Seniko studio
Broj 5-6/2012
Izdvajamo iz broja:
Broj 5-6-2012 - Ante Gavranović
Impulsi oporavku gospodarstva - Ante Gavranović i Srećko Sertić
8. susret trgovaca HOK-a - Ante Gavranović i Srećko Sertić
Stalna borba za prava radnika i uvjete rada - AG i SS
XII. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Do kada će raditi to što nam rade? - prof. dr. sc. Nikola Knego
Osvrt na skup Perspektive trgovine 2012. - Mia Delić, mag. oec. i Blaženka Sukser, mag. oec.
E-poslovanje za točnije podatke i velike uštede
Skladište - ključna točka u opskrbnom lancu
Zaklada Adris: Svečanom dodjelom zaključen šesti donacijski ciklus
Ekopark Kraš – zabava za sve generacije samo 20 minuta od Zagreba
JTI dobitnik certifikata Poslodavac Partner
Održana 77. Zlatna igla zagrebačkih obrtnika
S a d r ž a j - 5-6 - 2012
„Mijo Mirković: Trgovina i unutrašnja trgovinska politika – pretisak s komentarima“
Grupa autora
(urednici: Nikola Knego, Sanda Renko i Blaženka Knežević),
Ekonomski fakultet Sveučilišta u Zagrebu, 2012.
Trgovina, kao važan segment nacionalnog gospodarstva, predmetom je znanstvenih istraživanja i izučavanja na visokim školama i fakultetima već dugi niz godina. U Hrvatskoj je visoko ekonomsko obrazovanje započelo kroz izučavanje upravo disciplina iz znanstvenog područja trgovine.

I uvaženi akademik Mijo Mirković se 1931. godine bavio tom problematikom te je napisao knjigu „Trgovina i unutrašnja trgovinska politika“ u kojoj je u četiri poglavlja obradio relevantne teme kao što su: pojam i zadaci trgovine, razvoj trgovine, promjene u trgovini u Europi, položaj srednjoeuropskih zemalja, organizacijski oblici trgovine, te različiti aspekti državnog reguliranja trgovine.

Izvorno djelo akademika Mirkovića izdano je u Beogradu i do sada nije postojao pretisak na latiničnom pismu. Urednici knjige uočili su kako nove generacije studenata, a i neki mlađi kolege nastavnici iz objektivnih razloga, tj. nemogućnosti čitanja ćiriličnog pisma, nisu u stanju koristiti ovo djelo kao izvor za svoja istraživanja i nastavu. Stoga se pojavila potreba za pretiskom toga kapitalnog djela na latinici.

Osim izrade samog pretiska, nakon mnogobrojnih konzultacija s kolegama unutar Katedre za trgovinu Ekonomskog fakulteta u Zagrebu, nekolicine članova HAZU, te nekoliko profesora odsjeka za hrvatski jezik i književnost s više filozofskih fakulteta u Hrvatskoj, urednici su odlučili kako pretisak treba imati i dodanu vrijednost.

Prije svega, čitateljima se treba pojasniti tko je za ekonomsku znanost na ovim područjima bio Mijo Mirković, te knjigu staviti u povijesni kontekst kako bi se njen sadržaj mogao bolje razumjeti, a zatim treba pokazati koliko je danas aktualna problematika obrađena u predmetnoj knjizi. Cijeli postupak donošenja odluke o konačnom obuhvatu knjige urednici su iscrpno obrazložili u Predgovoru.

Slijedeći opisanu logiku, knjiga je strukturirana u tri cjeline. Prva cjelina je „Kontekst nastanka knjige Trgovina i unutrašnja trgovina“, a obuhvaća dva poglavlja autora akademika Vladimira Stipetića (O liku i djelu akademika Mije Mirkovića), te akademika Petra Strčića (Društveno povijesni kontekst nastanka djela Mije Mirkovića „Trgovina i unutrašnja trgovinska politika“ (1931.)).

Druga cjelina je sam latinični pretisak knjige akademika Mije Mirkovića iz 1931. s dodanim abecednim kazalom i rječnikom razlikovnih pojmova, dok je treća glava „Suvremeni pristup problematici obrađenoj u knjizi Trgovina i unutrašnja trgovinska politika“ u kojoj znanstvenici s Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu (pretežito s Katedre za trgovinu) te Ekonomskog fakulteta Sveučilišta Juraj Strossmayer u Osijeku aktualiziraju pojedine teme iz područja trgovine i unutrašnje trgovinske politike. U ovoj cjelini obuhvaćeno je sveukupno 19 poglavlja, a neke od tema obuhvaćenih u ovome poglavlju jesu:
• Važnost trgovine u nacionalnom gospodarstvu, autora prof. dr. sc. Nikole Knege i doc. dr. sc. Blaženke Knežević

• Definicija i elementi trgovinske politike, autora prof. dr. sc. Rudolfa Vouka i prof. dr. sc. Nikole Knege

• Ekonomsko opravdanje trgovine, autora prof. dr. sc. Rudolfa Vouka

• Značajke povijesnog razvoja maloprodajnih oblika u Hrvatskoj i susjednim zemljama do početka II. svjetskog rata, autora prof. dr. sc. Zdenka Segetlije

• Carine, autora prof. dr. sc. Tonćija Lazibata i doc. dr. sc. Tomislava Bakovića

• Suvremeni oblici prodavaonica, autorice prof. dr. sc. Sanda Renko.

Autori u trećoj cjelini dokazuju kako je problematika trgovine i unutrašnje trgovinske politike, obrađena 1931. godine u knjizi Mije Mirkovića, u velikoj mjeri aktualna i danas, no zasigurno u izmijenjenom društveno-političkom okruženju i na višoj tehnološkoj razini. Zato su se i obojica recenzenata (prof. dr. sc. Miljenko Bilen i prof. dr. sc. Zoran Kovačević) složili da se knjiga može smatrati vrijednim doprinosom ekonomskoj znanosti, te relevantnim djelom u području unutrašnje trgovinske politike.

Knjiga je tiskana krajem studenog 2012., a svečano će biti predstavljena 14. 12. 2012. godine u Novoj vijećnici Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Nakon predstavljanja, knjiga će biti na raspolaganju u knjižnici Ekonomskog fakulteta Zagreb za posudbu članovima, te u Skriptarnici Ekonomskog fakulteta Zagreb širokoj javnosti za nabavu.

Izdvajamo iz broja:
Broj 5-6-2012
Impulsi oporavku gospodarstva
8. susret trgovaca HOK-a
Stalna borba za prava radnika i uvjete rada
XII. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Do kada će raditi to što nam rade?
Osvrt na skup Perspektive trgovine 2012.
E-poslovanje za točnije podatke i velike uštede
Skladište - ključna točka u opskrbnom lancu
Zaklada Adris: Svečanom dodjelom zaključen šesti donacijski ciklus
Ekopark Kraš – zabava za sve generacije samo 20 minuta od Zagreba
JTI dobitnik certifikata Poslodavac Partner
Održana 77. Zlatna igla zagrebačkih obrtnika
S a d r ž a j - 5-6 - 2012
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa