Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
20.06.2009. Hrvatsko-kineski gospodarski forum
Kineski predsjednik Hu Jintao u posjet Hrvatskoj došao je s velikim gospodarskim izaslanstvom

Kineski predsjednik Hu Jintao nakon posjeta Rusiji i Slovačkoj stigao je u petak u Zagreb, a s njime je stiglo i veliko gospodarsko izaslanstvo u čijem su sastavu predsjednici uprava i direktori 140 kineskih kompanija, te predstavnici 26 gospodarskih institucija te najmnogoljudnije zemlje na svijetu.

U subotu prijepodne su Hu Jintao i njegov domaćin Stjepan Mesić otvorili su gospodarski forum u zagrebačkom hotelu Westin koji se održava u organizaciji Hrvatske gospodarske komore.

Nakon toga dvojica će predsjednika imati priliku porazgovarati nasamo, a s razgovorima i susretima će početi 220 kineskih i oko 150 hrvatskih gospodarstvenika te predstavnici državnih agencija i institucija s obje strane.

Kineskog predsjednika u poslijepodnevnim satima čekaju i sastanci s premijerom Ivom Sanaderom i predsjednikom Sabora Lukom Bebićem.

Među kineskim tvrtkama koje će biti u Zagrebu su i ogromne kompanije poput naftne China National Petroleum Company, telekomunikacijske kompanije Huawei Technologies, inače trećeg najvećeg svjetskog isporučitelja optičkih mreža, China Aviation Industry Corporationa i Beijing Baowang Groupe.

Među kineskim gospodarstvenicima bi trebali biti i predstavnici Zhejiang Tea Groupe, najvećeg kineskog izvoznika čaja te najvećeg svjetskog proizvođača zelenog čaja, izvoznici tekstila, odjeće i obuće, ali i proizvođača opreme za metalurgiju, strojeva, predstavnika farmaceutskih tvrtki, elektroprivrednih kompanija, drvnoprerađivačke industrije, građevinskih tvrtki, te prerađivača ribe i proizvođača svjetiljki i cijevi.
Uoči foruma nekima od hrvatskih gospodarstvenika koji su najavili svoj dolazak postavili smo pitanja o tome kakva iskustva u poslovanju s Kinom imaju i što očekuju.

Sve tvrtke koje su nam odgovorile nadaju se ostvariti konkretne kontakte s kineskim gospodarstvenicima i upoznati se s načinom poslovanja i regulativom u Kini.

Konkretno, proizvođač složenih prometnih sustava, Telegra, nam je odgovorila kako otprije planira ulazak na kinesko tržište. Do sada su se, kažu, bavili istraživanjem tržišta, pozicioniranjem njihove ponude kao i pribavljane certifikata da bi se Telegrini proizvodi mogli plasirati u Kini.

Odrađen je, odgovorili su iz Telegre, jedan manji probni projekt i prvi se pravi poslovi očekuju u slijedeći dvanaest mjeseci.

Telegra se nada pobuditi zanimanje više rangiranih kineskih funkcionara, jer na kinesko tržište prvenstveno gleda kao mjesto gdje može izvoziti svoje sustave, pojedinačne proizvode i know how.

S druge strane, napominju, kao veliki proizvođač Kina je i Telegri važna i kao potencijalni izvor pojedinih komponenti i proizvoda koje Telegra može integrirati u svoje sustave i ugraditi u svoje proizvode.
NCP grupa i Remontno brodogradilište Šibenik već neko vrijeme surađuju s kineskim tvrtkama, odgovoreno nam je iz te kompanije. Do sada su iz Kine samo uvozili, no tu zemlju vide i kao uvozno i kao izvozno tržište.

Naime, u NCP-u smatraju da kineskom tržištu mogu ponuditi turističke usluge te razmatraju i mogućnost otvaranja agencije namijenjene privlačenju kineskih turista.

GISDATA grupa kaže kako je s kineskim mobilnim operaterima i sistemskim integratorima na svjetskim sajmovima imala kontakte u vezi GISDATA-inih rješenja za pružanje telekomunikacijskih Value Added Services usluga baziranih na njihovom softveru.

S druge strane, odgovorili su nam iz te tvrtke, mnoge ih kineske tvrtke za geodetske tehničke usluge kontaktiraju s ponudama za outsourcing i davanje usluga kao podugovaratelji. U GISDATA-i smatraju da oba oblika suradnje imaju perspektivu.

Iako dakle postoje povremeni kontakti, iz te tvrtke naglašavaju da još nije došlo do konkretnih oblika suradnje, što objašnjavaju i time da zbog velikog rasta u regiji GISDATA nije imala snage fokusirati se na još jedno, vrlo udaljeno izvozno tržište.

Farmaceutska kompanija Veterina, koja još ne posluje izravno s kineskim kompanijama, kratko nam je odgovorila da se nada ostvariti kontakte, jer Kinu vide i kao tržište s kojeg mogu uvoziti sirovine i gotove proizvode, i kao izvozno tržište za svoje lijekove i proizvode.

Među anketiranima su i dvije prehrambene kompanije, SMS i Podravka.

Podravka do sada nije uspjela ostvariti neki značajniji izvoz na tržište Kine, ali se na gospodarskom forumu nada pronaći potencijalne uvoznike i distributere koji, po mogućnosti, već distribuiraju prehrambene proizvode.

Kako su naveli, unatoč tome što je u sastavu kineske delegacije vrlo mali broj kompanija koje se bave prehranom, u Podravci se nadaju naći potencijalne partnere, ali se i informirati o stanju na kineskom tržištu, razvijenosti distributivne i maloprodajne mreže, uvoznim procedurama i tržišnim trendovima.

Kinu sukladno tome vide kao izvozno tržište velikog potencijala, no kažu kako ni uvoz nije isključen.

Splitski SMS Kinu vidi isključivo kao izuzetno jako izvozno tržište.

U SMS-u naime drže da njihov delikatesni mediteranski asortiman ima vrlo jak potencijal na kineskom tržištu.

Značajnog povećanja standarda kineskih potrošača za kupnju takvih proizvoda, SMS-ovi proizvodi zaista imaju potencijal da se nađu na policama kineskih prodajnih lanaca, smatraju u SMS-u.

Ta je tvrtka, inače, već dva puta izlagala na sajmovima u Kini i u kontaktima na sajmovima se otvorila mogućnost daljnje suradnje, međutim, odgovorili su nam iz Splita, u tom trenutku su financijska ulaganja za nas bila previsoka.
Predsjednik Stjepan Mesić na otvaranju foruma je podsjetio jda gospodarske odnose dviju zemalja obilježava stalni porast robne razmjene, ali uz izraziti debalans na štetu Hrvatske.

Naime, u prošloj je godini ukupna robna razmjena dviju zemalja iznosila 1,9 milijardi dolara, od čega se na hrvatskih izvoz odnosi tek nešto više od 35 milijuna dolara, a na uvoz iz Kine više od 1,88 milijardi dolara.

"Ne očekujem da bismo mogli našim izvozom preplaviti Kinu i takvo stanje dramatično i naglo promijeniti", rekao je Mesić te dodao da se ipak uz malo više ambicije, ustrajnosti i vizije neuravnoteženost trgovinske razmjene može početi smanjivati.

Kazao je i da s kineske strane postoji interes za ulaganje u Hrvatsku te da se Hrvatska prema tome treba postaviti krajnje pozitivno, a kao primjer projekata koji bi mogli biti prilika za kineska ulaganja naveo je izgradnju nove zračne luke u Zagrebu te izgradnju luke Ploče. (Bankamagazin)

Povezani članci
15.05.12 Vijesti
Hrvatsko-kineski gospodarski forum
05.01.12 Vijesti
Čačić razgovarao s kineskim veleposlanikom o zajedničkim ulaganjima
21.10.11 Vijesti
Hrvatsko-kineski polovni forum
27.09.11 Vijesti
Izaslanstvo kineske provincije Zhejiang u HGK
16.06.11 Seminari, konferencije
Kina namjerava investirati u Hrvatsku
07.06.11 Vijesti iz svijeta
Kina u Europi zasad preuzela 118 kompanija
16.09.10 Vijesti
Hrvatske šanse za izvoz u Kinu
17.06.10 Izvoz
APIU: Predstavljanje hrvatskih tvrtki u Kini i Australiji
05.03.10 Izvoz
Zajednički nastup hrvatskih tvrtki na međunarodnom sajmu u Kini
19.06.09 Izvoz
Hrvatski izvoz u Kinu zanemariv
18.06.09 Financije i gospodarstvo
Za susret s Kinezima prijavile su se 152 hrvatske tvrtke
17.06.09 Financije i gospodarstvo
S predsjednikom Kine stiže 140 predsjednika uprava kompanija
11.01.08 Vijesti iz svijeta
Kineski trgovinski višak dosegnuo rekordni iznos od 262 mlrd dolara
02.01.08 Vijesti iz svijeta
Kina u 2008. očekuje šestu godinu zaredom stopu rasta iznad 10 posto
19.11.07 Vijesti iz svijeta
U Kini broj privatnih tvrtki premašio 5,5 milijuna
09.11.07 Vijesti iz svijeta
Kineski mječni suficit vjerojatno premašio 30 milijardi dolara
26.09.07 Vijesti
Kinesko tržište otvoreno za hrvatske tvrtke
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa