Seniko studio
Broj 5-6/2012
Izdvajamo iz broja:
Broj 5-6-2012 - Ante Gavranović
Impulsi oporavku gospodarstva - Ante Gavranović i Srećko Sertić
8. susret trgovaca HOK-a - Ante Gavranović i Srećko Sertić
Stalna borba za prava radnika i uvjete rada - AG i SS
XII. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Do kada će raditi to što nam rade? - prof. dr. sc. Nikola Knego
„Mijo Mirković: Trgovina i unutrašnja trgovinska politika – pretisak s komentarima“ - Grupa autora
E-poslovanje za točnije podatke i velike uštede
Skladište - ključna točka u opskrbnom lancu
Zaklada Adris: Svečanom dodjelom zaključen šesti donacijski ciklus
Ekopark Kraš – zabava za sve generacije samo 20 minuta od Zagreba
JTI dobitnik certifikata Poslodavac Partner
Održana 77. Zlatna igla zagrebačkih obrtnika
S a d r ž a j - 5-6 - 2012
Osvrt na skup Perspektive trgovine 2012.
Mia Delić, mag. oec. i Blaženka Sukser, mag. oec.
Trgovina u kontekstu održivog razvoja
Katedra za trgovinu Ekonomskog fakulteta sveučilišta u Zagrebu organizirala je znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem na temu „PERSPEKTIVE TRGOVINE 2012: Trgovina u kontekstu održivog razvoja“, koji se održao 21. i 22. studenog 2012. godine u kongresnoj dvorani Ekonomskog fakulteta u Zagrebu.

Cilj skupa bio je istražiti promjene u trgovini izazvane rastom svijesti trgovinskih subjekata i javnosti o nužnosti brige za okoliš, dobrobit zajednice, a sve uz uvažavanje osnovnih ekonomskih načela poslovanja. Pored toga, cilj skupa bio je i analizirati promjene koje je u određenim dijelovima tržišta donio ulazak pojedinih trgovinskih poduzeća, kao što su: izgradnja infrastrukture na određenom području, obogaćivanje ponude društvenog sadržaja, te primjena novih sintagmi u razvoju poslovne suradnje među subjektima razmjene.

Na skup se odazvao zavidan broj domaćih i inozemnih profesora s ekonomskih fakulteta i veleučilišta iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Poljske, Brazila i Portugala, zatim predstavnici poslovnih subjekata, urednici stručnih časopisa iz domene trgovine, predstavnici Hrvatske gospodarske komore i Hrvatske obrtničke komore, stručnjaci s Ekonomskog instituta te velik broj studenata. Upravo zbog velikog odaziva, program znanstvenog skupa podijelio se na dva dana, što potvrđuje činjenicu da organizacija skupa na Ekonomskom fakultetu iz godine u godinu dobiva na važnosti, prepoznatljivosti a samim time i obuhvatnosti znanstvenih radova.

Skup je otvorio Dekan prof. dr. sc. Tonći Lazibat, nakon čega su uslijedile prezentacije znanstvenih radova, a neki od prezentatora su bili: prof. dr. sc. Nikola Knego (Ekonomski fakultet Zagreb), prof. dr. sc. Stipe Lovreta (Ekonomski fakultet Beograd), prof. dr. sc. Zdenko Segetlija (Ekonomski fakultet Osijek), prof. dr. sc. Grażyna Śmigielska (Ekonomsko sveučilište u Krakovu, Poljska), prof. dr. sc. Joaquim Ramos Silva (Tehničko sveučilište u Lisabonu, Portugal), doc. dr. sc. Blaženka Knežević (Ekonomski fakultet Zagreb), te doc. dr. sc. Katija Vojvodić (Sveučilište u Dubrovniku).
Rezultati znanstvene rasprave doprinijeli su razumijevanju uloge i važnosti održivog razvoja u dugoročnom opstojanju poduzeća koja se bave trgovinom. Predavači su uspješnom prezentacijom radova, u kojima se osvrću na trgovinu kao glavnog činitelja u povezivanju triju ključnih aspekata, danas nužno potrebnog, održivog razvoja (ekonomskih, društvenih i prirodnih), ostvarili cilj skupa.

Rad kojim je otvoren prvi dan skupa, pod naslovom „Povijesni aspekti održivog razvoja u trgovini“, pokazao je da se održivi razvoj u trgovini spominje još od 15. stoljeća u djelima Benedikta Kotruljevića, a njegovu razradu nastavlja i Mijo Mirković u 20. stoljeću, i time potvrdio hipotezu kako se održivi razvoj u trgovini ne može smatrati novitetom 21. stoljeća.

Rad pod nazivom „Kvaliteta u funkciji održivog razvoja trgovine na malo“ kreirao je trokut održivosti na temelju kvalitete, te naveo konstataciju da kvalitetan proizvod omogućava ekonomsku probitačnost pomoću kvalitetnih odnosa s dobavljačima i suvremene tehnologije, društveno blagostanje kroz zadovoljstvo potrošača te prirodnu ravnotežu, koristeći reciklirane i prirodno prihvatljive materijale.

U radu „Mogućnosti primjene norme ISO 26 000 u distributivnoj trgovini Republike Hrvatske“ predložena je integracija održivog razvoja u trgovini kroz implementaciju međunarodne norme ISO 26 000, kojoj je imperativ društvena odgovornost. Još jedan od „aktualnih“ radova, pod naslovom „Novi organizacijski oblik poslovanja - put ka ekonomski održivom razvoju?“, detaljno je objasnio termin jednostavnog društva s ograničenom odgovornošću (j.d.o.o.) koji se u današnje vrijeme koristi kao poticaj za otvaranje vlastitog pothvata.
Zbog velikog broja inozemnih sudionika drugi dan skupa održao se na engleskom jeziku. Program je otvoren radom „The role of retailing in developing a healthy lifestile in Poland“ koji je opisao konceptualne i praktične aspekte uloge trgovaca u promicanju zdravog načina života, s naglaskom na posebnosti poljskog tržišta.

Rad „Sustainability and the strategy of spanish and portugese hotel networks on the nerthern littoral of Bahia“ analizirao je strategiju španjolskih i portugalskih hotelskih mreža u izgradnji i radu turističko-stambenih naselja u Brazilu, a posebno na sjevernoj obali Bahie, osjetljivoj regiji iz perspektive održivosti, te istaknuo administrativnu birokraciju, proces licenciranja sustava zaštite okoliša i nedostatak poznavanja tržišta kao glavne prepreke s kojima se tvrtke suočavaju.

U radu „Retailers' contribution to sustainable development through private labels“ prikazan je način na koji maloprodavači na hrvatskom tržištu koriste trgovačke marke za ostvarivanje ciljeva održivog razvoja. Program drugog dana završen je radom „Aspects and principles of sustainability in electronic commerce“ koji je dao pregled glavnih načela osiguranja održivog razvoja u elektroničkoj trgovini koja, na brzo promjenjivom tržištu, predstavlja novu mogućnost stjecanja konkurentskih prednosti na svjetskom tržištu.

Skup je popraćen publikacijom (zbornikom): „PERSPEKTIVE TRGOVINE 2012. Trgovina u kontekstu održivog razvoja“ u kojemu je objavljeno 26 cjelovitih radova od kojih se 14 odnosi na domaće, a 12 na inozemne autore. Uspoređujući sa prošlogodišnjim znanstvenim skupom, ovogodišnji skup je očigledno postigao bolje rezultate, samim time što je održan u dva dana, ali i brojem objavljenih radova i odazivom, posebice inozemnih autora.

Izdvajamo iz broja:
Broj 5-6-2012
Impulsi oporavku gospodarstva
8. susret trgovaca HOK-a
Stalna borba za prava radnika i uvjete rada
XII. znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem
Do kada će raditi to što nam rade?
„Mijo Mirković: Trgovina i unutrašnja trgovinska politika – pretisak s komentarima“
E-poslovanje za točnije podatke i velike uštede
Skladište - ključna točka u opskrbnom lancu
Zaklada Adris: Svečanom dodjelom zaključen šesti donacijski ciklus
Ekopark Kraš – zabava za sve generacije samo 20 minuta od Zagreba
JTI dobitnik certifikata Poslodavac Partner
Održana 77. Zlatna igla zagrebačkih obrtnika
S a d r ž a j - 5-6 - 2012
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa