Seniko studio
Broj 6/2007
Izdvajamo iz broja:
Broj 6-2007 - Ante Gavranović
Uloga terenskog komercijaliste u ljekarnama - Berislav Pribanić
Trgovci i njihova prava - Damir Gašparović
Marka kao ideja - primjeri - prof.dr.sc. Zvonimir Pavlek
Poslovna logistika u suvremenom menadžmentu - Davor Dujak
Udruga za zaštitu potrošača u HUP-u - Uredništvo
Projekt sat politike i gospodarstva s Predsjednikom - Učenici Trgovačke škole Zagreb
Cijeli SADRŽAJ broja 6/2007 - Sadržaj
Značenje norma i normizacije u današnjemu društvu
dr.sc. Dragutin Funda
O normama najčešće uopće ne razmišljamo dok nam njihovo nepostojanje ne stvori poteškoće. Tek tada postajemo svjesni da su norme veoma važan dio našega svakodnevnog života.

Od buđenja, tijekom dana, na svakome koraku i u baš svakoj životnoj situaciji norme su, iako na prvi pogled nevidljive, bitan dio našega života. One pomažu da naš život bude sigurniji, jednostavniji, zdraviji, lakši ili jednostavno ugodniji i to čini norme “conditio sine qua non” suvremenog poslovanja i trgovine.

Norme doprinose unapređenju sigurnosti, zdravlja, kvalitete okoliša i poboljšanju životnog standarda.
Norme potiču očekivanja korisnika da će kupljeni proizvod biti siguran, pouzdan i prikladan za uporabu.

Veliki dio tehnološkog napretka i mnoga znanstvena postignuća ugrađena su u rezultate normizacije. Svakodnevica je nezamisliva bez brojnih prozvoda i usluga koji su u određenim normama u svim područjima ljudskog života.

Što je norma? Norma je dokument donesen konsenzusom i odobren od priznatog tijela koji za opću i višekratnu uporabu daje pravila, upute ili značajke za djelatnost ili njihove rezultate sa ciljem postizanja najboljeg stupnja uređenosti u danome kontekstu.

Norma je hrvatski naziv za dokument koji se naziva standard (engleski), norme (francuski), norm (njemački). Norma je tehnička specifikacija. Tehnička specifikacija je dokument u kojemu se propisuju tehnički zahtjevi koje treba zadovoljiti kakav proizvod, proces ili usluga.

Norma je “pravilo postupanja” i zajednički temelj za mjerenje napretka, prihvatljivosti i postignuća. Norma omogućava prodaju dobara i usluga, uklanjajući trgovinske zapreke. Norma osigurava uspjeh na tržištu. Norma štiti sigurnost, zdravlje i opću dobrobit te poboljšava životni standard.

Norme se temelje na provjerenim znanstvenim, tehničkim i iskustvenim rezultatima sa ciljem postizanja boljitka zajednice.

Norme koje su odobrile ustanove za normizaciju raznih razina (međunarodne, regionalne, nacionalne) dostupne su javnosti. Uporaba norma je dragovoljna.

Hrvatska norma je svaka norma koja je prihvaćena u Hrvatskome zavodu za norme (HZN) i koja se primjenjuje u Republici Hrvatskoj. Hrvatske norme izrađuju predstavnici članova HZN-a (proizvođača, ispitnih i mjeriteljskih laboratorija i certifikacijskih tijela, razvojnih, obrazovnih i znanstvenih ustanova, gospodarskih i obrtničkih komora, stručnih udruženja, udruga potrošača) i tijela državne uprave koja su se prijavila za suradnju s HZN-om.

Normizacija je djelatnost uspostavljanja odredaba za opću i opetovanu uporabu koje se odnose na postojeće ili moguće probleme radi postizanja najboljeg stupnja uređenosti u danome kontekstu.

Normizacija je hrvatski naziv za djelatnost koja se naziva standardization (engleski), normalisation (francuski), normung (njemački). Normizacija je djelatnost čiji je rezultat dokument norma.
Normizacija je podrška gospodarstvu i tehnička podrška suvremenomu zakonodavstvu. Normizacija olakšava međunarodnu trgovinu. Normizacija je u službi zaštite potrošača.

Ciljevi normizacije su:
- osiguravanje prikladnosti nekog proizvoda, procesa ili usluge da u određenim uvjetima služi svojoj namjeni,

- ograničavanje raznolikosti izborom najpovoljnijeg broja tipova ili veličina,

- osiguravanje spojivosti i zamjenjivosti raznih proizvoda,

- osiguravanje zaštite zdravlja, sigurnosti, zaštite okoliša i zaštite potrošača,

- uklanjanje tehničkih zapreka u trgovini.

