07.01.2009.
Vlada i Mol dogovorili dvogodišnji moratorij na prodaju dionica Ine
Konačno rješenje, da Vlada neće prodavati niti mijenjati donice Ine zbog energetske neovisnosti zemlje, za Vladu je ipak mnogo bolje, smatraju upućeni
Hrvatska Vlada i MOL dogovorili su dvogodišnji moratorij na prodaju dionica najveće domaće naftne kompanije, prenosi u srijedu see.biz.
Naime, Hrvatska vlada je na svojoj sjednici na Badnjak najavila kako će se između Ine i MOL-a napraviti novi međudioničarski ugovor te da država, "zbog energetske neovisnosti zemlje", neće prodavati niti mijenjati svoje dionice.
Novi dionički ugovor s Molom bit će potpisan u drugoj polovini siječnja, najvjerojatnije oko 20. siječnja, rekao je pak 31. prosinca potpredsjednik Vlade Damir Polančec.
Iako su se pojavile informacije da će ugovor biti potpisan ranije Polančec je izjavio da bi to bilo nerealno jer treba utvrditi pojedinosti o preuzimanju Inina plinskog biznisa.
Tako je početna priča o zamjeni dionica Ine i MOL-a dobila je sasvim drugačiji ishod. Kako su se okolnosti na tržištu mijenjale, MOL je kupio 22 posto dionica kroz javnu ponudu.
Zamjena dionica prestala je biti zanimljiva i za Vladu i za MOL. Konačno rješenje, da Vlada neće prodavati niti mijenjati donice Ine, smatraju upućeni, za Vladu je ipak mnogo bolje.
Na čelo Ine dolaze novi ljudi, a upravljačka struktura bit će u skladu s novim odnosom vlasničkih snaga u kojemu MOL ima većinski udjel od 47,1, a Vlada 44,8 posto. Ako Mol odluči prodavati svoje dionice, pravo prvootkupa ima Ina.
Vjerojatno najzanimljivije pitanje jest tko će biti u novoj kadrovskoj postavi. Prema dogovoru Vlade i MOL-a, mjesto predsjednika Uprave pripalo je Mađarima, čime je postao posve izvjestan odlazak Tomislava Dragičevića, čelnika kompanije posljednjih gotovo osam godina.
Kao jedan od njegovih izglednih nasljednika spominje se Laszlo Geszti, sadašnji član Nadzornog odbora Ine.
Umjesto sedam članova koliko ih ima sada, od kojih su samo dvojica bili Mađari, Uprava će ubuduće imati šest članova, i to tri predstavnika MOL-a i tri Vlade. Dok je izgubila prevlast u Upravi, Vlada je uspjela zadržati čelno mjesto u Nadzornom odboru tvrtke.
No, u budućem NO-u sjedit će devet članova, a ne šest kao dosad. Pritom će MOL imati pet predstavnika, Vlada tri, a zaposlenici jednog.
Na čelu Nadzornog odbora trenutačno je potpredsjednik Vlade Damir Polančec, a postoji mogućnost da i ostane na toj funkciji. Na sjednici Vlade Polančec je rekao da će se o kadrovskim pitanjima u Ini razgovarati kada se potpišu novi dokumenti.
Na posljednjoj ovogodišnjoj sjednici Vlada je najavila i izdvajanje plinskog biznisa iz Ine, koji će biti u vlasništvu države. "Potrebe Hrvatske za plinom u 2008. su bile 3,2 milijarde kubičnih metara, od čega 40 posto nabavljamo uvozom od Gazproma, a 60 posto dobivamo iz domaćih bušotina", rekao je potpredsjednik Vlade Damir Polančec.
|
Izdvajanje plinskog biznisa trebalo bi biti zavšeno do sredine ove godine. Tvrtka Plinacro otkupit će podzemno skladište plina Okoli, novoregistriranu Ininu tvrtku-kćer u koju će biti izdvojeno skladište plina.
Do kraja siječnja bit će poznato pod kojim uvjetima, a najvažnije pitanje je cijena transakcije. Prvotne su procjene govorile da Vlada za to mora izdvojiti oko 250 milijuna eura, ali u posljednje se vrijeme spominje 150 milijuna eura, pa čak i manje. Cijeli proces izdvajanja trebao bi biti završen u sljedećih pola godine.
Podajom Okolija, računa se, Ina bi mogla popraviti svoju bilancu koja je znatno narušena posljednjih mjeseci. Glavni razlog je smanjenje vrijednosti zaliha zbog pada cijene nafte. U prvih devet mjeseci dobit tvrtke bila je tek 355 milijuna kuna, dvostruko manje nego u istom razdoblju prošle godine. (Bankamagazin)
|
|
 |
|