Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
12.01.2011. Hrvatska na 82. mjestu po ekonomskim slobodama
Tri ključna područja indeksa ekonomskih sloboda i dalje su ocijenjena represivnim - vlasnička prava, sloboda od korupcije i radna sloboda

Hrvatska je napredovala za 10 mjesta na ljestvici indeksa ekonomskih sloboda za 2011. godinu, no njezin rezultat još je uvijek ispod europskog prosjeka, a tri ključna područja i dalje su ocijenjena represivnim - vlasnička prava, sloboda od korupcije i radna sloboda, objavila je američka konzervativna zaklada The Heritage Foundation.

Hrvatska je prema indeksu ekonomskih sloboda, koji zajednički objavljuju The Heritage Foundation i The Wall Street Journal, a za regiju objavljuje strateški partner Adriatic Institut za javnu politiku, skočila s 92. na 82. mjesto u svijetu, a s 37. na 35. mjesto u europskoj regiji.

Istraživanje o ekonomskim slobodama provedeno je u 179 zemalja svijeta, a temelji se na gospodarskim trendovima u razdoblju od druge polovice 2009. godine. Na ljestvici je prvi Hong Kong s ukupno 89,7 bodova, posljednja je Sjeverna Koreja s jednim bodom, a Hrvatska sa 61,1 bodom ulazi u skupinu "umjereno slobodnih" ekonomija.

U promatranju ocjena indeksa za 2011. treba uzeti u obzir činjenicu da su vlade mnogih razvijenih ekonomija odgovorile na ekonomsku krizu direktnim uplitanjem u svoja gospodarstva i povećanjem državne potrošnje, čime se smanjila ekonomska sloboda, prokomentirala je ljestvicu predsjednica Adriatic instituta Nataša Srdoč.

Hrvatska je poboljšala rezultat za 1,9 bodova, a kategorije koje su dobile višu ocjenu obuhvaćaju slobodu poslovanja, fiskalnu slobodu, državnu potrošnju, monetarnu slobodu, slobodu ulaganja i radnu slobodu.

Područja u kojima je Hrvatska zabilježila pad obuhvaćaju slobodu trgovine i slobodu od korupcije. Tri kategorije indeksa i dalje ostaju ocijenjene represivnim - vlasnička prava, sloboda od korupcije i radna sloboda.

Hrvatska je ponovno najbolje plasirana, na 12. mjestu u svjetskom poretku, u kategoriji slobode trgovine, iako je zabilježila neznatan pad od 0,2 boda u odnosu na prethodnu godinu. Relativno visoko je plasirana, na 38. mjestu, i u kategorijama slobode ulaganja i financijske slobode.

Najgori je plasman, na 149. mjestu, na području radne slobode, u kojem se ocjenjuje fleksibilnost radnog zakonodavstva. No, tu je ipak ostvaren napredak za 3,3 boda u odnosu na prethodno istraživanje.

Na prvih 10 mjesta na svjetskoj ljestvici nakon Hong Konga slijede Singapur, Australija, Novi Zeland, Švicarska, Kanada, Irska, Danska, SAD i Bahrein.

Iako je skočila s 37. na 35. mjesto, Hrvatska je i dalje među lošije plasiranim državama iz europske regije, a ispred nje su Crna Gora, Albanija, Slovenija, Rumunjska, Makedonija i Mađarska. Iza su Italija, Grčka, Srbija i BiH.
The Heritage Foundation je američka zaklada, bliska Republikancima, čiji je cilj promocija konzervativnih političkih stajališta temeljenih na slobodi poduzetništva, ograničavanju državnih ovlasti i tradicionalnih američkih vrijednosti, a zastupa tzv. neoliberalizam u ekonomiji. (H)

Povezani članci
12.01.12 Financije i gospodarstvo
Hrvatska na 83. mjestu po ekonomskim slobodama
04.05.11 Financije i gospodarstvo
Bocvana ekonomski slobodnija od Hrvatske
20.01.10 Financije i gospodarstvo
Veliki napredak Hrvatske na području gospodarskih sloboda
22.11.09 Vijesti iz svijeta
Pregled gospodarskih vijesti
13.01.09 Financije i gospodarstvo
Hrvatska 116. po ekonomskim slobodama
15.01.08 Financije i gospodarstvo
Hrvatska i dalje među pet najgorih europskih zemalja po ekonomskim slobodama
09.09.07 Vijesti iz svijeta
Strah od recesije u SAD-u trese globalna tržišta dionica
19.07.07 Vijesti
GSV podupro Smjernice ekonomske i fiskalne politike
08.05.07 Strateški savezi
Hrvatska dobila povoljne ocjene EU-a za svoj ekonomski program
05.05.07 Statistika
Ekonomski institut: rast BDP-a u ovoj godini 4,7 posto
19.01.07 Vijesti
Vlada odbacila WSJ-ovo izvješće o Indeksu ekonomske slobode
17.01.07 Vijesti
Hrvatska pala u kategoriju 'uglavnom neslobodnih' ekonomija
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa