Seniko studio
Broj 2/2010
Izdvajamo iz broja:
Broj 2-2010 - Ante Gavranović
Naša trgovina - Stipan Bilić
Mjere Vlade nastavak su deindustrijalizacije - (H)
Uspješna međunarodna suradnja - HBOR
Promocija hrvatskog izvoza i podrška hrvatskim izvozno orijentiranim tvrtkama - APIU
CIP 2007-2013 Program za inovacije i konkurentnost Europske unije - EEN
Razvoj ruralnog turizma kroz predpristupne fondove EU-a i kroz proces prekogranične suradnje - Domagoj Vidaković, MBA
Tvornice menadžerima - sloboda vlasnicima - Boris Vukić
„Mjesto pod suncem” u konkurentskom okruženju - prof.dr.sc. Zvonimir Pavlek
Ususret Nacionalnom savjetovanju o gospodarstvu
Odjel za odnose s javnošću i protokol
Nacionalno savjetovanje o gospodarstvu i poduzetništvu ove godine ima u prijedlogu teme aktualne za malo gospodarstvo, ali koje su ujedno i poveznice prema EU. Savjetovanje u Šibeniku tradicionalno organizira Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva od kojeg smo dobili sljedeće informacije.
Stalne potpore malim i srednjim poduzetnicima
Iz poslovne je prakse poznato da poduzetnička aktivnost koja kao rezultat daje visoki rast obuhvaća složene procese za koje su potrebna poduzetnička znanja i vještine šire od uobičajenih.

Poduzeća koja brzo rastu značajno više zapošljavaju od drugih poduzeća, sudjeluju u stvaranju uspješnih žarišta za regionalni razvoj npr. kroz klastere, više se bave stjecanjem novih znanja i vještina, jače su izložena rizicima - to je inovacijska sposobnost.

Poduzetnici koji su se u proteklih 15 godina dokazali kao najžilaviji u procesima promjena i prilagodbi EU znaju da je za konkuretnost prioritetno produktivno poslovanje. U tome im je velika podrška sustav poticaja kroz koji su koristili povoljne kredite uz subvencije kamata, bespovratne potpore, država je ulagala u regionalni razvoj i kroz izgradnju poduzetničkih zona, značajna sredstva proračuna usmjerena su u potporne institucije poduzetništva.

Konkurentnost je i cjeloživotno obrazovanje za poduzetništvo i strukovno obrazovanje sukladno potrebama gospodarstva, te fleksibilni oblici zapošljavanja, sve redom područja koja se neprestano kvalitetno dograđuju i unaprjeđuju.

Ključna razvojna područja koja se tiču malih i srednjih poduzetnika, na koja se usmjeravaju državne potpore, imaju zajednički nazivnik – to su konkurentska, inovativna i izvozna sposobnost, te djelatnosti utemeljene na znanju.

Uloga malih i srednjih u procesima integracije u EU
Kao što je vjerojatno poznato, EU je prošle godine donijela novi zakon za malo gospodarstvo kojim je uvedeno načelo „počnimo od malih”.

Dakle, EU je malom gospodarstvu posvetila posebnu pozornost, ono je tema broj jedan i u postupku donošenja novih propisa, propisa o državnim potporama, obrazovanju za poduzetništvo itd. Malo i srednje poduzetništvo je najdinamičniji dio gospodarstva Hrvatske, jedan je od važnijih pokretača ukupnoga gospodarskog razvoja, te ono potiče privatno vlasništvo i poduzetničke sposobnosti, generira zapošljavanje i značajno pridonosi povećanju proizvodnje i izvoza.

Stoga se uloga malog gospodarstva u procesima integracije EU može sagledati kroz njegov utjecaj na ravnomjerniji razvoj svih područja RH, regionalni razvitak kroz povećanje proizvodnje što osigurava rast zaposlenosti. Osnaživanje regionalne konkurentnosti je u svim pretpristupnim dokumentima i sredstvima EU, ali i u pripremnim dokumentima za korištenje strukturnih fondova EU.

Ono što predstoji je daljna prilagodba malog gospodarstva na korištenje sredstava EU, kako u smislu podnošenja projektnih prijedloga odnosno zahtjeva, tako i osiguravanja dijela sredstava za odobrene zahtjeve koje će financirati EU fondovi.
Što se može očekivati od savjetovanja koje je pred nama?
Nacionalno savjetovanje o gospodarstvu i poduzetništvu ove godine ima u prijedlogu teme aktualne za malo gospodarstvo, ali koje su ujedno i poveznice prema EU.

Primjerice, financiranje je područje koje je u EU smjernicama, EU Povelji za malo gospodarstvo itd., a Hrvatska je u zadnjih sedam godina kroz sustav potpora Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva provodila nekoliko modela povoljnog kreditiranja malog i srednjeg poduzetništva.

Trenutačno su u provedbi dvije kreditne linije uz subvenciju kamata prilagođene odlukama Vlade za gospodarski oporavak i razvitak. Tema posvećena inovacijama koje završavaju novim proizvodom na svojevrstan način objedinjuje propise EU i prioritete iz Operativnog plana poticanja malog i srednjeg poduzetništva za 2010. godinu.

Naime, u EU se bespovratne potpore za inovacije, istraživanje i razvoj odobravaju pod vrlo povoljnim financijskim kriterijima, a istraživanje i razvoj se za određene namjene financijski pomaže u iznosu od 100%. U tom smjeru ide i tema koja će se baviti suradnjom znanosti i gospodarstva, a također i Europska poduzetnička mreža koja je dio EU programa za konkurentnost i inovacije - CIP.

Ono što je potrebno posebno istaknuti na ovogodišnjem savjetovanju je radionica na kojoj će sudjelovati poduzetnici kojima su odobrene bespovratne potpore iz programe EU PHARE2006, a koji će govoriti o svojim iskustvima.

„Obrazovanje u poduzetništvu”
U okviru Operativnog plana Vlade RH osmišljen je Projekt „Obrazovanje u poduzetništvu”, a Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva ga provodi u suradnji sa poduzetničkim centrima, poduzetničkim inkubatorima, obrazovnim i srodnim institucijama po županijama, uz kvalitativne i kvantitativne promjene kontinuirano od 2002. godine.

Prema prispjelim izvješćima interes polaznika se iz godine u godinu povećava.
Kad se govori o osnovnim značajkama Projekta „Obrazovanje za poduzetništvo” može se reći da se Projekt provodi kroz pet projektnih aktivnosti i to:
- Obrazovanje poduzetnika početnika, poduzetnika u rastu i razvoju, obrtnika i poduzetnika u zadrugama,
- Obrazovanje za poduzetništvo u predškolskim ustanovama, osnovnim i srednjim školama,
- Akademsko poduzetništvo kroz poticanje poduzetničkog obrazovanja na visokoobrazovnim institucijama sufinanciranjem specijalističkih studija poduzetništva, doktorskih disertacija od posebnog značaja za malo gospodarstvo, interdisciplinarnih projekata u funkciji poduzetništva, te studentskih poduzetničkih inkubatora,
- sufinanciranjem učeničkih zadruga i učeničkih poduzeća u osnovnim i srednjim školama koje specijaliziranim programima uvode učenike u poduzetništvo,
- aktivnošću „Poduzetništvom protiv siromaštva” s ciljem stvaranja egzistencije u rijetko naseljenim područjima a temeljem ugovora MINGORP – HR CARITAS.
Poseban značaj posvećuje se promociji i poticanje stvaranja poduzetničke kulture mladih i to kroz
- Sufinanciranje poduzetničkih inkubatora u okviru obrazovnih institucija – srednjih i visokih škola i poduzeća,
- Sufinanciranje sajmova vježbovnih tvrtki i smotri učeničkih zadruga,
- Projekt „Dječji tjedan poduzetništva” – poduzetništvo u osnovnim školama i predškolskim institucijama,
- Sajam EDUCA – prezentacija projekta „Obrazovanje u poduzetništvu” Ministarstva gospodarstva rada i poduzetništva sa partnerskim institucijama,
- Nacionalnu konferenciju o gospodarstvu i poduzetništvu predstavljanjem najboljih poslovnih planova učenika i studenata.

Za primjer samo u 2009. godini Operativnim planom u Ministarstvu gospodarstva, rada i poduzetništva osigurana su sredstva za provedbu Projekta u ukupnom iznosu od 5.922.830,00 kuna.

Pri izradi i provođenju Projekta „Obrazovanje u poduzetništvu”, Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva kao najvažnije ističe značaj i potrebu cjeloživotnog učenje, te je poštovalo smjernice Europian Training Foundation kao partnera u većini inicijativa vezanih za implementaciju obrazovanja za poduzetništvo, EU Employment Strategy and Guidelines, Lisbon Declaration, Oslo Agende i Copenhagen Declaration, rukovodeći se statusom i obvezama zemlje EU kandidata.

Tijekom dosadašnjih aktivnosti vezanim za provedbu načela Europske Povelje za malo gospodarstvo pokazalo se da je Hrvatska u regiji najviše učinila u implementaciji cjeloživotnog učenja u poduzetništvu.
O tome svjedoči i preliminarno izvješće Europske komisije temeljem SME Policy Index benchmarkinga među sedam zemalja u regiji da je Hrvatska jedina zemlja iz grupe koja ima jasnu politiku za obrazovanje u poduzetništvu.

Naglašeno je također postojanje Vladinog programa za razvoj MSP koji ima dobre indikatore vezano za obrazovanje i postojanje legislative vezane uz obrazovanje, strategije izrade Nacionalnog kurikuluma, što je posebno vezano za načelo 1. i 4. EU Povelje i uvođenje poduzetničkog učenja kao ključne kompetencije u formalne, neformalne i informalne oblike učenja u svim razinama obrazovanja.

Naglašeno je da se kroz projekt osim edukacije poduzetnika organiziraju i povode aktivnosti kojima je cilj usvajanje poduzetničkih znanja i vještina od najranije dobi. Tako se već dvije godine provodi Dječji tjedan poduzetništva u osnovnim školama i dječjim vrtićima.

Osnovni cilj programa „Poduzetništvo i dječji vrtići” te poduzetništvo u osnovnim školama je senzibiliziranje društva o potrebi učenja i poučavanja za poduzetništvo od najmlađih dana, te stjecanje osnovnih poduzetničkih znanja i vještina djece predškolske i osnovnoškolske dobi temeljem sadr-žaja i metodama učenja i poučavanja primjerenog uzrastu.
Također posebno je izdvojena i projektnu aktivnost Projekt analize potreba za obrazovanjem i usavršavanjem u malom gospodarstvu. Tako su MINGORP i HGK potpisali su u srpnju 2008. godine Ugovor o suradnji na projektu izrade analize obrazovnih potreba u malom gospodarstvu za razdoblje 2008. – 2011.

Glavni cilj projekta je uspostava cjelovite metodologije i trajnog praćenja potreba za obrazovanjem u malim i srednjim poduzećima s posebnim naglaskom na poduzetničkim vještinama i znanjima, a što je jedan od indikatora u EU Povelji o malom gospodarstvu u poglavlju 4. koje se odnosi na dostupnost vještinama.

U provedbu Projekta uključeni su svi relevantni dionici kao što su udruge poslodavaca, poduzetnici, ministarstva, agencije, komore i druga profesionalna udruženja, Hrvatski izvoznici, sindikati, Hrvatski zavod za zapošljavanje, obrazovne institucije i sl. kao i svi ostali zainteresirani za uključenje u proces cjeloživotnog učenja i obrazovanja za poduzetništvo.

Sam Projekt analize potreba za obrazovanjem i usavršavanjem u malom gospodarstvu proizišao je iz provedbe EU Povelje o malom gospodarstvu (EU Charter for Small Enterprises) koji prati provedbu politika poduzetništva u 7 država regije, a kojega Hrvatska primjenjuje od 2003. godine.

Rezultati Projekta analize potreba za obrazovanjem i usavršavanjem u malom gospodarstvu koristit će se za kreiranje i financiranje obrazovnih potreba poduzetnika, uključivanje poduzetništva kao ključne kompetencije u cjeloviti obrazovni sustav Republike Hrvatske.

I na kraju, iz provedbe EU Povelje o malom gospodarstvu proizišao je i Projekt Regionalni centar za razvoj poduzetničkih kompetencija za zemlje jugoistočne Europe - SEECEL.

Polazište za pokretanje projekta osnivanja Regionalnog centra je prihvaćena inicijativa koju je MINGORP iskazalo prema DG Enterprise. Inicijativu je pokrenulo Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva u uskoj suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom kao glavnim partnerom u provedbi projekta, ali prvenstveno korisnika rezultata projekta.

Regionalni centar financiran je iz sredstava EU – višekorisnička IPA kao do sada jedini nacionalni projekt financiran iz predmetnog programa, te iz sredstava nacionalnog proračuna kao nezavisna institucija osnovana od strane Vlade RH/MINGORP i HGK.

Regionalni centar se zasniva na projektnom principu, a osnovna funkcija SEECEL-a je unapređenje cjeloživotnog učenja za poduzetništvo, te razmjena dobre prakse i iskustava zemalja u regiji na području poduzetničkog učenja. Zemlje zastupljene u Projektu SEECEL-a su Albanija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Kosovo, Makedonija, Srbija i Turska, te zemlja domaćin Hrvatska.
Aktivnosti u projektu provodit će se većim dijelom kroz rad u radnim skupinama. Svaka radna skupina biti će sastavljena od ključnih dionika, stručnjaka za određenu aktivnost, predstavnika svih zemalja uključenih u projekt.

Obrazovanje se sve više smatra ključnim čimbenikom za promicanje konkurentnije i poduzetnije radne snage, a prije svega promicanje poduzetništva kao ključne kompetencije na svim razinama obrazovanja.

Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva stoga će i nadalje u suradnji s ključnim strateškim partnerima raditi na implementaciji poduzetništva kao ključne kompetencije u sve razine obrazovanja, te nastaviti unapređivati i proširivati sve već spomenute, te implementirati nove aktivnosti s ciljem stvaranja konkurentne i poduzetne radne snage.

Izdvajamo iz broja:
Broj 2-2010
Naša trgovina
Mjere Vlade nastavak su deindustrijalizacije
Uspješna međunarodna suradnja
Promocija hrvatskog izvoza i podrška hrvatskim izvozno orijentiranim tvrtkama
CIP 2007-2013 Program za inovacije i konkurentnost Europske unije
Razvoj ruralnog turizma kroz predpristupne fondove EU-a i kroz proces prekogranične suradnje
Tvornice menadžerima - sloboda vlasnicima
„Mjesto pod suncem” u konkurentskom okruženju
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa