Seniko studio
Broj 1/2012
Izdvajamo iz broja:
Broj 1-2012 - Ante Gavranović
Investicije potiču razvoj - Ante Gavranović, Branko Pavlović i Srećko Sertić
Hrvatskoj hitno treba institut za tekstil, a tekstilcima proizvodnja za državu
EU fondovi kao vjetar u leđa hrvatskom tekstilu
Važno je sačuvati svako radno mjesto - Ante Gavranović i Srećko Sertić
Pogled iz drugog ugla ili: ništa iznenađujuće - prof. dr. sc. Nikola Knego
Put prema uspješnoj marki (1) - prof. dr. sc. Zvonimir Pavlek
Preuređeni Super Konzum Črnomerec otvoren od 0 do 24 sata
METTLER TOLEDO u Mozartovoj kući u Salzburgu
METTLER TOLEDO na sajmu EuroCIS 2012
Lanjski prihodi Mercatora porasli 5,3 posto
HGK dodijelila zlatne kune
Održana Supply Chain Management Arena
S a d r ž a j - 1 - 2012
Kradljivci tereta nemaju šanse - kako se transportna branša može braniti od kriminalaca
Krađa tereta može se izbjeći. Koje je mjere moguće poduzeti protiv toga, objašnjava iskusan pružatelj IT-usluga iz branše. On ukazuje na mogućnosti pomoću kojih poduzeća špedicije, transporta i logistike mogu umanjiti rizike. Vlastita višestupanjska sigurnosna mreža i preporuke na koji način poslovati, ne bi trebale ostaviti kriminalcima nikakvu mogućnost za napad.

Sigurnost kao izazov
Prema studiji nizozemske konzultantske tvrtke NEA, koja je provedena 2007. godine po nalogu Europskog parlamenta, krađe tereta u EU uzrokuju štete od preko osam milijardi Eura godišnje. Posljedice su najčešće još teže: Nerealizirane isporuke prouzrokuju zastoje u proizvodnji, koje dovode do otkazivanja naloga, gubitka ugleda i u najgorem slučaju do stečaja.

Pri tome poduzeća mogu već unaprijed sama smanjiti rizike na svim razinama - primjerice kroz senzibiliziranje djelatnika i praktične protumjere. Sigurnosni paket trebao bi biti duboko ukorijenjen u svakodnevnom poslovanju, Jer gledajući na porast cestovnog teretnog prometa, za očekivati je da će doći do porasta kriminaliteta u branši.

Provjeriti lanac isporuke, ukloniti slabe točke
Tamo gdje se nekad uglavnom moglo naći pojedinačne počinitelje, danas su vrlo često na djelu organizirane bande. Izmišljene tvrtke pojavljuju se niotkuda i zlorabe identitete poštenih poduzeća. Pored toga postoje još i prevaranti koji se predstavljaju kao uredni kandidati za posao i na taj se način infiltriraju u poduzeća.

Ukoliko bi se takve djelatnike zaposlilo bez pažljive provjere na temelju referenci i svjedodžbi, oni bi mogli neometano raditi na štetu poduzeća. Stoga bi trebalo naročito paziti kome se omogućava pristup povjerljivim podacima. Kod krađa tereta posebno su ugroženi vozači kamiona. Vrlo često je to povezano s fizičkim napadima.

Disponenti mogu iskoristiti svoje tehničke i organizacijske mogućnosti kako bi ciljano pružali podršku vozačima i izbjegavali takve slučajeve. Tako je primjerice preporučljivo, da se za pojedinu rutu planiraju samo sigurna mjesta za zaustavljanje i parkiranje. Pojedinosti o transportu trebalo bi se i u ovom slučaju razmjenjivati samo između vozača, centrale i pretpostavljenih.
TimoCom se pouzdaje u cjelovitost i obaveznu trgovačku pažnju
Ista pažljivost vrijedi i za rad s Online-platformama. Tehnička stabilnost i jednostavnost za korištenje nisu dovoljni kao faktori kvalitete prilikom izbora burze transporta. Jednako je tako važan i sigurnosni koncept ponuditelja. TimoCom, pružatelj IT-usluga iz Düsseldorfa, već je 14 godina uspješno na tržištu sa svojom burzom tereta i tovarnih prostora. Jedan od važnih razloga je i to, što korisnici znaju da se ovdje nalaze u dobrim rukama.

Poduzeće nudi sveobuhvatnu zaštitu kroz cjelovite mjere i višestupanjsku sigurnosnu mrežu. Sve je utemeljeno na visokim tehničkim standardima koji omogućavaju siguran i neometan rad u bilo koje vrijeme. Osim toga, svakom korisniku omogućen je pristup pomoću sigurnosnog ključa kojeg nije moguće probiti.

U načelu se kao korisnici prihvaćaju samo one tvrtke, koje mogu dokazati da su najmanje šest mjeseci aktivne na tržištu. Prije odobrenja TimoCom provjera i ostalu važnu poslovnu dokumentaciju. Kontrola korisnika provodi se i nakon okončanja ugovora.

Uz pomoć raznih algoritama filtriraju se neuobičajeni načini ponašanja sudionika burze. Ipak, sami ugovori sklapaju se izvan burze - bez daljeg sudjelovanja pružatelja usluga burze. Upravo zbog toga je TimoComu izuzetno važno da svoje korisnike informira o mogućim opasnostima i sigurnom ponašanju.

Najvažnija pravila za čisto poslovanje
U suradnji s vodećim međunarodnim osigurateljem SCHUNK Group, poduzeće je složilo praktične ček-liste za prevenciju krađa. TimoCom na taj način kod korisnika želi apelirati i na obavezu pažnje dobrog trgovca. „Svakodnevno radimo na tome da sve funkcionira bez problema.

Svaki nalog ima svoje posebnosti, stoga i stranka mora sama u svakom pojedinom slučaju provjeriti svoje poslovne partnere“, objašnjava Chief Representative Marcel Frings. Više o sigurnosnom paketu TimoCom Secure možete saznati na www.timocom.com u rubrici „Sigurnost“. Tamo se također nalaze i sve ček-liste koje možete besplatno skinuti.

Izdvajamo iz broja:
Broj 1-2012
Investicije potiču razvoj
Hrvatskoj hitno treba institut za tekstil, a tekstilcima proizvodnja za državu
EU fondovi kao vjetar u leđa hrvatskom tekstilu
Važno je sačuvati svako radno mjesto
Pogled iz drugog ugla ili: ništa iznenađujuće
Put prema uspješnoj marki (1)
Preuređeni Super Konzum Črnomerec otvoren od 0 do 24 sata
METTLER TOLEDO u Mozartovoj kući u Salzburgu
METTLER TOLEDO na sajmu EuroCIS 2012
Lanjski prihodi Mercatora porasli 5,3 posto
HGK dodijelila zlatne kune
Održana Supply Chain Management Arena
S a d r ž a j - 1 - 2012
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa