Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
19.09.2008. LNG: Već se kasni s ugovaranjem dobave plina
Stručnjaci smatraju da bi LNG ipak mogao početi raditi do 2013. godine

LNG terminal u Hrvatskoj jedan je od važnijih objekata za sigurnost opskrbe plinom u Hrvatskoj, a kako se već kasni potrebne bi odluke trebalo donijeti što prije kako bi se moglo krenuti i u realizaciju, neki su od najvažnijih naglasaka s okruglog stola "Uloga LNG-a u sigurnosti opskrbe energijom Hrvatske i jugoistočne Europe". Skup koji je organizirala tvrtka Adria LNG d.o.o. održan je u okviru 6. međunarodnog specijaliziranog sajma energetike na Jesenskom međunarodnom Zagrebačkom velesajmu.

"Sada je već izvjesno da bi LNG mogao kasniti, ali još uvijek sam optimist da bi se odluke do kraja godine mogle donijeti i LNG biti u radu 2013. godine", kazao je savjetnik predsjednika Uprave Ine Stevo Kolundžić.

Upozorio je da je od presudne važnosti brzina odlučivanja, kao i da se već kasni za ugovaranje plina s povoljnih destinacija.

Za nas su povoljne destinacije Mediteran, potom Katar, koji već sada ima rezervirane kapacitete do 2013.-2014., a mogućnost se može otvoriti samo nečijim odustajanjem, rekao je Kolundžić dodajući kako bi opskrba iz Australije bila puno skuplja i pitanje je bi li to tko u Hrvatskoj mogao platiti.

Trebalo bi, kaže, prihvatiti savjet katarskog Ministarstva energetike da se već do kraja ove godine vide mogućnosti za preliminarni ugovor.

Generalni direktor Adria LNG d.o.o. Michael Mertl ističe kako je koncepcija konzorcija da svaki član sam organizira dobavu plina te način kako će ga transportirati do terminala. Zajednički je interes članica zajednički izgraditi i voditi terminal u Hrvatskoj, pružati usluge uplinjavanja, kazao je Mertl.

Sudionici okruglog stola suglasni su da je LNG jedan od najvažnijih projekata za sigurnost opskrbe, s obzirom i na činjenicu da Hrvatska trenutno troši oko 3,4 milijarde prostornih metara prirodnog plina godišnje, a u budućnosti se procjene kreću na 6,5 do 10 milijardi.

Najveći potrošač prirodnog plina u Hrvatskoj je HEP, koji trenutno troši oko 700 milijuna prostornih metara godišnje, a s obzirom na planirane nove termoelektrane na plin za pet, šest godina to će narasti na čak 2,3 milijarde prostornih metara, istaknula je savjetnica predsjednika Uprave HEP-a Nataša Vujec.

Nezavisni energetski stručnjak David Drury ističe kako posljednjih desetak godina potrošnja LNG raste 7-8 posto godišnje, te je udio LNG-a u ukupnoj svjetskoj trgovini plinom oko 7,4 posto.
U Europi su trenutni kapaciteti LNG-a 82 milijuna tona godišnje, u izgradnji je 56 milijuna, a planirano je još 120 milijuna tona, ili ukupno 258 milijuna tona kapaciteta.

No, neki od terminala koji se planiraju neće se izgraditi pa treba donijeti pravu odluku i ispravno se pozicionirati na tržištu, naglasio je.oj je skupini Vlade predložena lokacija Dina na otoku Krku u Općini Omišalj.

Prije pokretanja same investicije trebat će, uz ostalo, izraditi idejno rješenje terminala, obaviti potrebna istraživanja te provesti procjenu utjecaja na okoliš za konkretnu lokaciju.

U Adria LNG konzorciju Republika Hrvatska imala bi udjel od 25 posto, a u samom konzorciju očekuju skori ulazak hrvatskih partnera, dok bi E.ON imao 25,5 posto, Total i OMV svaki po 20 posto, RWE 11,5 posto, te Geoplin 1 posto.

Povezani članci
17.04.14 Vijesti
Vrdoljak: Ulagački potencijal energetskih projekata 9 milijardi eura
03.07.12 Seminari, konferencije
Ulagački potencijal u energetiku do 2020. godine 15 milijardi eura
21.06.12 Financije i gospodarstvo
Država ne ulazi u vlasništvo Diokija
02.06.10 Tvrtke i tržišta
Napokon LNG Hrvatska
24.05.10 Financije i gospodarstvo
Reuters: Odluka o LNG terminalu u Hrvatskoj tek 2013.
08.05.10 Financije i gospodarstvo
Ina, HEP i Plinacro ulaze u Adria LNG
12.03.10 Financije i gospodarstvo
Reuters: Hrvatska korak bliže ka plinskom terminalu na Krku
11.12.09 Financije i gospodarstvo
Nova vlasnička struktura Adria LNG
02.10.08 Financije i gospodarstvo
Troškovi novog LNG terminala 800 mil. eura
03.09.08 Financije i gospodarstvo
Najbolja lokacija za LNG terminal - Krk
11.03.08 Tvrtke i tržišta
Nastavljeni pregovori o ulasku Ine u Adria LNG
12.10.07 Korisne informacije
Mesić: Terminal LNG najvjerojatnije u Omišlju
04.10.07 Vijesti
MINGORP o LNG terminalu: Konzorcija nema bez hrvatskih tvrtki
04.10.07 Izravna strana ulaganja
OMV: Osnovana kompanija za gradnju LNG terminala na Krku
25.09.07 Strateški savezi
Potpisana ministarska deklaracija za Jonsko-jadranski plinovod
03.09.07 Vijesti iz svijeta
Uzlet izgradnje LNG terminala u Europi
03.04.07 Izvoz
IEA: Terminal ukapljenog plina u Hrvatskoj najbolji za EU
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa