Trgovina
Seniko studio
Turizam
25.09.2008. HUH: Upozorenje o lošoj profitabilnost hotelijera
Hotelijeri se žale na brzi rast troškova radne snage i energije

Unatoč ovogodišnjem porastu fizičkog turističkog prometa, kvalitete ponude i usluga, pa i prihoda u prosjeku od 3 do 5 posto, profitabilnost hrvatskog hotelijerstva i dalje pada zbog porasta troškova, kamata te neadekvatnog tečaja kune, što će u konačnici značiti manju dobit tog sektora nego lani, manja ulaganja u idućoj godini, a time usporavanje razvoja i stagniranje hrvatskog turizma.

Na to su jučer iznova upozorili 'veliki' hotelijeri na sjednici Predsjedništva Hrvatske udruge hotelijera i restoratera (HUH) održanoj u Zagrebu, na kojoj je najavljen i ovogodišnji XII. kongres hrvatskih hotelijera 20. i 21. studenog.

Hotelijeri iz gotovo svih hrvatskih regija istaknuli su da su u prvih osam mjeseci ove godine imali povećanje broja noćenja, ali i da su troškovi rasli brže i više nego prihodi, posebno oni radne snage i energije, zbog čega će profitabilnost opet biti loša.

Stoga, a i zbog svog, kako su naznačili, dosadašnjeg značajnog ulaganja u hrvatski turizam, smatraju da je krajnje vrijeme da se ta problematika riješi na državnoj razini.

Predsjednik Predsjedništva HUH-a Franco Palma naglasio je da hotelijeri velika očekivanja imaju od nalaza Dubinske analize hrvatskog turizma, dokumenta čiju je izradu ove godine pokrenulo Ministarstvo turizma.

Taj je dokument, kaže, neophodan za sagledavanje trenutnog stanja i određivanja smjernica daljeg razvoja, te očekuje da će po završetku njegove izrade, najavljenom za proljeće iduće godine, biti donesene i konkretne mjere za poboljšanja.

Slična očekivanja imaju i od zakona o turističkom zemljištu, čije je donošenje najavljeno do kraja ove godine i čija bi prva verzija na 'svjetlu dana' mogla biti u listopadu.

Predsjednik HUH-a Anđelko Leko složio se s hotelijerom Jakom Andabaka (suvlasnikom tvrtke "Sunce Koncern" koja upravlja hotelima pod markom "Bluesun hotels & resorts"), da će navedeni problemi smanjiti interes za ulaganja jer je u ovakvim uvjetima povrat rizičniji nego prije.

Dodao je i da odgovornost za dalji razvoj hrvatskog turizma nije više na hotelijerima nego na hrvatskoj Vladi koja treba donijeti nove mjere razvoja.

Među tim mjerama spomenuo je iznalaženje adekvatnijeg tečaja kune, jer im sadašnji direktno snižava cijenu usluge i umanjuje prihod, a smatra i da bi država i hotelijerima, koji drže preko 60 posto hrvatskog izvoza, trebala omogućiti određene olakšice kojih sada nema.

Istaknuvši problematiku nedostatka, kvalitete i loših plaća radne snage u turizmu predsjednik Uprave zadarske hotelske tvrtke Turisthotel Frane Skoblar drži da bi se i tu trebalo nešto hitno učiniti odnosno pronaći model po kojem bi država iz budžeta hotelijerima subvencionirala troškove plaća zaposlenih u turizmu izvan sezone.

O svemu tome govorit će se i na ovogodišnjem kongresu HUH-a čija će glavna tema biti "Turizam danas-Kritički osvrt na dubinsku analizu stanja u turizmu i ugostiteljstvu". (H)

Povezani članci
24.09.10 Seminari, konferencije
Kongres hotelijera 1. listopada u Zagrebu
09.08.10 Turizam
Hotelijeri sezonu ocjenjuju zadovoljavajućom
10.11.09 Turizam
Dobit hotelsko-turističkih tvrtki 5,8% manja nego lani
22.10.09 Turizam
Hotelijeri: Ove godine pad dobiti 15 posto, sljedeće očekuju rast
15.09.09 Turizam
Leko: Hotelijeri u gubitku 200 mil. kuna
01.07.09 Turizam
Hotelijeri kritiziraju Akcijski plan za turizam
19.03.09 Turizam
Hoteljeri očekuju pad prihoda za 2,7 posto
09.02.09 Turizam
HUH: Hitno smanjenje naknada za spomeničku rentu, HRT, ZAMP i slivne vode
21.11.08 Turizam
Kongres hotelijera o Dubinskoj analizi turizma i utjecajima krize
04.06.08 Turizam
HUH: Zaboravite broj noćenja i dolazaka, gledajte prihode!
12.02.08 Turizam
HUH: PDV na turistički smještaj smanjiti na 6 posto
04.02.08 Turizam
Bajs: Turističko zemljište može biti problem, ali i razvojna šansa
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa