Seniko studio
Broj 1/2009
Izdvajamo iz broja:
Broj 1-2009 - Ante Gavranović
Hrvatska industrija svaki dan gubi 150 radnih mjesta
Sindikati pozdravili odluku Vlade o povlačenju ZOR-a iz saborske procedure - Goran Pavlović
Zagreb: Održano međužupanijsko natjecanje 'Prodavač 2009'
Mercator lani ostvario 40,7 milijuna eura neto dobiti
Zlatne kune HGK za 2008. Vetropacku, Knaufu i Slavonija sladu
Zlatna kuna HGK riječkim inovatorima
SSSH predlaže svoje antirecesijske mjere
Sindikati traže ravnomjernu raspodjelu tereta krize između Vlade, poslodavaca i radnika

Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) predstavio je danas svoj prijedlog antirecesijskih mjera kojima bi se stimulirali proizvodnja i investicije, te očuvala radna mjesta i kupovna moć radnika.

Nećemo dozvoliti da radnici plate ceh za izlazak iz krize, jer krivnja nije na njima već na Vladi i poslodavcima, istaknula je predsjednica SSSH-a Ana Knežević na konferenciji za novinare.

Vlada treba u proračunu osigurati sredstva za Fond za pomoć tvrtkama osobito pogođenim krizom, ponajprije izvozno orijentiranim poduzećima, a subvencionirati samo ona koja će zadržati radnike i sačuvati njihova prava.

Trebalo bi privremeno odustati od velikih i skupih projekata poput Pelješkog mosta, koji treba financirati kroz koncesije ili inozemne fondove, te usmjeriti sredstva u puno javnih malih radova, izgradnju vrtića, škola, domova i sl.

Knežević je istaknula da bi u sustavu javnih nabava trebalo napokon početi forsirati kupnju domaćih proizvoda, kao što to rade i druge zemlje. Zašto domaći namještaj ne bi bio u svim uredima, školama ili bolnicama, zašto domaći tekstilci ne bi radili odore za našu vojsku i policiju, pita predsjednica SSSH.

Također treba pojačati nadzor i smanjiti uvoz nekvalitetne i nepotrebne robe, naglasila je Knežević spomenuvši kao primjer podatak da je lani u Hrvatsku uvezeno cvijeća u vrijednosti od čak 50 milijuna kuna.

U borbi protiv nelikvidnosti treba zakonom omogućiti Fini da automatski blokira račun i provede ovrhu dužnicima koji ne plaćaju dulje od 60 dana.

Sindikalci posebno ističu da se unatoč krizi moraju sačuvati radna i socijalna prava radnika te osigurati pomoć za najugroženije slojeve stanovništva.

Poslodavci ne smiju koristiti krizu za otkaze, smanjenje plaća i zakidanje na pravima, a Hrvatska bi se trebala ugledati na države EU koje su odvojile po dva posto BDP-a za očuvanje standarda stanovništva.

Osim toga, treba uvesti moratorij na rast cijena na koje utječu država ili lokalna samouprava, kao i na rast poreza, prireza, doprinosa i komunalnih naknada.

SSSH smatra i da hitno treba izmijeniti Zakon o kamatama kako bi se utvrdio iznos najvišeg dopuštenog povećanja kamatne stope, posebice kod stambenih kredita. S tim u vezi su održali sastanak s bankarima kojima su rekli da banke dosad nisu osjetile krizu, pa trebaju ponijeti i svoj dio tereta.
Također bi trebalo reformirati porezni sustav kako bi se dodatno oporezovala luksuzna imovina, uveo porez na kapitalnu dobit i onemogućila kupnja robe za privatne potrebe na tzv. R1 račun.

SSSH predlaže i izjednačavanje iznosa minimalne osnovice za uplatu doprinosa s iznosom minimalne plaće.

U politici plaća trebalo je već davno ograničiti enormna primanja nekih menadžera, pogotovo u državnim poduzećima, a do izlaska iz krize neka se ukinu i naknade za rad u nadzornim odborima.

SSSH pozdravlja najavu smanjenja plaća državnih dužnosnika za 10 posto, no smatra da je Vlada to već trebala učiniti jer su plaće u gospodarskom sektoru već počele padati.

Također drže da je smanjenje plaća nedostatno bez ukidanja povlaštenih mirovina za državne dužnosnike, o čemu će danas razgovarati s predsjednikom Hrvatskog sabora Lukom Bebićem.

Ako u Saboru ne prođe ukidanje povlaštenih mirovina za zastupnike i druge dužnosnike organizirat ćemo potpisivanje peticije za taj prijedlog, najavila je Knežević.

Sindikati će također ponovno razgovarati s Hrvatskom udrugom poslodavaca kako bi razmotrili prijedloge da se za vrijeme krize ne koristi prekovremeni rad, kako bi se očuvala radna mjesta, te zajedno sa sindikatima reduciraju planovi poslovanja u 2009. godini. (H)

Izdvajamo iz broja:
Broj 1-2009
Hrvatska industrija svaki dan gubi 150 radnih mjesta
Sindikati pozdravili odluku Vlade o povlačenju ZOR-a iz saborske procedure
Zagreb: Održano međužupanijsko natjecanje 'Prodavač 2009'
Mercator lani ostvario 40,7 milijuna eura neto dobiti
Zlatne kune HGK za 2008. Vetropacku, Knaufu i Slavonija sladu
Zlatna kuna HGK riječkim inovatorima
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa