Seniko studio
Broj 2/2011
Izdvajamo iz broja:
Broj 2-2011 - Ante Gavranović
Obrtnička trgovina na udaru krize - Uredništvo
Ekološke vrećice i torbe u ponudi Konzuma
Kude ide trgovina u novom desetljeću? - prof.dr.sc. Zvonimir Pavlek
Depresiju je moguće riješiti reindustrijalizacijom - dr.sc. Guste Santini
Hrvatski potrošači imaju pravo na siguran proizvod - Đema Bartulović, mag.oec.; Vesna Buntić, mag.iur.
Raiffeisen stambeni krediti uz državnu subvenciju
Državno natjecanje učenika iz obrazovnog podsektora trgovina u disciplinama prodavač i komercijalist - Dubravka Liebl, prof.
Sadržaj broja 2/2011
Održan 2. susret otočnih trgovaca
Srećko Sertić
Radno predsjedništvo skupa
Radno predsjedništvo skupa
U subotu 09. travnja u Malom Lošinju održan je 2. susret otočnih trgovaca. Domaćin susreta bilo je Udruženje obrtnika Cres-Lošinj, na čelu s predsjednikom Mariom Kamalićem.
Mičetić, Jurjako, Cappelli, Sučić, Knežević
Mičetić, Jurjako, Cappelli, Sučić, Knežević
Skupu su nazočili i mnogi uglednici i gosti, pa su se na početku prisutnima prigodno obratili: mr. sc. Vinko Mičetić, predsjednik Županijske komore Rijeka; Boris Vukelić, predsjednik Ceha trgovine Hrvatske obrtničke komore i predsjednik Obrtničke komore PGŽ; Stjepan Knežević, predsjednik OK Zadarske županije i potpredsjednik HOK-a; Đurđica Šimičić, direktorica TZ Grada M. Lošinja; Kristijan Jurjako, gradonačelnik Grada Cresa; Đanino Sučić, član Skupštine PGŽ i Gari Cappelli, gradonačelnik Grada Malog Lošinja i saborski zastupnik.

Većina je u svome obraćanju navela kako je najveća prednost povezivanje otočne trgovine s otočnim proizvodima, posebice kada se radi o izvornim otočnim proizvodima koji se nigdje drugdje ne mogu ni kupiti. Također je istaknuto kako otočna trgovina osigurava i određeni broj radnih mjesta.

Gradonačelnik Gari Cappelli najavio je gradnju poduzetničkog inkubatora koji će pridonjeti razvoju otoka, zapošljavanju i školovanju lokalnog stanovništva. Kao zanimljivost je istaknuto da će korištenje infrastrukture za tvrtke koje će biti sastavni dio inkubatora biti besplatno u prve dvije godine.

Radni dio započeo je iznošenjem zaključaka prvih susreta otočnih trgovaca, koje je iznijela Danica Baričević, predsjednica Udruženja obrtnika Brač koji su i bili organizatori susreta prošle godine na Braču.
Culi, Bartulović, Kučević, Šimičić
Culi, Bartulović, Kučević, Šimičić
Ema Culi, ravnateljica Uprave za trgovinu i unutarnje tržište Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, održala je zanimljivo izlaganje osvrnuvši se na značaj trgovine kao poveznice 'od vrijednih ruku do potrošača' te istaknula kako trgovina mora biti konkurentna i kvalitetna. U narednom periodu fokus treba staviti na otklanjanje barijera u smislu lakšeg poslovanja i lakšeg otvaranja malih obrta u trgovini, čemu će uvelike pomoći edukacija koju treba provoditi na svim razinama.

Iznesene su i brojke koje pokazuju da je 2010. godina bila nešto slabija od 2009. U trgovini 2010. godine bilo je ostvareno 251 milijarda kuna prometa od čega je 10 milijardi ostvareno preko obrtnika trgovaca, što je za 9 posto manje negu o 2009 godini. Broj obrtničkih prodavaonica u 2010. iznosi 17.515 što je u odnosu na raniju godinu također manji pad od dva posto.

Ukupno zaposlenih u trgovini trenutno je 220.000 od čega je u obrtu zaposleno 38.000 ljudi. Vezano uz edukaciju, Culi je istaknula važnost znanja korištenja visoke tehnologije u svrhu napretka poslovanja.

Boris Vukelić, predsjednik Ceha trgovaca HOK-a osavrnuo se na aktualnu problematiku u trgovini na otocima. Od tri vrste obrtničkih poslova koje su na otocima najčešći, prvo mjesto zauzima ugostiteljstvo, druge su ukupno razne usluge, a na trećem je mjestu trgovina koja i najviše opstaje. Unatoč blagom padu od 4 posto u prošloj godini i padu od 1,5 posto u prvom kvartalu ove godine, trgovina pokriva više od četvrtine prometa u tim djelatnostima.

Poznato je da se trgovci obrtnici za kupca ne mogu boriti niskom cijenom nego prostor trebaju tražiti na druge načine, iako su u zadnje vrijeme primorani boriti se i nižim cijenama što iziskuje dodatne napore. Gledano po prodajnoj kvadraturi, mali trgovci zapošljavaju tri puta više ljudi nego veliki centri i oslanjaju se pretežno na domaću proizvodnju što govori o doprinosu malih trgovaca hrvatskom gospodarstvu.

Vukelić je još istaknuo potrebu za dodatnom borbom protiv sive ekonomije preko koje se odvija cca 35 posto prometa i borbu protiv damping cijena. Predloženo je i da se PDV smanji na razinu zemalja u okruženju kako bi hrvatska trgovina mogla biti konkurentnija. Na kraju je iznio i probleme s duhanskom industrijom koja lošim uvjetima dodatno otežava opstanak malim trgovcima.

U raspravi nakon prvog dijela više je puta bio spomenut problem skupog prijevoza na otoke i nemogućnost opskrbe zbog gužvi koje se na trajektima stvaraju u vrijeme glavne turističke sezone. Spomenut je bio i sezonski rad koji u glavnoj sezoni odnosi velik dio zarade onima koji na otoku žive i rade kroz cijelu godinu, kao i nelogičnost da se na prodaju srebrnog nakita plaća porez na luksuz što nije slučaj u zemljama u okruženju.
U nastavku rada skupa Đema Bartulović, načelnica Odjela za zaštitu potrošača Uprave za trgovinu Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva, govorila je o Zakonu o zaštiti potrošača. Zakon je zbor usklađenja s EU trpio česte izmjene što je nerijetko dovodilo do zabuna u tumačenju i provođenju.

Svoja izlaganja iznijele su i Sanja Želinski Matunec, voditeljica Savjetodavne službe HOK-a na temu Sprječavanja neregistrirane djelatnosti u trgovini i Đana Pahor, dr. med. specijalist epidemiologije, voditelj Epidemiološkog odjela Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Rijeka na temu HACCP u trgovini i prvi HACCP vodič za trgovce.
ZAKLJUČCI 2. Susreta otočnih trgovaca Mali Lošinj, 8.-10. travnja 2011.

1. Tražimo zajednički sastanak predstavnika Ministarstva mora, prometa i infrastrukture, predstavnika Jadrolinije, Rapske plovidbe i ostalih prijevoznika morem i predstavnika otočnih obrtnika - trgovaca, na kojemu bi se raspravilo o:

a. prvenstvu ukrcaja obrtnika na trajekt

b. cijeni prijevoza trajektom za obrtnike

c. iskorištavanju kapaciteta praznog garažnog prostora trajekata

d. mogućnosti otvaranja informativnog punkta na trajektima s informacijama o ponudi otočnih obrtnika.

2. Tražimo iznalaženje zakonskog okvira za ograničavanje broja trgovina u malim otočnim mjestima, naročito onih sa sezonskim poslovanjem.

3. Tražimo od Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva i HBOR-a osmišljavanje projekata poticaja za otočne obrtničke trgovine, u sklopu programa jačanja konkurentnosti.

4. Potaknuti otočne lokalne samouprave na davanje poticaja trgovcima koji se skrbe za stare i nemoćne u udaljenim mjestima.

5. Tražimo od Vlade RH donošenje strategije opstanka i zaštite domicilnog otočnog stanovništva te podupiremo inicijativu Obrtničke komore Zadarske županije da se pri Hrvatskoj obrtničkoj komori organizira odbor koji će se baviti poslovanjem svih obrtnika na otocima, zbog velikih problema i potencijala koje otoci imaju.

6. Sljedeći susret otočnih trgovaca organizirat će Obrtnička komora Zadarske županije.

Izdvajamo iz broja:
Broj 2-2011
Obrtnička trgovina na udaru krize
Ekološke vrećice i torbe u ponudi Konzuma
Kude ide trgovina u novom desetljeću?
Depresiju je moguće riješiti reindustrijalizacijom
Hrvatski potrošači imaju pravo na siguran proizvod
Raiffeisen stambeni krediti uz državnu subvenciju
Državno natjecanje učenika iz obrazovnog podsektora trgovina u disciplinama prodavač i komercijalist
Sadržaj broja 2/2011
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa