25.11.2006.
Vlada: Građani uplatili 1,55 mlrd kuna za dionice Ine
Ukupno je 44.271 hrvatski građanin iskoristio pravo na kupnju dionica društva INA s pravom prvenstva
U četvrtak, 23. studenoga 2006. godine, u 20,00 sati istekao je rok za zaprimanje Povlaštenih ponuda hrvatskih građana za kupnju dionica društva INA – Industrija nafte d.d., u sklopu drugog kruga privatizacije najveće hrvatske i regionalne naftne kompanije.
Prema službenim podacima od ukupno 49.766 predanih Povlaštenih ponuda njih 90% ili 44.640 bilo je popraćeno pravilnim i pravodobnim uplatama te je ukupno 44.271 hrvatski građanin iskoristio pravo na kupnju dionica društva INA – Industrija nafte d.d. s pravom prvenstva i posebnih pogodnosti. Ukupna vrijednost uplaćenih sredstava po važećim Povlaštenim ponudama iznosi 1,55 milijardi kn, priopćeno je u petak iz Vlade RH.
Zanimljivo je da je Vlada priopćila podatke po broju predanih ponuda iako bi se oni mogli tretirati kao cjenovno osjetljiva informacija koja, prema Zakonu o tržištu vrijednosnih papira, ne bi smjela biti objavljena tijekom trajanja javne ponude koja se završava tek u ponedjeljak 27. studenog.
Na pitanje koje je Banka magazin uputio Hrvatskoj agenciji za nadzor financijskih usluga je li objava Vlade bila u skladu sa zakonodavstvom koje regulira postupak javne ponude dionica, do 15 i 30 sati u petak nije bilo odgovora.
U Raiffeisen banci, financijskom savjetniku Vlade i agentu u javnoj ponudi kažu kako je "podatak o broju zaprimljenih ponuda, kao i o njihovoj financijskoj vrijednosti [..] cjenovno osjetljivo pitanje, koje bi se prema definiciji Zakona o tržištu vrijednosnih papira tretiralo kao povlaštena informacija, jer će se konačna cijena utvrditi, između ostalih čimbenika, na temelju prikupljenih ponuda, pa bi potencijalni investitori na temelju podatka koliko je prikupljenih ponuda, mogli računati kolika će biti konačna cijena. Time bi se potencijalni investitori doveli u nejednaki položaj."
Ovo je, naime, bio odgovor RBA na pitanje Banka magazina o tijeku javne ponude i količini predanih ponuda. U RBA dodaju da se "objavljivanje podataka o tijeku upisa i dnevnim podacima o broju predanih obvezujućih i indikativnih ponuda za vrijeme trajanja roka za predaju može [..] percipirati kao nagovaranje na kupnju.
Kako je to pravilima i Zagrebačke i Londonske burze izričito zabranjeno navedeni podaci će se moći objaviti tek po zaključenju knjige ponuda i te podatke će objaviti Vlada RH kao prodavatelj u svom službenom priopćenju. Do zaključenja roka za predaju obvezujućih i indikativnih ponuda nije moguće ni objavljivaje parcijalnih podataka koji se odnose na tijek zaprimanja ponuda za kupnju dionica INE u sklopu Javne ponude."
|
Fizičke osobe mogu, naime, do ponedjeljka, 27. studenoga do 15 sati, predati ponudu bez prava prvenstva i bez posebne pogodnosti (iznad 38.000 kuna), a domaće i strane pravne osobe kao institucionalni investitori tzv. indikativne ponude. Nakon isteka toga roka, kako je najavljivano, 27. studenoga poslijepodne, Vlada će odrediti i konačnu prodajnu cijenu, kao i odlučiti o alokaciji, odnosno raspodjeli dionica.
Tada će i hrvatski građani koji su predali tzv. povlaštenu ponudu znati koliko će dionica dobiti za uplaćeni iznos. Naime, konačna cijena dionica Ine u javnoj ponudi kretat će se od 1.400 do 1.900 kuna po dionici, a s obzirom na veliki interes koji su građani pokazali u javnoj ponudi, te očekivani interes institucionalnih investitora u posljednje se vrijeme špekulira da bi cijena bila u gornjem dijelu utvrđenog raspona cijene.
S obzirom na utvrđeni raspon cijene građani će za maksimalan iznos povlaštene ponude od 38.000 kuna dobiti od 20 do 27 dionica, a zadrže li tako kupljene dionice najmanje godinu dana na svakih deset dionica dobiti će jednu besplatno.
Vlada će nakon isteka krajnjeg roka za podnošenje ponuda odlučiti i koliko će dionica i po kojoj cijeni kupiti domaći i strani institucionalni investitori, nakon čega će i oni posebnom obavijesti biti pozvani da uplate te dionice i to će moći učiniti najkasnije do 30. studenog do 18,00 sati.
Tako bi postupak javne ponude trebao završiti do konca ovog mjeseca, a 1. prosinca dionice Ine naći na burzama - Zagrebačkoj i Londonskoj.
Građanima koji kupuju dionice Ine, analitičari preporučaju da ih zadrže u svom vlasništvu tri do pet godina, jer se očekuje da će u tom roku porasti vrijednost Ine i njenih dionica. Formalnu odluku o javnoj ponudi najmanje 15, a najviše 17 posto, odnosno 1,5 do 1,7 milijuna dionica Ine, Vlada je donijela sredinom rujna.
Izvor: Bankamagazin
|
|
 |
|