajniji oporavak potražnje do druge polovice 2010. godine.
Zbog toga je S&P indeks trgovačkog sektora samo u jednom danu pao 1,4 posto.
|
Pod snažnim su se pritiskom našli i proizvođači čipova jer su analitičari Bank of America-Merrill Lyncha smanjili izglede za tu industriju u 2010. godini zbog rasta zaliha.
Stoga je PHLX indeks poluvodičkog sektora samo u jednom danu potonuo 3,4 posto, a među najvećim je gubitnicama bila dionica najvećeg svjetskog proizvođača čipova Intela, s padom cijene od 4,1 posto.
Na slabost tehnološkog tržišta ukazuju i loši kvartalni poslovni rezultati Della, trećeg po veličini svjetskog proizvođača kompjutora, te proizvođača softvera Autodeska.
"Premda je recesija iza nas, još je puno zabrinjavajućih signala slabosti na Main Streetu. Nezaposlenost je vrlo visoka, a potrošnja slaba, što i dalje vrši snažan pritisak na tržište", kaže Sasha Kostadinov, analitičar u tvrtki Shaker Investments.
I na europskim su burzama prošloga tjedna cijene dionica pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0,85 posto, na 5.251 bod. Frankfurtski DAX pao je, pak, 0,41 posto, na 5.663 boda, dok je pariški CAC potonuo 2,03 posto, na 3.729 bodova.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks pao 2,8 posto, na 9.497 bodova, najnižu razinu u četiri mjeseca. To je već četvrti tjedan zaredom kako cijene japanskih dionica slabe. (H)
|
|
 |
|