11.11.2007.
Dragičević: Razmisliti o upravljanju državnim udjelima u važnim tvrtkama
Nakon što završi prodaja dionica sadašnjim i bivšim zaposlenicima, Vlada će u Ini imati udio od 44 posto
Hrvatska Vlada trebala bi razmisliti o načinu upravljanja s udjelima u kompanijama od državnog interesa u kojima nema većinsko vlasništvo, možda putem posebnog fonda ili holdinga, istaknuo je u petak predsjednik Uprave Ine Tomislav Dragičević na okruglom stolu na temu "Lice i naličje privatizacije Ine" održanom u Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti.
Nakon što završi prodaja dionica Ine sadašnjim i bivšim zaposlenicima, Vlada će u Ini imati udio manji od 50 posto, točnije 44 posto. Trenutak je da Vlada razmisli o načinu upravljanja s udjelima u kompanijama u kojima ima manjinske udjele, a koje su važne za državu, za zaštitu nacionalnih interesa, kazao je Dragičević, navodeći kao mogućnosti stvaranje posebnog fonda ili holdinga.
Kao kompanije koje bi se mogle naći u tom krugu spominje tvrtke iz energetskog sektora, potom primjerice iz avio prijevoza, u budućnosti pošte i sl.
Tema okruglog stola "Lice i naličje privatizacije Ine", kojeg su organizirali Znanstveno vijeće za naftu HAZU-a, Ina i Hrvatska udruga naftnih inženjera i geologa, ustvari je podnaslov knjige "Dobra promjena u energetici" čiji su autori Tomislav Dragičević, Stevo Kolundžić i Mladen Proštenik.
Autori su ukratko iznijeli svoja razmišljanja iz knjige, ponajprije stručni dio vezan za stanje na tržištu nafte, strategiju Ine, pitanja istraživanja i proizvodnje, te rafinerijske prerade, pri čemu su se osvrnuli i na problem rasta cijena nafte koja na svjetskom tržištu doseže 98 dolara po barelu.
Istaknuto je tako da se kod nafte događa nešto čudno, trenutno je proizvodnja jednaka potrošnji, a potražnja raste, da cijena ne ovisi samo o ponudi i potražnji.
Prije je cijena ovisila o direktnim poremećajima u opskrbi, primjerice uraganima, iranskoj, azijskoj i sličnim krizama, a danas, naglašeno je, ovisi i nizu drugih faktora, primjerice burzama, činjenici da su na to tržište ušli financijaši koji imaju višak kapital, a sve izraženiji je i problem nedostatka rafinerijskih kapaciteta.
Ničim se ne može spriječiti da cijena nafte raste u dogledno vrijeme, koliko dugo ne zna se, ali u roku tri, do pet godina bit će riješen svjetski problem nedostatka preradbenih kapaciteta, ističe Dragičević.
Rast cijena nafte ima značajan utjecaj i na istraživanje i proizvodnju, kazao je Kolundžić, navodeći i podatak da je 63 posto otkrića nafte s velikim primjesama sumpora, dok je samo 19 posto otkrića tzv. slatke nafte s malim udjelima sumpora.
Onaj tko može prerađivati naftu s više sumpora, koja je jeftinija, je u prednosti, kazao je Proštenik, dodajući da su, uz kapacitete, pred rafinerijama i zahtjevi za povećanjem kvalitete goriva, standardima zaštite okoliša.
|
Podsjetio je pritom na probleme s kojima je INA krajem 90-ih bila suočena vezano za modernizaciju svojih rafinerija, te Ininu odluku da se ide u modernizaciju obiju rafinerija koja bi trebala biti završena 2010.-2011. (H)
|
|
 |
|