Normizacija sve više postaje svjetski proces. Gospodarske integracije raznih razina i zemljopisnih i političkih opsega te stvaranje globalnoga tržišta, novi način razmišljanja i djelovanja prema kojemu nacionalne normizacije u smislu neovisnog i autonomnog uređenja određenih područja na razini pojedinih država gube smisao i znatno potiču normizacije više razine – regionalne i posebno međunarodnu normizaciju.

Razine normizacije su zemljopisni, politički ili ekonomski opseg normizacije.
Međunarodna normizacija – sudjeluju odgovarajuća tijela svih država svijeta: IEC (Međunarodno elektrotehničko povjerenstvo) (v. www.iec.ch) i ISO (Međunarodna organizacija za normizaciju) (v. www.iso.org).

Regionalna normizacija – sudjeluju odgovarajuća tijela samo jednoga zemljopisnog, političkog ili ekonomskog područja, npr. europska normizacija: CEN (Europski odbor za normizaciju) (v. www.cen.eu), CENELEC (Europski odbor za elektrotehničku normizaciju) (v. www.cenelec.org), ETSI (Europski institut za telekomunikacijske norme) (v. www.etsi.com).

Nacionalna normizacija odvija se u nacionalnim normirnim tijelima na razini jedne određene države, npr. DIN (Njemački institut za normizaciju), BSI (Britanski institut za normizaciju). U Republici Hrvatskoj proces normizacije odvija se u Hrvatskom zavodu za norme (v. www.hzn.hr), hrvatskome nacionalnom normirnom tijelu.

Osnivanjem i početkom rada Hrvatskog zavoda za norme u 2005. godini ispunjen je zahtjev Europske unije za odvajanjem regulatorne funkcije od djelatnosti normizacije, akreditacije i ocjene sukladnosti. To je bio preduvjet za usklađivanje s pravnom stečevinom u području slobode kretanja roba i za početak pregovora o punopravnome članstvu Republike Hrvatske u Europskoj uniji u tome području.

Članstvom u međunarodnim organizacijama za normizaciju ISO i IEC, preuzimanjem uloge nacionalnog normirnog tijela u Europskom institutu za telekomunikacijske norme ETSI i pridruženim članstvom u europskim organizacijama za normizaciju CEN i CENELEC osigurane su informacije i dokumenti tih organizacija u Republici Hrvatskoj, pravo na sudjelovanje hrvatskih predstavnika u njihovu radu i pravo na prihvaćanje tih dokumenata na nacionalnoj razini.

Hrvatski zavod za norme ima posebnu ulogu u procesu usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije u području slobode kretanja roba.

To se odnosi na predstavljanje, promidžbu i primjenu europskih načela dragovoljne normizacije, na obvezu stvaranja nacionalne infrastrukture za okupljanje svih zainteresiranih strana i za stvaranje nacionalnog konsenzusa u postupku prihvaćanja i primjene europskih norma na nacionalnoj razini u skladu s europskim pravilima.

Prihvaćanje svih europskih norma kao hrvatskih norma i njihova primjena za ispunjavanje zahtjeva novih tehničkih propisa omogućuje europsku razinu sigurnosti proizvoda i slobodno kretanje roba na hrvatskom tržištu i osigurava izlazak hrvatskih proizvoda na europsko tržište bez tehničkih zapreka u trgovini.

Prihvaćanje svih europskih norma jedan je od uvjeta za članstvo HZN-a u europskim organizacijama za normizaciju CEN i CENELEC, što je preduvjet za članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji.

Ispunjavanje svih uvjeta za članstvo HZN-a u europskim organizacijama za normizaciju CEN i CENELEC neposredan je zadatak koji stoji pred HZN-om i koji HZN treba ispuniti u suradnji s tijelima državne uprave kako bi se pravovremeno osiguralo postizanje cilja Republike Hrvatske - ulazak u Europsku uniju.

Izdvajamo iz broja:
Broj 6-2007
Uloga terenskog komercijaliste u ljekarnama
Trgovci i njihova prava
Marka kao ideja - primjeri
Poslovna logistika u suvremenom menadžmentu
Udruga za zaštitu potrošača u HUP-u
Projekt sat politike i gospodarstva s Predsjednikom
Cijeli SADRŽAJ broja 6/2007
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa