18.12.2013.
Adris grupa preuzima Croatia osiguranje
Adrisova ponuda daleko je prihvatljivija od PZU-ove jer je ponudio dvostruko veći iznos dokapitalizacije i 21 posto veću cijenu po dionici, izjavio je ministar financija Slavko Linić na sjednici Vlade
|
Vlada je prihvatila ponudu Adris Grupe za kupnju udjela u Croatia osiguranju, koja je za 39,05 posto redovnih dionica najvećeg hrvatskog osiguravatelja ponudila 905 milijuna kuna, odnosno 970,45 eura po dionici. Rovinjska Adris Grupa ponudila je i dokapitalizaciju od 110 milijuna eura, javlja HRT.
Poljski PZU je pak za 44,27 posto redovnih dionica ponudio 832 milijuna kuna ili 800 eura po dionici te dokapitalizaciju od 51 milijun eura. Vlada je zadužila Ministarstvo financija da započne pregovore sa odabranim investitorom s ciljem potpisa ugovora o kupoprodaji dionica i dioničarskog ugovora koji se odnosi na Croatia osiguranje.
Ministarstvo financija trebalo bi u roku 60 dana izvijestiti Vladu o provedenim pregovorima s odabranim investitorom to jest Adris Grupom. Predsjednik Vlade Zoran Milanović rekao je kako je prihvaćena ponuda boljeg ponuđača po obje osnove - cijeni dionice i iznosu dokapitalizacije te da je riječ o modelu prema kojem država i nakon privatizacije ostaje djelomični vlasnik.
Ministar financija Slavko Linić kazao je kako je Adrisova ponuda daleko prihvatljivija od PZU-ove jer je ponudio dvostruko veći iznos dokapitalizacije i 21 posto veću cijenu po dionici. Dodao je da se procjena vrijednosti Croatia osiguranja kretala između 180 i 230 milijuna eura, a s Adrisovom ponudom ona je 307 milijuna eura, naspram 253 milijuna eura iz PZU-ove ponude. Kad se završi dokapitalizacija, Adris Grupa će imati 60 posto vlasništva, ne računajući preuzimanje koje će biti obvezna ponuditi, a Vlada 28 posto, rekao je Linić.
Obustavljena trgovina dionicama
Zagrebačka burza je obustavila trgovanje povlaštenim i redovnim dionicama Croatia osiguranja i Adris grupe. Burza je na internetskim stranicama Vlade uočila najavu 132. sjednice Vlade zakazane za 18. prosinac 2013. godine na kojoj će se odlučivati o odabiru najpovoljnijeg investitora za kupnju dijela vlasničkog udjela Republike Hrvatske i dokapitalizaciju društva Croatia osiguranje.
S obzirom da informacija o odabiru najpovoljnijeg i nvestitora za kupnju dionica i dokapitalizaciju Izdavatelja predstavlja informaciju za koju je razumno očekivati da u značajnoj mjeri može utjecati na cijenu dionica Croata osiguranja i Adris grupe, nastala je situacija u kojoj je potrebno zaštititi ulagatelje na način da se trgovina predmetnim dionicama obustavi do trenutka kada javnost bude potpuno i točno informirana o navedenim okolnostima, stoji u priopćenju.
|
CO ostaje u domaćem vlasništvu
Vlada je sredinom srpnja odlučila da će u Croatia osiguranja prodati dio od ukupno 80,2 posto svog vlasničkog udjela, a na način da državi u vlasništvu ostane najmanje 25 posto plus jedna dionica odnosno najviše do 30 posto dionica kapitalno osnaženog Croatia osiguranja.
Za sudjelovanje u postupku privatizacije Croatia osiguranja bilo je zaprimljeno 11 iskaza interesa, no bile su zaprimljene samo tri neobvezujuće ponude - Adris Grupe, slovenske Zavarovalnice Triglav i PZU-a. Vlada je na sjednici održanoj 10. listopada pozvala dva ponuđača - Adris Grupu i PZU da dostave svoje obvezujuće ponude.
U neobvezujućoj ponudi Adris grupa je za 43 postotni udjel ponudila 104,5 milijuna eura, odnosno 790,27 eura po dionici, te dokapitalizaciju od 130 milijuna eura. Poljski PZU je pak za 50 postotni udio u Croatia osiguranju ponudio 142 milijuna eura, što je 900,90 eura po dionici, kao i 50 milijuna eura dokapitalizacije.
Adris grupi u ovom preuzimanju plus je i što bi Croatia osiguranje formalno ostalo u 'hrvatskom vlasništvu', koliko je to moguće na globalnom tržištu kapitala, pisali smo u Banci prosinac. Adris grupa izrasla je na temeljima Tvornice duhana Rovinj, a čine je dvije strateške poslovne jedinice: duhanska i turistička.
Duhanska okuplja podružnice TDR-a u Hrvatskoj, Njemačkoj i regiji te tvrtke Istragrafika i Hrvatski duhani; turističku jedincu čine Adria Resorts, Rovinjturist i Maistra. Prije nekoliko godina Adris je napravio i iskorak u marikulturu: spajanjem Cenmara, Marimirne i Marikulture Istra 2009. nastao je Cromaris, tvrtka koja se bavi uzgojem, preradom i prodajom ribe i morskih proizvoda. U 2012. Adris grupa prihodovala je 1,96 milijardi kuna uz neto dobit od 496 milijuna kuna.
Pozicioniranje u regiji
Obrazlažući privatizaciju najvećeg hrvatskog osiguravajućeg društva, Vlada je navela kako je njezin cilj da 'kroz prodaju udjela Croatia osiguranje postane tržišni lider u regiji, ne samo u Hrvatskoj'.
“Naše su ambicije puno veće od toga da budemo lider na domaćem tržištu”, rekao je predsjednik Uprave Croatia osiguranja Krešimir Starčević u intervjuu za lipanjsko izdanje Banke. “Smatram da je snaga brenda Croatia osiguranja dovoljna karta da se može ostvariti puno bolji rezultat u regiji. Čak i u Srbiji, a svakako u BiH i Makedoniji.
Na Kosovu već poslujemo, a ne isključujemo mogućnost da u skorije vrijeme bude opravdano otvoriti tvrtke u Albaniji i Sloveniji... No, za takve je pothvate potreban dodatni kapital. Zaduživanje je preskupo, mislim da je bolje provesti privatizaciju društva uz obveznu dokapitalizaciju, što može pridonijeti boljem pozicioniranju u regiji”, zaključio je Starčević. Banka.hr
|
|
 |
|