05.12.2008.
SAD: Čelnici autoindustrije na popravnom ispitu u Kongresu
Tri posrnula diva američke autoindustrije sada traže 34 milijarde dolara saveznih zajmova
Predsjednici uprava tri najveća američka proizvođača automobila - General Motorsa, Forda i Chryslera - u četvrtak su ponovo izašli pred Kongres tražeći pomoć države kako bi izbjegli stečajeve, i to za trećinu veću nego prije dva tjedna, na široko kritiziranom prvom svjedočenju.
Tri posrnula diva američke autoindustrije sada traže 34 milijarde dolara saveznih zajmova, dok su prije 14 dana za sanaciju tražili 25 milijardi dolara.
General Motors ukupno traži 18 milijardi dolara, Ford devet milijardi, a Chrysler sedam milijardi dolara.
GM i Chrysler, upozorili su da bi mogli ostati bez novca za operativno poslovanje do kraja mjeseca, ako odmah ne dobiju pomoć.
Predsjednik uprave GM-a Rick Wagoner rekao je da njegova tvrtka hitno treba četiri milijarde dolara, i još četiri milijarde idućega mjeseca.
"Ovdje smo jer smo činili greške. Sile izvan naše kontrole gurnule su nas na ivicu", rekao je Wagoner pred senatskim Odborom za bankarstvo.
Wagoner je upozorio da odlazak automobilske tvrtke u stečaj, automatski znači i likvidaciju, jer nitko neće kupovati automobile od tvrtke u stečaju.
Nakon što je kritiziran njihov prethodni dolazak po pomoć u Washington poslovnim mlažnjacima, bez konkretnih planova za izlazak iz krize, Wagoner, Alan Mulally direktor Forda i Robert Nardelli, direktor Chryslera, ovoga su puta donijeli planove i doputovali ekonomičnim, hibridnim vozilima svojih tvrtki, prevalivši 840 kilometara od Detroita do Washingtona, za što uz poštivanje ograničenja brzine treba 8-9 sati.
GM i Ford u međuvremenu su oglasili prodaju svojih mlažnjaka.
Wagoner, Mullaly i Nardelli, čije su godišnji prihodi 2007. premašivali 20 milijuna dolara, također su pristali raditi za plaću od jednog dolara, ako dobiju saveznu pomoć.
|
Nakon što su Kongresu predstavili planove za izlazak iz krize, odnosno kako misle koristiti zajmove da bi vratili profitabilnost, direktori 'Velike trojke' iz Detroita upozorili su na ogromnu štetu koja prijeti američkom gospodarstvu ako budu prisiljeni na stečaj, zbog izostanka vladine pomoći.
Fordov čelnik Mulally citirao je procjenu Goldman Sachsa da bi učinak njihovog propadanja na gospodarstvo SAD bio do jednog bilijuna dolara.
"Ja razumijem da je to velika količina novca poreznih obveznika, no mi vjerujemo da je to najjeftinija varijanta, obzirom na dubinu enonomske krize i opcije s kojim smo suočeni", kazao je čelnik Chryslera Nardelli.
Zastupnici u Predstavničkom domu i Senatu najavili su da bi idućeg tjedna mogli glasovati o pomoći proizvođačima automobila, koji će svjedočiti i u petak.
Kongresni čelnici nisu razriješili dvojbu kako osigurati pomoć. Republikanci sugeriraju zajmove ministarstva energetike za restrukturiranje industrije, dok demokrati žele da se ta sredstva izdvoje iz paketa od 700 milijardi dolara za sanaciju Wall Streeta.
Administracija predsjednika Georgea W. Busha ističe kako se sa sanacijom financijskog sektora pomaže cijelom gospodarstvu, dok bi nakon davanja pomoći autoindustriji i druge ugrožene tvrtke mogle zatražiti vladinu sanaciju.
Prema anketi CNN s početka tjedna, 61 posto Amerikanaca protiv se sanaciji autoindustrije, dok je 36 posto podržava. (H)
|
|
 |
|