13.09.2009.
Nada u oporavak globalnog gospodarstva potaknula svjetske burze
Prošloga su tjedna cijene dionica na svjetskim burzama osjetno porasle jer su rast cijena nafte i sirovina, kao i povećanje procjena budući poslovnih rezultata kompanija učvrstili nadu ulagača u oporavak globalnog gospodarstva.
Na Wall Streetu je Dow Jones indeks prošloga tjedna porastao 1,7 posto, na 9.605 bodova, dok je S&P 500 indeks skočio 2,6 posto, na 1.042 boda. Nasdaq indeks osvojio je, pak, 3,1 posto, dosegnuvši 2.080 bodova.
S&P 500 indeks dosegnuo je prošloga tjedna najvišu razinu u gotovo godinu dana, pa je sada oko 54 posto viši u odnosu na 9. ožujka, kada je zaronio na najnižu razinu u 12 godina.
Ulagače je ponajviše oraspoložilo izvješće središnje američke banke koje pokazuje da se gospodarska situacija u kolovozu stabilizirala, što bi mogla biti još jedna potvrda da je najdublja recesija u SAD-u od 1930-ih godina pri kraju.
U 11 od 12 regija, u kojima Fed ima podružnice, gospodarstvo se ili stabilizira ili jača. Stoga je većina analitičara oprezno optimistična, pa u tekućem, trećem kvartalu očekuje rast bruto domaćeg proizvoda.
No, Fed u izvješću upozorava da je tržište rada i dalje slabo, kao i potrošnja, koja je, doduše, porasla, no samo zahvaljujući rastu prodaje automobila, potaknutog vladinim programom 'Gotovina za olupine'.
Ulagače su ohrabrile i dobre vijesti iz kompanija. Procter & Gamble, FedEx i Texas Instruments neke su od kompanija koje su povećale procjene svojih budućih poslovnih rezultata jer se, poručuju, uočava jačanje potražnje.
|
"Na tržištu nema prodajnog pritiska. Sve je više onih koji vjeruju u oporavak, raspoloženje je bolje i ulagači počinju vjerovati da je ovaj uzlazni trend održiv", kaže Keith W. Springer, predsjednik tvrtke Capital Financial Advisoy Services.
Slabljenje dolara još je jedan pokretač rasta tržišta dionica. Cijena američke valute pala je prošloga tjedna u odnosu na europsku i japansku valutu na najniže razine u ovoj godini. Tako je tečaj eura preskočio 1,46 dolara, dok je cijena dolara prema jenu pala ispod razine od 91 jena.
To, zajedno s rastom cijena nafte i sirovina, pozitivno utječe na dionice u industrijskom sektoru jer sa slabljenjem dolara američki proizvodi na svjetskom tržištu postaju konkurentniji.
Stoga su prošloga tjedna osjetno poskupile dionice industrijskih divova, kao što su Boeing, Caterpillar i General Electric.
Zbog rasta cijena nafte i sirovina osjetno su poskupile i dionice u energetskom i rudarskom sektoru.
"Slab dolar postao je, čini se, novi pokretač tržišta dionica", kaže Chad Morganlander, portfelj menadžer u fondu Stifel, Nicolaus & Co.
Ulagače je ohrabrila i ponuda najveće američke prehrambene kompanije Kraft Foods za preuzimanje Cadburya, vrijedna 16,7 milijardi dolara, premda je britanska kompanija odbila ponudu.
Pridoda li se ovoj ponudi i najava France Telecoma i Deutsche Telekoma o spajanju njihovih kompanija u Britaniji, kao i nedavna ponuda Walt Disneya za preuzimanje Marvel Entertainmenta, vrijedna 4 milijarde dolara, jasno je zašto je to oraspoložilo ulagače.
"Sa snažnim rastom cijena posljednjih mjeseci rasla je i zabrinutost ulagača u vezi valuacije dionica. No, kada se pojavi ovako izdašna ponuda, kakva je Kraftova, ta strahovanja nestaju", objašnjava Bruce Bittles, strateg u tvrtki Robert W. Baird.
I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna porasle. Londonski FTSE indeks skočio je 3,29 posto, na 5.011 bodova, najvišu razinu od kraja rujna prošle godine.
Frankfurtski DAX porastao je, pak, 4,45 posto, na 5.624 boda, dok je pariški CAC skočio 3,77 posto, na 3.734 boda.
Na Tokijskoj je burzi Nikkei indeks prošloga tjedna porastao 2,52 posto, na 10.444 boda. (H)
|
|
 |
|