22.01.2008.
ZSE: Konzum pao za 25 posto, Jadranski naftovod 22 posto
O današnjoj snažnoj korekciji cijena govori i podatak o 19 obustava trgovanja dionicama zbog njihova prevelikog pada
Oštra korekcija cijena dionica obilježila je prijepodnevno poslovanje na Zagrebačkoj burzi, tijekom kojeg su cijene nekih dionica pale i za više od 20 posto.
Indeks Crobex do 14 sati, nakon prijepodnevnog pada, oporavio se na 4.555,78 bodova što je u odnosu na zaključnu razinu od ponedjeljka pad od 1,26 posto.
Strah od recesije u SAD-u i financijska kriza tresu ulagače diljem svijeta, pa tako i na domaćem tržištu.
O oštroj korekciji cijena svjedoče i ekrani brokera, na kojima jedva da se uočava nekolicina dionica s cijenama u zelenoj boji poput Čakovečkih mlinova i Drvne industrije Klana.
O današnjoj snažnoj korekciji cijena govori i podatak o 19 obustava trgovanja dionicama zbog njihova prevelikog pada. Dionica Konzuma u minusu je bila čak 25 posto, a Jadranskog naftovoda 22 posto.
"Prilično je neugodno gledati ovako velike korekcije cijena dionica, u nekim slučajevima i za 25 posto. Ovakva kretanja na Zagrebačkoj burzi dio su aktualnog trenda na svjetskim tržištima, osobito u Europi", kaže Suzana Lončar, direktorica brokerske tvrtke Credos.
Kako ističe, do 11 sati na burzi se odvijala oštra korekcija cijena, no nakon toga tržište se počelo stabilizirati.
"Od 11 sati Crobex se lagano oporavio, dobivši nekih 100 bodova", ističe Lončar, dodavši kako je trenutačno teško komentirati hoće li se taj trend stabilizacije cijena održati.
U brokerskim tvrtkama intenzivno prate i zbivanja na europskim burzama, na kojima se burzovni indeksi nakon jutrošnjeg znatnog pada, polako počinju oporavljati. Razlog tome su glasine da bi neke od najvećih središnjih banaka u svijetu mogle smanjiti kamatne stope.
Oporavak cijena dionica još se nije dogodio u značajnim volumenima, pa tek treba vidjeti što će biti u nastavku trgovanja, mišljenja je Hrvoje Stojić, voditelj Ekonomskih istraživanja u Hypo-Alpe-Adria grupi.
"Mislim da će do završetka trgovanja na Zagrebačkoj burzi najveću ulogu imati eventualni signal o akciji globalnih središnjih banaka, koje bi mogle uskočiti u pomoć dioničkim tržištima u svijetu snižavanjem kamatnih stopa. To bi moglo stabilizirati sentiment i na domaćem tržištu", ocjenjuje Stojić.
Mirovinski fondovi mogli bi se zbog svoje financijske snage pokazati kratkoročnim amortizerom ove oštre korekcije cijena, smatra Stojić. Naime, svaki mjesec na račune 'mirovinaca' slije se 300 milijuna kuna, a uskoro bi ti fondovi trebali dobiti i 400 milijuna kuna na ime dva kupona državnih obveznica.
"No, teško je procijeniti kada će 'mirovinci' početi percipirati cijene dionica atraktivnima. Ako osjete da bi tržište moglo još padati, mogli bi pričekati s kupovinama", zaključuje Stojić. (H)
|
|
 |
|