Seniko studio
Broj 1/2009
Izdvajamo iz broja:
Broj 1-2009 - Ante Gavranović
SSSH predlaže svoje antirecesijske mjere
Sindikati pozdravili odluku Vlade o povlačenju ZOR-a iz saborske procedure - Goran Pavlović
Zagreb: Održano međužupanijsko natjecanje 'Prodavač 2009'
Mercator lani ostvario 40,7 milijuna eura neto dobiti
Zlatne kune HGK za 2008. Vetropacku, Knaufu i Slavonija sladu
Zlatna kuna HGK riječkim inovatorima
Hrvatska industrija svaki dan gubi 150 radnih mjesta
Tjedno ostajemo bez tvornice veličine Limexa iz Donjeg Miholjca

Stanje u prerađivačkoj industriji Hrvatske je dramatično i postajat će još teže ako se hitno ne poduzmu mjere kako bi se tvrtkama olakšalo poslovanje, poručeno je s današnje konferencije za novinare Hrvatske udruge poslodavaca (HUP).

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, u posljednja je dva mjeseca izgubljeno 35.000 radnih mjesta, od čega se znatan broj odnosi na prerađivačku industriju.

Istraživanje HUP CRO industrije u 117 tvornica pokazalo je da Hrvatska svakoga dana ostaje bez 150 radnih mjesta u prerađivačkom sektoru što znači da na tjednoj razini nestaje jedna tvornica veličine Limexa iz Donjeg Miholjca.

No, kako je rekao predsjednik udruženja CRO industrije Vladimir Ferdelji, kriza još nije dosegnula vrhunac. „Ukoliko Vlada već danas ne izađe s konkretnim mjerama koje će potaknuti industrijsku proizvodnju u zemlji, do kraja godine možemo očekivati gubitak 50 tisuća radnih mjesta samo u prerađivačkom sektoru“.

On je istaknuo da je aktualna opća situacija u gospodarstvu rezultat nedostatka konkretnih mjera hrvatske Vlade za borbu protiv krize dodajući kako je samo posljednja u nizu nepogoda – plinska kriza – hrvatskoj industriji nanijela ukupne štete u iznosu od 1,8 milijardi kuna.

Više od 80 posto poslodavaca u industriji već je primijenilo određene mjere za ublažavanje posljedica krize pa su troškovi za obrazovanje, marketing i istraživanje smanjeni za 45 posto, zamrzavanje plaća primjenjuje njih gotovo 40 posto, dok je trećina tvrtki smanjila broj zaposlenih.

„U ovom trenutku ne govorimo o profitima, zaradama, na žalost ne govorimo niti o ulaganjima, već isključivo o preživljavanju i očuvanju radnih mjesta“, kazao je direktor HUP-a Đuro Popijač.

Zaključio je da je gospodarstvo "u slobodnom padu" te dodao da će bez hitnih mjera pad završiti bez padobrana pa je pitanje u koliko će se komada gospodarstvo raspasti i hoće li ga biti moguće ponovo sastaviti.

Direktor udruženja Cro industrije Vladimir Kovačević predstavio je HUP-ov paket hitnih mjera za spas industrijskih radnih mjesta u kojem se traži izjednačavanje rokova plaćanja privatnog sektora državi i javnom sektoru i obveza tih sektora prema privatnom, a uz ostalo se predlaže i plaćanje PDV-a na naplaćenu realizaciju, odgoda plaćanja poreza na dobit, vraćanje roka plaćanja carina sa 10 na 30 dana, reprogram obveza industrije prema HBOR-u i osnivanje interventnog garancijskog fonda kroz koji bi poduzeća zahvaćena krizom mogla od države dobiti garanciju za kredite HBOR-a i poslovnih banaka.

Izdvajamo iz broja:
Broj 1-2009
SSSH predlaže svoje antirecesijske mjere
Sindikati pozdravili odluku Vlade o povlačenju ZOR-a iz saborske procedure
Zagreb: Održano međužupanijsko natjecanje 'Prodavač 2009'
Mercator lani ostvario 40,7 milijuna eura neto dobiti
Zlatne kune HGK za 2008. Vetropacku, Knaufu i Slavonija sladu
Zlatna kuna HGK riječkim inovatorima
Arhiva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa