15.09.2008.
Uprava Ine ponudu MOL-a smatra prihvatljivom, sindikat ne
Ponuda je prihvatljiva u ovom trenutku i u sadašnjim okolnostima, smatra Uprava Ine, ali bilo kakva promjena okolnosti drastično bi utjecala na ovu procjenu
Cijena od 2800 kuna koju je mađarska naftna kompanija MOL ponudila za dionicu Ine u ovom trenutku i u sadašnjim okolnostima je prihvatljiva, doznajemo iz Ine. No, promjena bilo koje varijable drastično bi utjecala na ovu procjenu.
Uprave Ine naručila je od jedne konzultantske kuće procjenu vrijednosti kompanije na osnovu dostupnih podataka o poslovanju vezanih uz proizvodnju i eksploataciju plina i nafte.
Usporedba 14 kompanija sličnog profila čije dionice kotiraju na europskim burzama pokazala je da ponuđena cijena daje ponajbolje omjere u tri promatrane kalkulacije: vrijednost kompanije pri preuzimanju naprema EBITDA, odnosno naprema EBIT, te omjer dobiti i prihoda. Sve tri promatrane veličine su iznad prosjeka promatranih kompanija.
No, s druge strane, ista analitička kuća procjenjuje da je realna vrijednost Ine u ovom trenutku niža od vrijednosti kompanije prilikom javne ponude Ininih dionica.
Prilikom javne ponude, naime, najavljene su promjene koje će doprinijeti rastu profita, od liberalizacije tržišta do modernizacije rafinerija, no te su promjene izostale.
Prilkom preuzimanja kompanija očekivani rok za povrat uloženog je pet do sedam godina. Kad bi se kod Ine taj rok produžio i na deset godina, to bi značilo da bi godišnje morala ostvarivati neto dobit od 2,8 milijardi kuna ili bruto 3,5 milijarde kuna.
A Inina dobit u zadnjih nekoliko godina koleba oko 860 milijuna kuna. Kada bismo ostavarivali dobit od pola milijarde dolara, razapeli bi nas, kažu u Ini.
Situacija bi se drastično promijenila u slučaju da OMV da protuponudu, ali to je malo vjerojatno s obzirom na dioničarski ugovor Vlade RH i MOL-a.
Ulazak trećeg strateškog partnera u vlasničku strukturu Ine bio bi dobar za dioničare, ali zakomplicirao bi upravljenje kompanijom.
Osim toga, s obzirom na strateško partnerstvo dvaju od tri strateška partnera, pitanje je koliko bi treći partner mogao utjecati na poslovnu politiku.
Da bi on mogao ostvariti svoj utjecaj, trebalo bi mijenjati postojeći ugovor ostalih dvaju partnera, koji bi se odrekli svojih „stečenih prava“, a to nije realno očekivati.
Ako Vlada proda svoje dionice, mora dogovoriti način upravljanja MOL-om, što bi opet moglo utjecati na rast cijene dionice iznad 2800 kuna. U tom slučaju bi se razlika morala nadoplatiti svim dioničarima koji su prihvatili MOL-ovu ponudu.
|
Kako bilo, u slučaju sporazuma Vlade RH i MOL-a, mađarska kompanija bila bi vrlo blizu željenih više od 50 posto dionica, dok bi OMV i uz protuponudu vrlo teško prikupio vlasnički udio koji bi mu omogućio stvaran utjecaj u Ini.
MOL-u bi čak i nešto manje od 50 posto dionica osiguralo priličnu autonomnost u upravljanju kompanijom (Ericsson, na primjer, u Ericsson Nikoli Tesli ima udjel od 49,07 posto). No, u slučaju da uspije prikupiti 51 posto dionica, upitno je što će biti s ostalim dionicama i kakva će biti politika isplata dividendi.
Treba naglasiti da je obvezujuća ponuda koju je podnio Mol obvezujuća za mađarsku kompaniju, a na svakom vlasniku dionice je odluka hoće li je prihvatiti ili neće.
Menadžment Ine odlučio je, kako doznajemo, da će svaki član menadžmenta dio dionica zadržati, a za dio dionica će prihvatiti ponudu MOL-a.
Sindikat, pak, ponudu ocjenjuje neprihvatljivom. Cijena je, kažu, preniska, ne odražava realnu i poštenu vrijednost Ine, nije dovoljno vrednovana trenutna cijena i kretanje cijene dionice na burzi, poznate i procjenjene rezerve nafte i plina, rezultati poslovanja kompanije.
Sindikat zamjera i nedostatak socijalne klauzule koja bi zaposlenicima jamčila sigurnost rada i zaposlenja u roku od pet godina od dana preuzimnja.
Iz ponude nije vidljivo ni je li MOL spreman poduprijeti razvoj Ine vlastitim sredstvima, navodi se u mišljenju sindikalniog povjernika dostavljenom upravi Ine. (Bankamagazin)
|
|
 |
|