Seniko studio
Broj 4/2009
Izdvajamo iz broja:
Broj 4-2009 - Uredništvo
Politika rashoda – osnova zdrave ekonomike - Ante Gavranović
In memoriam Mihovil Skobe - Josip Šintić
Cum grano salis... - Danko Matasović
Zadovoljni, lojalni i oduševljeni kupci (3) - Zvonimir Pavlek
Feravino otvorilo novo postrojenje
Postizanje članstva Hrvatskog zavoda za norme u europskim organizacijama za normizaciju CEN i CENELEC
Dragutin Funda
UVOD
Člankom 73. Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju koji se odnosi na tehničke propise, normizaciju, mjeriteljstvo, akreditaciju i ocjenjivanje sukladnosti, Republika se Hrvatska obvezala da će poduzeti mjere potrebne za postupno usklađivanje s tehničkim propisima Zajednice i europskom normizacijom, mjeriteljstvom i akreditacijom te postupcima za ocjenu sukladnosti te da će u tu svrhu u prvoj fazi započeti, uz ostalo, promicati sudjelovanje Hrvatske u radu specijaliziranih europskih organizacja, osobito u Europskom odboru za normizaciju (CEN), Europskom odboru za elektrotehničku normizaciju (CENELEC) i Europskom institutu za telekomunikacijske norme (ETSI).

Prvi korak prema sudjelovanju u radu europskih organizacija za normizaciju napravljen je 1994. godine kad je Državni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo, u ulozi nacionalnog normirnog tijela Republike Hrvatske, uključen u ETSI (European Telecomunications Standards Institute) u statusu nacionalnog normirnog tijela (NSO member), odnosno 1995. godine kad je DZNM postao pridruženi član (affiliate member) europskih organizacija za normizaciju:

- European Committee for Standardization, CEN, 1. listopada 1995.
- European Committee for Electrotechnical Standardization, CENELEC, 1. veljače 1995.
Pridruženo članstvo u CEN-u i CENELEC-u omogućava nacionalnim normirnim tijelima država koje se pripremaju za članstvo u Europskoj uniji uporabu rezultata rada europskih organizacija za normizaciju, daje pravo na prihvaćanje europskih norma kao nacionalnih norma i pravo sudjelovanja u radu tehničkih tijela tih organizacija, odnosno omogućava postupnu pripremu za buduće članstvo nacionalnog normirnog tijela u CEN-u i CENELEC-u kao jedan od načina pripreme tih država za buduće članstvo u Europskoj uniji.

UVJETI ZA ČLANSTVO U EUROPSKIM ORGANIZACIJAMA CEN I CENELEC
Navodimo uvjete kako su utvrđeni u dokumentu CEN-a, koji su istovjetni uvjetima u dokumentu CENELEC-a:

Prvi uvjet: Između Europske unije i države kandidatkinje mora postojati europski sporazum (ili ekvivalent) koji utvrđuje prijelazno razdoblje za prijam u EU.

Drugi uvjet: Približavanje nacionalnog sustava sustavu EU:

- mora postojati i biti potpuno primijenjen konkretan zakonodavni okvir za dragovoljnu normizaciju
- postojeća tehnička legislativa treba biti povučena ili preinačena tako da europske norme imaju istu ulogu koju imaju u unutarnjem tržištu
IMPLEMENTACIJA DIREKTIVA EUROPSKE UNIJE
- mora biti potpuno primijenjen barem dio direktive 83/189 o poslovima normizacije (ta je Direktiva zamijenjena Direktivom 98/34/EC koja je dopunjena Direktivom 98/48/EC).

Treći uvjet: Status nacionalnog normirnog tijela

- organizacija-kandidat u svojoj državi treba biti priznata službenim nacionalnim normirnim tijelom nadležnim za sva područja normizacije koja su u nadležnosti CEN-a (i CENELEC-a)
- statutarna pravila koja vrijede za nacionalno normirno tijelo moraju biti potpuno usklađena s načinom organizacije dragovoljne normizacije.

Četvrti uvjet: Kandidati moraju sami snositi svoje članarine

Peti uvjet: Nacionalni konsenzus

- kandidat mora pružiti dokaz da je sposoban za prenošenje nacionalnog gledišta o tehničkoj problematici i o formalnim pitanjima (glasovanje, prikupljanje mišljenja)
- svaka članica CEN-a (i CENELEC-a) mora godišnje poduprijeti preko 2000 formalnih postupaka što zahtijeva sredstva, stručnost i znanje na nacionalnoj razini. Od članica CEN-a se očekuje da znanjem pridonesu tehničkim odborima koji pokrivaju područja u kojima je djelatno njihovo nacionalno gospodarstvo.
- kandidat mora pružiti dokaz svoje sposobnosti učinkovitog sudjelovanja u ovoj problematici (u obzir će se uzeti evidencija kandidatovog sudjelovanja u tehničkim poslovima u svojstvu pridruženika).

Šesti uvjet: Organizacija-kandidat treba imati na raspolaganju telekomunikacijska sredstva i informacijsku infrastrukturu koja joj omogućava komuniciranje u CEN sustavu.

Sedmi uvjet:
Nacionalne članice CEN-a dužne su prihvatiti europske norme. To prihvaćanje ima dvije faze:
- davanje europskim normama statusa nacionalnih normi i
- povlačenje svih oprečnih dokumenata
Glavnina europskih normi (80%) mora se prihvatiti prije prijama kandidata u punopravno članstvo i mora se predložiti prihvatljiv kalendar za preostalo prihvaćanje i povlačenje preostalih oprečnih dokumenata.

Osmi uvjet: Kandidat mora biti pripravan sudjelovati u postupku notifikacije nacionalne normizacije koji uključuje mirovanje nacionalne normizacije u područjima dogovorene europske normizacije; mora se pružiti dokaz o primjerenosti unutrašnjih pravila organizacije-kandidata.

Deveti uvjet: Kandidat mora pružiti dokaz da se u njegovoj državi može na odgovarajući način provesti CEN/CENELEC-ova politika autorskih prava i prava uporabe norma; u obzir se uzima postojeće (ili planirano) nacionalno zakonodavstvo o zaštiti prava intelektualnog vlasništva.
POSTIZANJE ČLANSTVA HRVATSKOG ZAVODA ZA NORME U EUROPSKIM ORGANIZACIJAMA CEN I CENELEC
Program za postizanje članstva HZN-a u europskim organizacijama CEN i CENELEC sadržavao je poslove koje mora obaviti HZN, ali i druga tijela (ministarstava koje provode implementaciju pojedinih direktiva novoga pristupa, tijela za ocjenjivanje sukladnosti, tijela za nadzor nad tržištem i Ministarstvo gospodarstva, rada i poduzetništva koje je odgovorno za provedbu pregovora u 1. poglavlju: Sloboda kretanja roba), kako bi se ispunili uvjeti za članstvo HZN-a u CEN-u i CENELEC-u.

Provedba Programa za postizanje članstva HZN-a u europskim organizacijama CEN i CENELEC trebala je osigurati ispunjavanje uvjeta za članstvo u skladu s rokovima koji su postavljeni za pridruživanje Republike Hrvatske Europskoj uniji, jer je članstvo HZN-a u CEN-u i CENELEC-u jedan od preduvjeta za članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji.

U tijeku nezavisnog ocjenjivanja, koje je provedeno u vremenu od 14. do 18. rujna 2009. godine, kao dijela postupka za ulazak HZN-a u članstvo CEN-a i CENELEC-a, utvrđivalo se ispunjavanje svih devet prethodno navedenih uvjeta.

Rezultati nezavisne prosudbe su pokazali da je HZN ispunio uvjete za članstvo u europskim organizacijama CEN i CENELEC koji su u njegovom djelokrugu odgovornosti. Na taj način HZN daje svoj doprinos ne samo zaključivanju pregovora u području slobode kretanja roba u skladu s Nacionalnim programom Republike Hrvatske za pristupanje Europskoj uniji za 2009. godinu, već i ispunjava jedan od preduvjeta za članstvo Republike Hrvatske u Europskoj uniji.

Zahvaljujemo se svim članovima HZN-a, mnogobrojnim vanjskim suradnicima te predstavnicima državnih i javnih tijela i institucija koji su pridonijeli da HZN ispuni uvjete za ulazak u članstvo CEN-a i CENELEC-a.

Izdvajamo iz broja:
Broj 4-2009
Politika rashoda – osnova zdrave ekonomike
In memoriam Mihovil Skobe
Cum grano salis...
Zadovoljni, lojalni i oduševljeni kupci (3)
Feravino otvorilo novo postrojenje
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa