Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
08.01.2009. (Biserka Lovrić) Komentar: Zašto Bergman odlazi
Većeslav Bergman
Većeslav Bergman
Smjena na čelu HZZO-a, koji je prošlu godinu završio s minusom oko 2 milijarde kuna, ne znači promjenu sustava koji uvodi tržišne zakonitosti, ali i dalje koketira sa socijalizmom

Odlazak Većeslava Bergmana sa čela državnog zdravstvenog osiguranja potvrdio je sinoć ministar zdravstva i socijalne skrbi Darko Milinović na izravno pitanje voditeljice javne televizije tijekom emisije o neslaganju obiteljskih ugovornih liječnika s reformom zdravstva.

Novine su se ovih dana raspisale i o razlogu smjene jer nije dovoljno objašnjavao obiteljskim liječnicima što ih čeka, pa oni sad remete provođenje reforme i iskazuju građanski neposluh odbijanjem naplate participacija.

Ministru je, prenosi Milinović, rekao kako se nakon pet godina mora odmoriti te da ima i neke druge životne vidike, a on mu je zahvalio i pohvalio ga za sve što je napravio.

Bergman je na čelu HZZO-a proveo godinu više od redovitog mandata jer se čekala izmjena zakona po kojemu sada treba oformiti novo upravno vijeće i skupštinu HZZO-a, koja će pak raspisati natječaj i izabrati novog šefa, dakako uz ministrovu suglasnost.

U razgovoru za Banku na sam Badnjak prošle godine, a tema je bila financijsko poslovanje HZZO-a u 2008. te kako dalje u reformiranim uvjetima, vidjelo se da je umoran, a čini se ne samo zbog intenzivnog danonoćnog rada zadnjih mjeseci na koji ga je, kako je dao naslutiti, natjeralo pripremanje reforme i nezaustavljivi ministar već i od položaja glavnog Pedra za sve neprilike u osnovnom zdravstvenom osiguranju.

Već su ga na samom početku mandata “dočekali“ novinari zbog nespretnih izjava danih “na krivome mjestu u krivo vrijeme", a sva je prilika da ni na kraju, iako mu je formalno i kurtoazno iskazana zahvalnost za sve godine direktorovanja, ne odlazi bez “imidža" čelnika najvećeg birokratskog aparata u stalnom deficitu.

Koliko je pritom bio samo produžena ruka raznih ministara (počevši od Andrije Hebranga), ovisi iz kojega se (političkog) kuta gleda, on sam, barem u spomenutom razgovoru, nije izražavao gorčinu. Naprotiv, kaže kako je HZZO danas nešto sasvim drugo u odnosu na stanje koje je zatekao.

Danas više nema pregovaranja kao “na placu“ već je cjelokupno poslovanje regulirano pravilnicima - od formiranja cijena lijekova do bolovanja, ortopedskih pomagala, ugovaranja s liječnicima primarne prakse itd.

Primjerice, ugovori se sada obnavljaju svake tri godine, a ne kao prije svaku godinu, što je izazivalo neopisivu gužvu i nervozu i njima i HZZO-u, primarna je zaštita informatizirana pa je manje petljanja s papirima i sve se dostavlja elektronički, a to je u konačnici pridonijelo promjeni percepcije, rekao je Bergman za Banku.

HZZO više nije rigidni policajac, dodaje, već nastoji biti partner svim subjektima zdravstvenog osiguranja.
Nakon smjene Bergman se vraća svom poslu - protetici, među kolege u praksi, a HZZO je završio s debelim minusom oko dvije milijarde kuna.

Drukčije zapravo ni ne može biti u sustavu koji uvodi tržišne zakonitosti koketirajući sa socijalizmom, odnosno čuva socijalni mir kako ne bi bilo prevelike pobune osiromašenih.

Prošlogodišnji proračun HZZO-a bio je 18,68 milijardi kuna, a s 1,5 milijardi kuna rebalansa ukupno se nakupilo 19,5 milijardi kuna.

No, s prenesenim dospjelim dugom od (sada već) pretprošle godine, u iznosu oko 800 milijuna i oko 1,2 milijarde nepodmirenih obveza koje će se iskazati na završnom računu 2008., bilanca je oko 2 milijarde kuna dospjelog duga.

Zašto, to znaju već i ptice na grani. Problem se povlači iz godine u godinu: samo na lijekove na recepte trošimo 3,2-3,3 milijarde, a planiramo kao da ćemo potrošiti oko 2,5 milijardi, 800 milijuna manje od stvarne potrebe.

S proračunom za 2009. godinu od 22,5 milijardi za zdravstvo po prvi put mogli bismo imati, računajući s reformskim mjerama, dovoljno novca za lijekove. Je li baš tako vidjet će se na krajem ove godine, kad bi reforma trebala biti u punom pogonu.

HZZO ima, tumači Bergman, “tri crne rupe" - osim lijekova na recept to su i posebno skupi lijekovi i bolovanja. Prošlogodišnjim rebalansom za skupe lijekove dodano je 50 milijuna kuna na postojećih 200 milijuna, ali potrošili smo skoro 400 milijuna kuna.

Stoga je za 2009. godinu namijenjeno 400 milijuna kuna, što bi trebalo biti dovoljno.

Kad je riječ o bolovanju dnevno u Hrvatskoj boluje gotovo 70 tisuća ljudi, što je trošak koji se dijeli s poslodavcima od preko 3 milijarde kuna.

Na bolovanju po 15 godina je 570 osiguranika te oko 3 tisuće do 10 godina. Nije problem u bolesti već u mentalitetu, tvrdi Bergman, a i u tome što jedino Hrvatska (uz Sloveniju) bolovanja plaća iz zdravstvenog fonda.

Reforma je ipak dosad snizila stopu bolovanja sa 4,2 % krajem 2007. na “samo" 3,7 % krajem 2008. godine. No, u ovogodišnjem proračunu predviđeno je samo 1,2 milijarde za bolovanja, a trebalo bi 200 milijuna kuna više. Nešto će gubitka biti i na ortopedskim pomagalima, i začas se nakupe 2 milijarde.

Tko će sjesti u vruću stolicu zdravstvenog fonda još nije objavljeno, hoće li to biti netko politički jak iz vladajuće stranke ili poslušni birokrat iz sustava - vidjet će se uskoro. (Bankamagazin)

Povezani članci
31.03.16 Zaposlenost / plaće
Osigurano 60.6 milijuna kuna za posao ženama
26.06.12 Tvrtke i tržišta
King ICT nadograđuje informatičku infrastrukturu HZZO-a
08.09.10 Financije i gospodarstvo
Vlada iz proračuna izbacuje HZZO
31.01.09 Financije i gospodarstvo
HZZO: Tri crne rupe
25.01.09 Vijesti
HZZO uzeo 288 mil. kuna za usluge koje nije nudio
08.01.09 Financije i gospodarstvo
Milinović potvrdio odlazak ravnatelja HZZO-a
18.07.08 Zdravlje
SSSH o ponašanju HZZO-a
04.07.08 Vijesti
Moguća nestašica lijekova već do kraja godine
25.07.07 Zdravlje
Državna riznica do kraja rujna plaća dug HZZO-a ljekarnama
20.06.07 Seminari, konferencije
SAP najavljuje konferenciju za znanstvenike, liječnike i menadžere u medicini
12.06.07 Zdravlje
HZZO dobavljačima duguje 2,2 milijarde kuna
06.06.07 Zdravlje
Kuštrak: situacija u zdravstvu izmakla je kontroli
05.06.07 Zdravlje
Ljekarnička komora: Ljekarnama prijete ovrhe, a pacijentima nestašice lijekova
04.06.07 Zdravlje
Bergman: moguć je i interventan uvoz lijekova
16.04.07 Zdravlje
Bergman: Hrvatska u europskom vrhu po bolovanjima
25.07.06 Vijesti
Novi Pravilnici za specijalizirane prodavaonice za promet na malo lijekovima i medicinskim proizvodima
24.07.06 Izravna strana ulaganja
Sanofi Pasteur želi kupiti udio u Imunološkom zavodu
18.07.06 Vijesti
Prihvaćene izmjene Pravilnika o ortopedskim pomagalima
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa