28.08.2009.
Molovo financijsko izvješće: Neto dug Ine 1,5 mlrd dolara
Mol je zabilježio rast kvartalne dobiti od 56 posto, no pad neto dobiti za prvih šest mjeseci iznosi 65 posto, uz pad neto prihoda od prodaja od 22 posto
Na kraju lipnja 2009. neto dug Mola iznosio je 918 milijardi forinta (4,9 milijardi dolara), od čega na Inu otpada 287 mlrd forinti, odnosno oko 1,5 milijarda dolara, pokazali su polugodišnji financijski rezultati mađarske naftne kompanije. Mol je većinski vlasnik Ine s udjelom od 47,16 posto.
Najveća mađarska naftna kompanija objavila je u petak rast neto dobiti u drugom kvartalu od čak 56 posto na 178,5 milijardi forinta (950 milijuna dolara) nakon tri uzastopna kvartala s gubicima, zahvaljujući oporavku forinte.
Ukupno gledajući Mol je u prvih šest mjeseci zabilježio pad neto dobiti od 65 posto, na 63,7 milijardi forinta (339 milijuna dolara), uz pad prihoda od prodaje od 22 posto, dok je operativna dobit smanjena za šest posto.
"Što se tiče Mađarske, pozitivna kretanja u drugom kvartalu su povezani uglavnom s poboljšanjem valutnih tečaja i povratak povjerenja investitora", navodi se u priopćenju kompanije. Mađarska forinta je postupno aprecirala u odnosu na euro i bila je za 15 posto jača na kraju lipnja u odnosu na ožujak ove godine.
Aprecijacija forinte u odnosu na dolar i euro u drugom kvartalu je smanjila vrijednost duga te kompanije iskazanog u stranim valutama, te neutralizirala negativni utjecaj recesije na potražnju za energijom, komentirala je poslovna novinska agencija Bloomberg.
Većina zemalja u istočnoj Europi su u recesiji kako globalna ekonomska kriza smanjuje kredite i investicije pa i potražnju za izvozom iz te regije.
Glavna Molova tržišta bilježe pad BDP-a, pa je tako mađarski bruto domaći proizvod u drugom kvartalu u odnosu na godinu ranije pao za 7,6 posto, rumunjsko gospodarstvo za 8,8 posto, slovačko bilježi minus od 5,3 posto, a austrijsko od 4,4 posto.
U drugom kvartalu neto prihod od prodaja Mola pao je za 24 posto, na 698,6 milijardi forinti (3,7 milijardi dolara), dok je operativna dobit pala 12 posto, na oko 79 milijardi forinti (420 milijuna dolara).
Prosječna cijena Brent nafte u drugom kvartalu ove godine je bila 58,8 dolara po barelu, što je 33 posto više od prosjeka u prvom i 51 posto niže od prosjeka u drugom lanjskom kvartalu.
Forinta je izgubila 32 posto svoje vrijednosti u odnosu na dolar u prvom polugodištu ove godine u odnosu na isto razdoblje lani. (Bankamagazin)
|
|
 |
|