02.02.2009.
Vlada ne razmatra daljnju prodaju dionica Ine
Polančec i predsjednik Uprave MOL-a Zsolt Hernadi složili su se da trenutno nisu aktualni razgovori o mogućnosti razmjene dionica Ine i MOL-a
Izmjenama dioničarskog ugovora između Ine i MOL-a, potpisanog u petak, Mol dobiva glasovnu premoć u Upravi i Nadzornom odboru Ine, dok će čelno mjesto u Odboru izvršnih direktora – novooformljenom tijelu koje odgovara Upravi i Nadzornom odboru – pripasti hrvatskoj strani.
Potpredsjednik Vlade Damir Polančec potvrdio je da su konzultacije o toj poziciji već dovršene, a business.hr doznaje da su u uži izbor ušla tri kandidata – Dubravko Tkalčić, Bojan Milković i Tomislav Thür, no izbor će, izgleda, pasti na Tkalčića, za kojeg se snažno zauzela Vlada. Dubravko Tkalčić bivši je predsjednik Uprave JANAF-a i sadašnji izvršni direktor u Ina Naftaplinu.
Iako to u MOL-u ne žele potvrditi, na čelo nove Uprave trebao bi doći Mađar Laszlo Geszti, koji je u Ini proveo pet godina kao član Uprave zadužen za financije i član NO-a. Na novinarsko pitanje kada će se znati kadrovska križaljka, Polančec je pojasnio da će to biti najranije za dva mjeseca.
Ina i MOL izmjene su dioničarskog ugovora potpisali u petak. Njime je utvrđena nova poslovodna struktura te Glavni ugovor o plinskom poslovanju kojim se ta djelatnost izdvaja iz Ine.
Također su čelni ljudi Ine i Plinacro-a potpisali Ugovor o kupoprodaji 100 postotnog udjela u društvu Podzemno skladište plina kojim Plinacro od Ine kupuje skladište u Okolima za 514 milijuna kuna.
Potpredsjednik Polančec je tom prilikom poručio kako Vlada zasad ne razmatra daljnju prodaju dionica Ine iz svog portfelja.
Polančec i predsjednik Uprave MOL-a Zsolt Hernadi također su izjavili da trenutno nisu aktualni razgovori o mogućnosti razmjene dionica Ine i MOL-a, zbog nepovoljne situacije na tržištima kapitala odnosno pada cijene dionica, ali da se ta mogućnost ne otklanja.
Prema izmjenama dioničarskog ugovora između Vlade i MOL-a broj članova Nadzornog odbora Ine povećava sa sedam na devet pri čemu MOL-u pripada pet mjesta, Vladi tri i predstavnicima radnika jedno, s tim da predsjednika NO-a određuje Vlada.
Uprava Ine imat će šest članova od kojih tri predstavljaju Vladu i tri MOL, a MOL predlaže predsjednika Uprave.
Izmjenom je utvrđen i produžetak Lock Up perioda za MOL-ovo samostalno raspolaganje dionicama Ine na još dvije godine, a Vlada će imati i pravo reotkupa Ininih dionica u vlasništvu MOL-a ako MOL bude neprijateljski preuzet od neke druge kompanije. To se odnosi na dionice kupljene na međunarodnom natječaju Vlade i u javnoj ponudi MOL-a.
|
Prema riječima Polančeca, izmjenu dioničarskog ugovora mora odobriti Agencija za zaštitu tržišnog natjecanja (AZTN), nakon čega slijedi formiranje Nadzornog odbora i sjednica tog tijela, a potom skupština dioničara koja se očekuje u roku dva mjeseca.
U razdoblju između odobrenja AZTN-a i sjednice skupštine, počinju konzultacije o kadrovskim rješenjima, kaže Polančec. U Glavnom ugovoru o plinskoj djelatnosti Vlada i MOL dogovorili su uvjete izdvajanja i prodaje Inine djelatnosti plina i podzemnog skladištenja.
U skladu s tim ugovorom, Ina i Plinacro potpisali su ugovor prema kojemu Plinacro postaje 100 postotni vlasnik Podzemnog skladišta plina Okoli za 514 milijuna kuna.
Glavnim ugovorom o plinskoj djelatnosti predlaže se i osnivanje trgovačke (trading) kompanije za prodaju plina koja će biti u vlasništvu Vlade ili tvrtaka koje ona kontrolira.
Inicijativa Vlade je da ta tvrtka bude u jednakim udjelima u vlasništvu države, HEP-a, Plinacroa, Petrokemije Kutina i Gradske plinare Zagreb. Ta bi tvrtka preuzela trgovanje plinom od Ine. Po riječima Damira Polančeca, Vlada je s četirima tvrtkama razmijenila informacije o toj mogućnosti, ali još nisu vođeni pregovori. (H)
|
|
 |
|