09.08.2009.
Uzlet svjetskih burzovnih indeksa četvrti tjedan zaredom
NEW YORK - Vodeći svjetski burzovni indeksi porasli su protekloga tjedna, četvrtog zaredom, zahvaljujući ohrabrujućim podacima s američkog tržišta rada, koji su potaknuli nade ulagača da je najveće svjetsko gospodarstvo blizu izlaska iz najteže recesije nakon Velike depresije.
Dow Jones indeks porastao je u proteklih tjedan dana 2,2 posto, na 9.370 bodova. S&P 500 indeks ojačao je 2,3 posto, zaključivši tjedan na 1.010 bodova. Nasdaq indeks je porastao 1,1 posto, na 2.000 bodova.
S&P indeks na najvišoj je razini u zadnjih 10 mjeseci i 50 posto je viši nego početkom ožujka, kada je bio dotaknuo najnižu razinu u proteklih 12 godina.
Američko ministarstvo rada u petak je objavilo da su u srpnju kompanije ukinule 247 tisuća radnih mjesta, što je daleko manje od 320.000 koliko se očekivalo te najmanje od kolovoza prošle godine.
S obzirom na manji gubitak radnih mjesta, stopa nezaposlenosti u srpnju se spustila na 9,4 posto, s 9,5 posto u prethodnom mjesecu. To je prvi put od travnja 2008. da se stopa nezaposlenosti smanjila, izvijestilo je američko ministarstvo rada.
Usporavanje otpuštanja podrazumijeva i manji pritisak na drugi paket fiskalnih gospodarskih mjera, budući ranije odobreni paket od 787 milijardi dolara polako daje gospodarske rezultate, kažu analitičari.
Razloga za optimizam ulagačima je i početkom tjedna dao i indeks industrijske aktivnosti Instituta za upravljanje nabavom, koji je u srpnju dosegnuo 48,9 bodova - najvišu razinu od kolovoza 2008. godine.
Ti ohrabrujući podaci potaknuli su uzlet cijena dionica u gotovo svim sektorima, ukazujući da se najveće svjetsko gospodarstvo izvlači iz najgore recesije od Velike depresije.
"To sugerira da će recesija završiti prije kraja ove godine. Svi dijelovi gospodarstva pokazuju usporavanje pada", kaže Joe Davis, glavni ekonomist pri Vanguardu.
Srpanj je vjerojatno bio posljednji mjesec recesije u SAD-u, smatraju u investicijskoj banci Barclays Capital.
Ohrabrujućih podataka protekloga tjedna bilo je i u Europi. Izvoz Njemačke, najvećeg europskog gospodarstva, porastao je u lipnju po najbržoj stopi u zadnje dvije godine - za 7,0 posto na mjesečnoj razini. Stoga analitičari Barclays Capitala procjenjuju da je recesija u tome gospodarstvu vjerojatno završila u ovogodišnjem travnju.
I talijansko gospodarstvo usporava pad. Po službenim podacima, ono je u drugom tromjesečju zabilježilo pad gospodarskih aktivnosti za manje od očekivanih - 0,5 posto. Ipak, kako ističu u Barclays Capitalu, zajedno sa Španjolskom, Italija i dalje predstavlja uteg oporavku eurozone.
I na europskim burzama protekloga tjedna cijene dionica snažno su porasle, dosegnuvši najviše razine u proteklih devet mjeseci.
FTSE Eurofirst 300 indeks ojačao je u tome razdoblju 2,3 posto, na 950,38 bodova, najvišu razinu od 5. studenoga lani. Nastavio je tako pozitivni niz četvrti tjedan zaredom.
|
Londonski Ftse indeks zaključio je tjedan na najvišoj razini u proteklih 10 mjeseci od 4.732 boda, što je 123 boda više nego u prethodnoga tjedna.
Frankfurtski DAX ojačao je 127 bodova, na 5.459 bodova, a pariški CAC bio je na dobitku 95 bodova, te iznosi 3.521 bod.
Tokijski Nikkei zaključio je tjedan na 10.412 bodova, na najvišoj razini u zadnjih 10 mjeseci. Na tjednoj razini u plusu je za 55 bodova. (H)
|
|
 |
|