Seniko studio
Broj 2/2007
Izdvajamo iz broja:
Broj 2-2007 - Dubravka Liebl, prof.
Zašto volim svoj posao u obrazovanju? - prof.dr.sc. Zvonimir Pavlek
Poznavanje robe, obrazovanje, suvremena trgovina i potrošači - dr.sc. Danko Matasović
Upravljanje sigurnošću hrane - HACCP sustav i ISO 22000:2005 - Dušanka Gajdić
Ekonomski i zakonski aspekti obavljanja djelatnosti trgovine na veliko i malo lijekovima i medicinskim proizvodima - mr.sc. Kate Bagović
Diskontne prodavaonice – utjecaj na hrvatski maloprodajni sustav (“Fenomen Lidl”) - Marija Lasić
Dan slobodnih aktivnosti u Trgovačkoj školi Bjelovar
Gordana Petak
Uz Svjetski dan prava potrošača
Trgovačka škola u Bjelovaru ima dugu tradiciju u svom odgojno-obrazovnom radu. Počeci razvoja škole sežu u daleku 1864. godinu kada je u Bjelovaru osnovana Trgovačko-obrtna škola. Od tada do danas škola je doživjela niz reformi, čak i prekida u svom postojanju. Ona danas ima 9 razrednih odjela u obrazovnom programu prodavač i četiri razredna odjela u programu komercijalist.

U području obrazovanja odraslih škola polaznicima pruža mogućnost doškolavanja za zanimanje komercijalist i prekvalifikaciju za zanimanje prodavač i komercijalist.

Najveći problem je nedostatak školskog prostora i neadekvatan postojeći. Ovo ne spriječava školu da organizira i slobodne aktivnosti svojih učenika. Od 2002. godine nudi im uz redovno, još i cjelodnevno bavljenje takvim aktivnostima. Od 2003. godine to se realizira uvijek na isti dan, 15. III.

15. ožujka nije slučajno odabran. 15. III. 1962. godine američki predsjednik Kennedy na američkom kongresu prezentirao je Deklaraciju o pravima potrošača. Od tada taj se dan obilježava kao Svjetski dan prava potrošača.

Škola organizira razne aktivnosti kako bi svoje učenike potaknula na intenzivnije razmišljanje u suradničkom odnosu između potrošača i trgovine. Učenici biraju između različitih ponuđenih aktivnosti u čemu žele sudjelovati i na drugačiji način stjecati znanja i vještine.

Tijekom ovih godina ponuđene su parlaonice sa zanimljivim strukovnim temama, kreativne i internetske radionice, sportska natjecanja, nastupi dramskih skupina i sl. Godine 2003. i 2004. učenici su na organiziran način ocjenjivali najbolje prodavaonice u gradu Bjelovaru (najoriginalniji naziv prodavaonice, najbolji izlog, najljepše oblikovani prodajni prostor). Natjecali su se u ukrasnom pakiranju trgovačke robe, u poznavanju struke kroz igru kviza itd.

Godine 2004. i 2005. organizirana je izložba promidžbenog materijala. Učenici su imali priliku sudjelovati predavanjima predstavnika Državnog inspektorata i promotivnim predavanjima svojih profesora o novim zanimljivim knjigama iz područja trgovine.

2006. godine svi su na taj dan dobili Etički kodeks za vođenje prodajnog razgovora na praktičnoj nastavi. Dobili su i identifikacijske iskaznice koje su od tada bili obvezni nositi za vrijeme obavljanja praktične nastave. Na iskaznici je istaknut naziv škole, ime i prezime učenika i njegova funkcija (učenik/ca na praksi). Učenici se razlikuju od ostalih zaposlenika poslovnom oznakom na iskaznici koju nose na reveru radne odjeće. Istaknuto ime i prezime učenika daje i osobni ton poslovnoj komunikaciji s kupcima itd.
2007. godine ponuđene su slijedeće aktivnosti:
a) “Gospodarstvo grada Bjelovara” – predavanje dipl. ing. građ. Zlatka Barile održano pred velikim auditorijem učenika i profesora. Stanje gospodarstva i strategija razvoja grada kao tema, uvijek je zanimljiva, jer naši učenici se upravo pripremaju za tržište rada i pronalaženje svojih mogućnosti poduzetničkog djelovanja. To se dokazalo iz niza pitanja koja su učenici uputili gospodinu Barili. Zanimljivo je da Bjelovar nudi u kratkoročnoj strategiji razvoja četiri poslovne zone, veliki pomak u razvoju prometne infrastrukture itd.

b) “Koliko propuštate zaraditi?” predavanje profesorice Gordane Petak je prema odazivu učenika zainteresiralo mnoge. Profesorica je iskoristila priliku ukazati na nedovoljan angažman prodavača koji dovodi do lošijih učinaka u prodaji. Trgovci čine velike pogreške već pri otvaranju svojih novih prodavaonica. Prodavači se nedovoljno obrazuju nakon redovnog školovanja, ne primjenjuju pravilno dopunsku ponudu, a tijekom prodajnog razgovora rade brojne pogreške. To se odnosi na situacije u kojima prodavači nepravilno slušaju kupce, nestručno prezentirraju proizvode i sl. Uz ponudu proizvoda nedovoljno se nude prateće usluge itd.

c) “Hrvatski jezik u struci”, predavanje prof. Nikoline Marinić pripremljeno je prema knjizi sveučilišne profesorice i lektorice Nives Opačić. Profesorica je ukazala na najčešće pogreške u korištenju anglizama u politici i ekonomiji i objasnila učenicima da u hrvatskome jeziku ima dovoljno lijepih i dobrih riječi te da se ne trebaju koristiti strane.

d) Informatička radionica prof. Daniele Ivanov-Štimac je bio zadatak izraditi letak ili prezentaciju prodavaonice koja među prvima u gradu štiti prava potrošača. Uspješno je izrađeno nekoliko letaka i prezentacija. Učenici su bili kreativniji u prezentacijama.

e) Izrada poštanske marke za natječaj UN Možemo okončati siromaštvo jedna je od radionica, voditeljica profesorica Soke Štefanac i Daniele Ivanov-Štimac. Radionicom su se učenici potrudili za kandidaturu za natječaj povodom Međunarodnog dana iskorjenjivanja siromaštva. Najbolji rad poslan je na procjenu na nacionalnoj razini i možda postane poštanska marka UN-a za 2008. godinu.

f) Modna revija koju su vodile profesorice Darinka Bojčić i Daniela Ivanov-Štimac. Od priručnog i jef-tinog materijala nastali su avangardni modni detalji, šeširi, suknje, torbice i sl.

g) Scenski prikazi dramskih skupina voditelja profesora Marka Dragičevića uslijedili su nakon ovih predavanja i radionica. Učenici 3.a ponovo su odigrali scenski prikaz Lektira pred sudom s kojim su pobijedili na međužupanijskom LIDRANU i nastupaju na državnom natjecanju koje će biti organizirano u Novigradu u Istri. Razredni odjel 2.b odigrao je scenski prikaz Problem i također oduševio publiku.
h) Turnir u šahu je zainteresirao ljubitelje sporta. Prijavljene su bile ekipe iz sedam bjelovarskih srednjih škola i Doma učenika pod zajedničkim vodstvom profesora Dalibora Vukalovića. Šahiste Trgovačke škole vodio je Vladimir Štefanec. Prvo mjesto zauzela je Gimnazija Bjelovar, drugo Trgovačka škola i treće Ugostiteljska i prehrambena. Kao što je dobar običaj u sportu, najbolji su zaslužili pehar, a ostali priznanja.

i) Podjela letaka u središtu grada i na Gradskoj tržnici jedna je od aktivnosti primjerene Svjetskom danu prava potrošača. Učenici su prolaznicima dijelili letke Udruge za zaštitu potrošača Bjelovarsko-bilogorske županije Glas i na taj način promicali prava potrošača.

j) Eko grupa oduševila je mnoge. Svake godine profesorica Đurđa Wozdecky je sa učenicima eko grupe posadila cvijeće i ukrasno bilje u školskom dvorištu. Škola, koja je spomenik kulture, tijekom cijele godine je okrunjena cvijećem. Ovog proljeća akcija je počela upravo na dan slobodnih aktivnosti sadnjom stotina maćuhica u školskom dvorištu koje pružaju poseban estetski ugođaj.

I ne samo to - profesorica Đurđa Wozdecky u svojim predavanjima ukazuje učenicima na problem onečišćivanja hidrosfere, atmosfere i litosfere. Naročitu pažnju posvećuje čistim tehnologijama, sakupljanju i razvrstavanju sekundarnih sirovina, mogućnostima recikliranja otpadnih materijala. Prigodnim akcijama obilježava Dan zaštite ozonskog omotača, Svjetski dana čistih planina, Svjetski dan hrane, Svjetski dan nepušenja, Svjetski dan šuma, Svjetski dan voda, Dan planeta Zemlje, Svjetski dan zaštite okoliša, Svjetski dan oceana, a što svakako ima odgojnu refleksiju na učenike škole.

Na kraju dana slobodnih aktivnosti ravnatelj škole, profesor Zvonko Zbožinek podijelio je priznanja učenicima koji su školu u školskoj godini 2006./2007. predstavljali na raznim natjecanjima i aktivnostima. Ukupno je podijeljeno 117 priznanja. Ravnatelju škole je ovo bio i posljednji radni dan prije umirovljenja što nije promaklo učenicima. Učenici su poklonom, cvijećem i burnim pljeskom ispratili svojega ravnatelja.

Izdvajamo iz broja:
Broj 2-2007
Zašto volim svoj posao u obrazovanju?
Poznavanje robe, obrazovanje, suvremena trgovina i potrošači
Upravljanje sigurnošću hrane - HACCP sustav i ISO 22000:2005
Ekonomski i zakonski aspekti obavljanja djelatnosti trgovine na veliko i malo lijekovima i medicinskim proizvodima
Diskontne prodavaonice – utjecaj na hrvatski maloprodajni sustav (“Fenomen Lidl”)
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa