Edukacija
Seniko studio
Seminari, konferencije
20.05.2013. Revitalizacija tekstilne proizvodnje materijala iz brnistre
U Auli Rektorata Sveučilišta u Zagrebu 15. svibnja 2013. održana je diseminacijska konferencija projekta: „Revitalizacija tekstilne proizvodnje materijala iz brnistre - U susret hrvatskom autohtonom proizvodu: Od korova do tkanine“ financiranom od strane Fonda za razvoj Sveučilišta u Zagrebu te promocija knjige „From Weed to Fabric“ izdane u sklopu istoimenog projekta. Svečanost je otvorio rektor prof. dr. sc. Aleksa Bjeliš, a knjigu su osim autorica prof. dr. sc. Sandre Bischof i Zorane Kovačević, dipl.ing. predstavili i recenzenti prof. dr. sc. Edita Vujasinović te dr. sc. Željko Knezić.

Projekt je provodio Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu od 1. siječnja 2012. do 31. ožujka 2013., a financiralo Sveučilište u Zagrebu putem svoga Fonda za razvoj.

Glavni je cilj projekta razvoj originalnog tekstilnog proizvoda izrađenog od brnistre, kao autohtonog hrvatskog suvenira, i to na temelju povezivanja znanstvenog i umjetničkog istraživanja. Ova već gotovo zaboravljena kultura imala je ranije na hrvatskom području svoj značaj, zbog čega se putem projekta, diseminacijom postignutih rezultata široj javnosti, posebno gospodarskom sektoru, pokušava predstaviti ova jedinstvena biljka.

Udruživanjem umjetničkog i znanstvenog rada istražena je povijest brnistre, prvenstveno u području mediteranskih zemalja, te su provedena znanstvena ispitivanja njenih morfoloških i bioloških svojstava: ispitani su tradicionalni načini izdvajanja vlakana, odnosno maceracije, te je provedena njihova modifikacija, a zatim i karakterizacija, u svrhu dobivanja kvalitetnog autohtonog vlakna. Ova vlakna primijenjena su u procesu izrade originalnog hrvatskog proizvoda u suradnji s partnerskim institucijama i gospodarskim sektorom.

Revitalizacija proizvodnje materijala iz brnistre dugoročni je cilj projekta Revitalizacija tekstilne proizvodnje materijala iz brnistre - U susret hrvatskom autohtonom proizvodu: Od korova do tkanine. Uključivanje malih gospodarstava i obrta iz nedovoljno razvijenih hrvatskih područja pridonosi strateškim ciljevima unapređenja područja posebne državne skrbi.
U sklopu projekta: „Revitalizacija tekstilne proizvodnje materijala iz brnistre - U susret hrvatskom autohtonom proizvodu: Od korova do tkanine“ financiranom od strane Fonda za razvoj Sveučilišta u Zagrebu, izdana je knjiga „From Weed to Fabric“.

Glavni cilj projekta bio je razvoj originalnog tekstilnog proizvoda izrađenog od brnistre - kao autohtonog Hrvatskog suvenira. Iz ovog razloga, odredilo se nekoliko specifičnih ciljeva koji su se ispunili tijekom trajanja projekta: 1.1.2012. - 31.3.2013.

Ciljevi su bili sljedeći:

1. Povezivanje znanstvenog i umjetničkog istraživanja s ciljem razvoja autohtonog Hrvatskog proizvoda
2. Karakterizacija svojstava dobivenih vlakana
3. Ispitivanje tradicionalnih procesa maceracije
4. Modifikacija tradicionalnog postupka maceracije (korištenjem mikrovalova ili osmotskim degumiranjem)
5. Razvoj prototipa originalnog Hrvatskog suvenira i
6. Diseminacija rezultata.

Knjiga se sastoji od 8 poglavlja koja nam omogućuju temeljan uvid u samu biljku te nam daju dovoljno informacija o njenoj mogućoj i široj upotrebi.

Poglavlje 1 govori o povijesti i objašnjava raznoliku upotrebu ove jedinstvene biljke, sve od davnog Rimskog doba, kada se koristila za proizvodnju užadi, mreža, košara, jedara, cipela i odjeće.

Poglavlje 2 opisuje Mediteranski krš, te nam daje temeljne informacije o njegovom izuzetnom prirodnom nastanku koje je karakteristično za središnji dio Hrvatske. S obzirom na činjenicu da ova biljka raste ili bolje rečeno preživljava u sušnim predjelima, brnistra je razvila neke od jedinstvenih bioloških obilježja koja joj omogućuju veći uzgoj u ekonomske svrhe.

Poglavlje 3 opisuje dijelove biljke i objašnjava moguću upotrebu brnistrinih cvijetova, sjemenki, stabljike, lišća, pa i korova za dobivanje prirodnih bojila ili ulja. Ulje se koristi zbog svojih prehrambenih svojstava te kao esencija u parfemima i mirisima.

Poglavlje 4 opisuje preradu brnistre od davnina te pokušaje njene obrade nakon I. i II. Svjetskog rata, kao i današnje stanje. Postupci ručnog načina maceracije usporedili su se sa industrijskim načinima. Predstavljena su dva inovativna i ekološki pogodna postupka maceracije: osmotsko degumiranje (razvijeno na partnerskoj instituciji - Institut za prirodna vlakna i medicinske biljke, INFMP, Poznan, Poljska) i izdvajanje vlakana pomoću mikrovalova.

Poglavlje 5 predstavlja jedinstvena svojstva ovog stabljičnog vlakna, stavljajući akcent na njegova morfološka i fizikalno-kemijska svojstva. SEM slike brnistrinog uzdužnog vlakna i poprečnog presjeka uspoređene su s lanom što je utjecalo na lakše raznolikovanje ovih dvaju vlakana vrlo sličnih svojstava.

Poglavlje 6 predstavlja široki spektar mogućih budućih aktivnosti, od umjetnosti, čuvanja kulturne baštine, konzervacije i restauracije, proizvodnje papira i celulozne mase, ulja ili kompozita pa do zbrinjavanja otpada.

Poglavlje 7 opisuje dizajn brnistrinog logotipa. Tijekom trajanja projekta dizajnirao se logotip sa ciljem pomaganja i promoviranja trenutnog javnog prepoznavanja proizvoda izrađenih od brnistre.

Poglavlje 8 je zaključak u kojem se brnistra pokazala kao interesantna, ekološki povoljna biljka Mediteranskog krša, koja se ne koristi u prehrambenoj industriji. Ima mogućnost široke upotrebe, čime donosi uočljive pogodnosti, primarno u ekonomiji malih i nedovoljno razvijenih dijelova Hrvatske.

Povezani članci
10.06.12 Tvrtke i tržišta
Pounje trikotaža pregovara s Modianom
11.04.12 Izvoz
Tekstilci će biti traženiji, tko će to dočekati
05.04.12 Promocije
Kotka u središtu Zagreba
28.01.12 Seminari, konferencije
Održano savjetovanje "Tekstilna znanost i gospodarstvo"
26.01.12 Seminari, konferencije
Savjetovanje o tekstilnoj industriji
24.01.12 Seminari, konferencije
Znanstveno-stručni skup Tekstilna znanost i gospodarstvo
17.01.12 Izvoz
Hrvatski tekstilci dogovorili vrijedne izvozne poslove
17.01.12 Tvrtke i tržišta
AZTN odobrio program restrukturiranja Pounje Trikotaže
21.11.11 Vijesti
HGK: Zaustavljen pad zaposlenosti u tekstilnoj industriji
14.08.09 Vijesti
Objavljen natječaj za potpore u tekstilnoj i kožarskoj industriji
22.05.09 Financije i gospodarstvo
Hrvatskim tekstilcima prijeti potpuni kolaps
17.02.09 Financije i gospodarstvo
Tekstilci: Opstanak uz međusobno povezivanje
03.10.08 Financije i gospodarstvo
AZTN odobrila Program potpora razvoju industrije tekstila i obuće
28.01.08 Financije i gospodarstvo
TTF: Tekstilna industrija ima tržišnu opravdanost
23.10.07 Vijesti
Za razvoj tekstilne i kožne industrije do 2012. više od dvije milijarde kuna
09.10.07 Šira regija
EU i Kina dogovorile nadzor trgovine tekstilom
28.08.07 Tvrtke i tržišta
MTČ: Gubitak u prvom polugodištu 5,85 milijuna kuna
23.08.07 Tvrtke i tržišta
Tekstilpromet smanjio gubitak na 212 tisuća kuna
27.06.07 Tvrtke i tržišta
Iz Ulice Salesianer u Europu
14.06.07 Šira regija
EU neće produljiti kvote za uvoz tekstila iz Kine
09.05.07 Statistika
Lantea poslovala s gubitkom od 4,28 milijuna kuna
02.05.07 Statistika
Čateks ostvario dobit od 98 tisuća kuna
06.02.07 Trgovina na veliko
HFP objavio natječaj za prodaju 75 posto Slavonije MK
30.09.06 Izvoz
Hrvatski tekstilci kvaliteniji od kineskih
12.08.06 Neprehrambeni proizvodi
Varteks grupa u prvom polugodištu s upola manjim gubitkom nego lani
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa