Seniko studio
Broj 6/2007
Izdvajamo iz broja:
Broj 6-2007 - Ante Gavranović
Uloga terenskog komercijaliste u ljekarnama - Berislav Pribanić
Trgovci i njihova prava - Damir Gašparović
Marka kao ideja - primjeri - prof.dr.sc. Zvonimir Pavlek
Značenje norma i normizacije u današnjemu društvu - dr.sc. Dragutin Funda
Udruga za zaštitu potrošača u HUP-u - Uredništvo
Projekt sat politike i gospodarstva s Predsjednikom - Učenici Trgovačke škole Zagreb
Cijeli SADRŽAJ broja 6/2007 - Sadržaj
Poslovna logistika u suvremenom menadžmentu
Davor Dujak
Potaknuti ne samo promjenama na globalnoj razini, nego prvenstveno utjecajem kojeg logistički procesi imaju na gospodarska kretanja u Republici Hrvatskoj i ovom dijelu Europe, skupina profesora s Ekonomskog fakulteta u Osijeku pokrenula je 2001. godine znanstveni kolokvij na temu poslovne logistike.

Tijekom godina skup je postao tradicionalno okupljalište logističkih znanstvenika i stručnjaka iz zemlje i inozemstva, a posebnu težinu daje i činjenica kako je to vjerojatno jedini znanstveni skup u Republici Hrvatskoj čije teme radova prvenstveno pokrivaju logistička područja (uz WIFI internacionalni logistički forum u organizaciji WIFI Croatia i Hrvatske udruge za upravljanje lancem opskrbe koji se prošle godine prvi puta odvijao u Zagrebu). Veliko zanimanje za oba skupa pokazuje potrebu za još većim brojem logističkih susreta teorije i prakse.

Ove godine, točnije 11. listopada 2007., osječki skup je održan sedmi puta za redom i to pod nazivom VII. međunarodni znanstveni skup “Poslovna logistika u suvremenom menadžmentu”. Autori su uglavnom profesori i asistenti sa svih relevantnijih visokoškolskih institucija (prvenstveno Ekonomski i prometni fakulteti), iz Hrvatske, ali i iz Slovenije, Njemačke i Crne Gore.

Sam skup održan je u vijećnici Ekonomskog fakulteta u Osijeku s početkom u 10 sati. Izloženo je tridesetak radova domaćih i stranih autora podjeljenih u dvije odvojene sesije. U nastavku će ukratko biti navedene teme najzanimljivijih radova kao i zaključci ovogodišnjeg skupa.
U ime Ekonomskog fakulteta u Osijeku skup je otvorio prodekan prof.dr.sc. Vladimir Cini koji je u kratkom govoru zahvalio sudionicima i organizatorima, te poželio svima ugodan boravak u Osijeku.

Također je naglasio važnost ovakvih skupova u kontekstu predstojećeg ulaska Hrvatske u Europsku uniju što pretpostavlja i povećanje obima logističkog poslovanja zbog važnog geostrateškog položaja naše zemlje.

Na početku je uvodno izlaganje održao voditelj skupa prof.dr.sc. Zdenko Segetlija koji je nazočne upoznao s izučavanjem logistike na Ekonomskom fakultetu u Osijeku, kao i sa smjerom Trgovina i logistika koji se može izabrati na drugoj godini preddiplomskog studija na istom fakultetu.

Potom je profesor Segetlija u kratkim crtama prezentirao svoj rad "Razvoj poslovne logistike i novi izazovi o povijesnom razvoju znanosti o poslovnoj logistici" s posebnim naglaskom na najnoviju definiciju poslovne logistike.

Slijedilo je zanimljivo izlaganje prof.dr.sc. Vojka Potočana sa Sveučilišta u Mariboru koji je kroz prezentaciju svoja dva rada (jedan u koautorstvu s prof.dr.sc. Matjažom Mulejom), ukazao na nedostatak sustavnog razmišljanja kao barijeru za Supply Chain Management (SCM), te pojasnio kako veze u opskrbnom lancu utječu na organiziranje SCM-a, odnosno njegove organizacijske oblike.

O sustavu upravljanja sadržajem (content mangement system), kao dijelu e-logistike govorila je prof.dr.sc. Maja Lamza-Maronić. Uz koautore Jerka Glavaša i Antoniju Novaković (svi s Ekonomskog fakulteta u Osijeku), profesorica je u radu naglasila kako tvrtke traže načine za uvođenje sustava upravljanja sadržajem kroz nove oblike informacijsko-komunikacijskih tehnologija (pa tako i e-logistike) s ciljem kontinuiranog napredovanja u svome poslovanju.

Posebno je zanimljiva bila i prezentacija dr.sc. Drage Pupavca s Veleučilišta u Rijeci kojom je dan doprinos u identificiranju učinaka regionalnih integracijskih procesa (trade diversion i trade creation učinci), na poslovanje logističkih operatora.

Prof.dr.sc Kata Ivić govorila je o logističkim informacijskim sustavima u reverzibilnoj logistici, a magistar Berislav Andrlić i Robert Idlbek s Veleučilišta u Požegi iznijeli su rad pod nazivom Primjena servisno orijentirane arhitekture informacijskih sustava za razvoj suvremenih logističkih usluga.

Od radova koji su prezntirani u prvom dijelu znanstvenog skupa može se još istaknuti i rad prof.dr.sc. Marijana Karića s Ekonomskog fakulteta u Osijeku o problemima funkcioniranja povratne (reverzibilne logistike) – poslovnog procesa koji je neophodan da se materijalna dobra i informacije dostave od kraja do početka lanca opskrbe.

Po završetku izlaganja profesora Karića uslijedila je rasprava i kraći odmor.
U drugom dijelu znanstvenog skupa prevladavale su prezentacije radova koji su obrađivali logističke probleme na praktičnim primjerima.

Uvodno se skupu obratio gost sa sveučilišta u Paderbornu u Njemačkoj, magistar Ahmet Mehić, koji svojim radom "Logistički centri kao “kristalizacijske točke” regionalnog razvoja – primjer grada Osijeka" predlaže osnivanje informatičko-logističkog centra u gradu Osijeku po uzoru na slične uspješne centre u Njemačkoj i Švedskoj. Primjer implementacije SAP-a kao najraširenijeg ERP sustava (sustava za planiranje resursa poduzeća), u našu najveću kompaniju INA-u d.d. prikazali su asistent s Ekonomskog fakulteta u Osijeku Davor Dujak s koautorima Milanom Puvačom i Dinkom Rosom.

Posebno su naglašene uštede i druge prednosti u logističkim aktivnostima INA-e d.d. koje proizlaze iz adekvatne implementacije SAP-a. O specifičnosti upravljanja zalihama u Studentskom centru Požega kao neprofitnoj organizaciji govorili su magistri Željko Herner i Antun Marinac.

Pokazali su kako je primjenom sustava “just in time”, prilagodbom financijskih uvjeta u postupku javnog nadmetanja, i kvalitetnim predviđanjem broja studenata koji koriste dnevnu prehranu, moguće uspješno upravljati stanjem zaliha i podmirivanjem financijskih obveza.

Kroz računovodstvene modele upozorenja na probleme u poslovanju trgovačkih lanaca prisutne su proveli magistri Blaženka Hadrović-Zekić i Ivo Mijoč. Izuzetno je zanimljivo bilo i izlaganje asistentice s Ekonomskog fakulteta u Zagrebu magistrice Irene Guszak o potrebi logističkog načina upravljanja nekretninama u vlasništvu jedinica lokalne samouprave.

Na kraju druge sesije prezentiran je rad autora Marije Ham, Ivane Fosić i magistra Borisa Crnkovića o diskontnim prodavaonicama koje su na hrvatskom tržištu uzburkale vode i našle se u središtu brojnih razgovora, špekulacija i istraživanja.

Osim autora radova, skupu su prisustvovali i gosti s Elektrotehničkog i Poljoprivrednog fakulteta iz Osijeka, kao i s Veleučilišta Lavoslav Ružička iz Vukavara (sve sastavnice Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku). Također, prisustvovala je i predstavnica Zračne luke Osijek.

Želja organizatora je dogodine uključiti još više predstavnika gospodarstvenika i javnih ustanova koji se u svome radu susreću s problemima logističke prirode.

Nakon odlično organiziranog skupa, međunarodni Programski odbor znanstvenog skupa Poslovna logistika u suvremenom menadžmentu priprema skori izlazak iz tiska ovogodišnjeg Zbornika radova. Također, organizatori najavljuju još kvalitetniji i zanimljiviji logistički skup za 2008. godinu.

Sve dodatne informacije o održanom skupu kao i najave i pozive za prijavu za sljedeći možete pronaći na Internet stranici skupa www.efos.hr/logistika ili putem e-mail adrese logistika@efos.hr. Putem iste adrese moguće je naručiti i zbornik radova s ovogodišnjeg skupa.

Izdvajamo iz broja:
Broj 6-2007
Uloga terenskog komercijaliste u ljekarnama
Trgovci i njihova prava
Marka kao ideja - primjeri
Značenje norma i normizacije u današnjemu društvu
Udruga za zaštitu potrošača u HUP-u
Projekt sat politike i gospodarstva s Predsjednikom
Cijeli SADRŽAJ broja 6/2007
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa