Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Izravna strana ulaganja
24.07.2006. (Marija Crnjak) Sanofi Pasteur želi kupiti udio u Imunološkom zavodu
Model dokapitalizacije društva, smatraju u Vladi, trebalo bi započeti povratkom zavoda u vlasništvo države, a razmišlja se i osnivanju novog zavoda

Najveći svjetski proizvođač humanih cjepiva, farmaceutska tvrtka Sanofi Pasteur zainteresirana je za strateško ulaganje u Hrvatski imunološki zavod d.d. koji nekoliko godina posluje s gubitkom, doznajemo iz izvora bliskog Vladi koja već duže vrijeme smišlja kako da riješi problem domaćeg proizvođača cjepiva i seruma. Prošlu godinu, naime, Imunološki zavod završio je s gotovo jedanaest milijuna kuna gubitka, a u zadnjih nekoliko godina dioničarima nisu isplaćene dividende. Prihodi od prodaje proizvoda, iako su u prvom tromjesečju ove godine nešto porasli u odnosu na lanjsku, još uvijek su znatno manji od planiranih.

Protiv društva se zbog nepodmirenih kreditnih obveza vodi nekoliko sporova na sudu u ukupnom tužbenom zahtjevu od oko 750 tisuća kuna. Loša upravljačka struktura prema mišljenju aktualnih zdravstvenih vlasti glavni je krivac za situaciju koja vlada u Zavodu, što je zanimljivo pojašnjenje jer je većinski vlasnik društva upravo država.

Loš menadžment
Imunološki je zavod, naime, u 50-postotnom vlasništvu Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, a Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje ima udjel od 16,38 posto. Hrvatski fond za privatizaciju ima 3,22 posto, a od većih dioničara tu je i poznati ekonomist Guste Santini sa 4,7 posto udjela. Ostalih 480 dioničara pojedinačno ima manje od jedan posto udjela u vlasništvu Zavoda, a riječ je većinom o radnicima te ustanove kojih je oko 350.

"Situacija koja vlada u Imunološkom zavodu posljedica je vrlo lošeg menadžmenta", tvrdi ministar zdravstva Neven Ljubičić te potvrđuje kako je riječ o jednom od najvećih problema hrvatskog zdravstva. "Hrvatski sabor svojedobno je donio odluku o Imunološkom zavodu kao o strateški značajnoj ustanovi i stoga trebamo naći rješenje tog problema", ističe ministar Ljubičić. Model dokapitalizacije društva, smatraju u Vladi, trebao bi započeti povratkom zavoda u sustav zdravstva (odnosno u vlasništvo države), što znači povratkom na situaciju prije privatizacije.

Kako neslužbeno doznajemo od naših izvora, prijenosom Zavoda u svoje vlasništvo država bi strateškom partneru iz inozemstva mogla ponuditi dio vlasništva a da ne izgubi kontrolni paket dionica. Jedna od mogućnosti da se to izvede je da Hrvatski fond za privatizaciju uđe u objedinjavanje kompletnog vlasničkog portfelja društva, odnosno da otkupi sve dionice od malih dioničara. Pola portfelja potom bi se prebacilo u sustav zdravstva, a pola u znanost. Kočnica u tom modelu, očekuje se, mogli bi biti mali dioničari koji će, svjesni da je riječ o strateški važnom projektu, nabiti cijenu svojim dionicama. No Vlada bi ih u tome mogla zaskočiti lukavim potezom - osnivanjem novog Imunološkog zavoda u kojeg bi povukla postojeći kadar.
Aktualni Zavod formalno bi se time ugasio, a s njim i vrijednost dionica koje ni dosad nisu bogznašto donijele svojim vlasnicima.

Sporno cjepivo
Ulazak Pasteura u Imunološki zavod sigurno je najprivlačnija, no ne i jedina opcija koja je u igri, a osim te globalne tvrtke sa sjedištem u Francuskoj spominje se i suradnja s jednom farmaceutskom kompanijom iz Švedske. Treća opcija je oslanjanje na vlastite snage, no za nju na temelju prethodnih iskustava malo tko navija. Guste Santini tvrdi da se Imunološki zavod nikad nije ni smio privatizirati. "Nekome je konačno došlo iz pete u glavu da je Imunološki zavod institucija od strateškog značenja i pozdravljam ideju dokapitalizacije, ali i povratka zavoda u vlasništvo države", ističe Santini misleći dakako na ideju o tome da HFP otkupi dionice od malih dioničara.

"Ako je u pitanju nastavak koncepcije, prodao bih svoje dionice. U odnosu na strateško značenje Zavoda, ja sam beznačajan investitor", kaže Santini koji smatra da bi u svakom slučaju bilo vrlo važno zadržati postojeći kadar. Jedan je od proizvoda Imunološkog zavoda cjepivo MoPaRu protiv zaušnjaka, ospica i rubeole, s kojim se javnost, na žalost, upoznala kroz aferu zbog nuspojava koje izaziva. Iako je u dijelu svog sastava prema ocjeni struke MoPaRu najbolje cjepivo na svijetu, komponenta koja se odnosi na zaušnjake kod više od desetak djece godišnje u Hrvatskoj izaziva aseptični meningitis. Liječnici na to već dugo upozoravaju, no izmjenu sastava cjepiva još nismo dočekali. Štoviše, u Zavodu se neslužbeno može doznati da se na izmjeni sastava cjepiva radi već više od dvije godine.

Pasteur prisutan u 150 država
Tvrtka Sanofi-Pasteur članica je grupe Sanofi Aventis, treće svjetske i prve europske farmaceutske kompanije. U prošloj godini Pasteur je od prodaje svojih proizvoda utržio više od dvije milijarde dolara, što je za četvrtinu više nego u prethodnoj godini. Tvrtka ima 8,5 tisuća zaposlenih u nekoliko proizvodnih centara (Europa, Amerika, Azija) koji su lani proizveli više od milijardu doza cjepiva. Tvrtka je prisutna u 150 država, a najaktualnija ambicija im je proizvodnja cjepiva protiv ptičje gripe.

Izvor: poslovni.hr

Povezani članci
31.03.16 Zaposlenost / plaće
Osigurano 60.6 milijuna kuna za posao ženama
26.06.12 Tvrtke i tržišta
King ICT nadograđuje informatičku infrastrukturu HZZO-a
08.09.10 Financije i gospodarstvo
Vlada iz proračuna izbacuje HZZO
31.01.09 Financije i gospodarstvo
HZZO: Tri crne rupe
25.01.09 Vijesti
HZZO uzeo 288 mil. kuna za usluge koje nije nudio
08.01.09 Financije i gospodarstvo
Komentar: Zašto Bergman odlazi
08.01.09 Financije i gospodarstvo
Milinović potvrdio odlazak ravnatelja HZZO-a
18.07.08 Zdravlje
SSSH o ponašanju HZZO-a
04.07.08 Vijesti
Moguća nestašica lijekova već do kraja godine
25.07.07 Zdravlje
Državna riznica do kraja rujna plaća dug HZZO-a ljekarnama
20.06.07 Seminari, konferencije
SAP najavljuje konferenciju za znanstvenike, liječnike i menadžere u medicini
12.06.07 Zdravlje
HZZO dobavljačima duguje 2,2 milijarde kuna
06.06.07 Zdravlje
Kuštrak: situacija u zdravstvu izmakla je kontroli
05.06.07 Zdravlje
Ljekarnička komora: Ljekarnama prijete ovrhe, a pacijentima nestašice lijekova
04.06.07 Zdravlje
Bergman: moguć je i interventan uvoz lijekova
16.04.07 Zdravlje
Bergman: Hrvatska u europskom vrhu po bolovanjima
25.07.06 Vijesti
Novi Pravilnici za specijalizirane prodavaonice za promet na malo lijekovima i medicinskim proizvodima
18.07.06 Vijesti
Prihvaćene izmjene Pravilnika o ortopedskim pomagalima
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa