25.11.2014.
Hrvatski duhani: Završen otkup duhana ovogodišnjeg roda
- Hrvatski duhani su od svojih kooperanata otkupili ukupno 6.336 tona duhana tipa virginia, što je za oko 1.000 tona manje od očekivanog
- Učestale i obilne kiše umanjile su prinos duhana. Smanjenju otkupljenih količina pridonosi i rast crnog tržišta duhana koje posljednjih godina poprima sve veće razmjere
- Završetkom otkupa ovogodišnjeg roda ujedno počinju pripreme za organizaciju proizvodnje duhana u slijedećoj godini
|
Ovih je dana na sirovinskom području Hrvatskih duhana u Podravini i Slavoniji završen otkup duhana. S proizvodnih površina od 3.796 hektara zasađenih duhanom (virginia na 3.300 hektara i 496 hektara duhana tipa burley), zasad je obran i otkupljen duhan tipa virginia, dok se otkup burleya, koji se suši dugotrajnijim prirodnim putem, očekuje do kraja godine.
Hrvatski duhani su od svojih kooperanata otkupili ukupno 6.336 tona duhana tipa virginia, što je za oko 1.000 tona manje od očekivanog. I ovu su proizvodnu godinu, kao i lanjsku kad je rani mraz nanio velike štete duhanu u polju, obilježile izrazito nepovoljne vremenske prilike.
Učestale i obilne kiše umanjile su prinos duhana. Smanjenju otkupljenih količina svakako pridonosi i rast crnog tržišta duhana koje posljednjih godina poprima sve veće razmjere unatoč pojačanom nadzoru inspekcijskih službi i policije. Završetkom otkupa ovogodišnjeg roda ujedno počinju pripreme za organizaciju proizvodnje duhana u slijedećoj godini.
Za duhan ovogodišnjeg roda postignuta je prosječna otkupna cijena od 11,49 kuna za kilogram duhana, što je za 23 lipe više u usporedbi s prošlogodišnjom otkupnom cijenom.
Zaštitna cijena od 9 kuna za kilogram duhana na razini je prethodnih godina, ali su Hrvatski duhani svoju naknadu za sređenost duhana u otkupu povećali s 2 kune na prosječno 2,30 kuna po kilogramu za što će izdvojiti ukupno oko 18,7 milijuna kuna. Na razini ukupnog sirovinskog područja ostvaren je prosječni urod virginije od 1.920 kg po hektaru.
U tijeku je proces prirodnog sušenja berleya i očekuje se da će do kraja godine biti otkupljeno između 1.150 i 1.200 tona, s prosječnom otkupnom cijenom od 10 kuna za kilogram, u kojoj je sadržana i zaštitna cijena od 8 kuna te naknada za uređenost pri otkupu od 2 kune po kilogramu.
Uz ukupni poticaj države od 6,40 kuna (hektari plus kilogrami), proizvođačima duhana bit će isplaćena prosječna otkupna cijena u visini od 17,89 kuna za kilogram duhana tipa virginia, odnosno 16,40 kuna za duhan tipa burley. Hrvatski će duhani svoje obveze prema proizvođačima duhana ove godine isplatiti i prije ugovorenog roka, odnosno do Božićnih blagdana.
|
Novi uvjeti ugovaranja proizvodnje
„Ove smo godine otkupili oko 1.000 tona manje duhana. Smanjenju proizvodnje dobrim dijelom pridonijele su iznimno nepovoljne vremenske prilike s dugotrajnim i obilnim kišama, ali i rast crnog tržišta duhana.
Upravo zato od novog Zakona o duhanu, koji će vjerojatno biti usvojen do početka ugovaranja proizvodnje u sljedećoj godini, očekujemo da će značajnije doprinijeti suzbijanju crnog tržišta“, ističe dipl. ing. Zlatko Pleša, predsjednik Uprave Hrvatskih duhana.
Uz dosljedno provođenje odredbi novog Zakona o duhanu, ugovaranje proizvodnje duhana za sljedeću godinu donosi još neke promjene.
„S našim ćemo proizvođačima od sljedeće godine, uz ugovaranje proizvodnih površina pod duhanom, ugovoriti i minimalnu količinu duhana izraženu u kilogramima koju je proizvođač dužan predati otkupljivaču, tj. ugovaratelju proizvodnje.
To je ustaljena praksa u svim zemljama članicama EU. Vjerujemo da će se tako smanjiti neopravdana predaja manjih količina duhana od ugovorenih i tako direktno pridonijeti smanjenju crnog tržišta duhanom“, poručuje Pleša. Dodaje i da se od 2017. godine ukidaju i vezani poticaji za proizvodnju duhana.
Hrvatski će duhani zato u narednom razdoblju intenzivnije razvijati započete projekte u primarnoj proizvodnji duhana, kao što su povećanje prinosa uporabom sustava za navodnjavanje i smanjenje troškova sušenja duhana uporabom drvne biomase, ali uz istodobno povećanje hektara na kojima se proizvodi duhan kako bi se povećala konkurentnost i profitabilnost na domaćem i inozemnom tržištu te na taj način osigurala budućnost hrvatske primarne proizvodnje duhana.
|
|
 |
|