Međunarodno poslovanje
Seniko studio
Tvrtke i tržišta
11.03.2008. Nastavljeni pregovori o ulasku Ine u Adria LNG
INA je prva hrvatska kompanija koja će se pridružiti konzorciju koji trenutno čine E.ON Ruhrgas, OMV Gas International, Total, RWE i Geoplin

Predstavnici Ine i Adria LNG u Beču su u utorak razgovarali o otvorenim pitanjima o sudjelovanju Ine u Adria LNG konzorciju koji na hrvatskoj obali planira izgraditi prihvatni LNG terminal, priopćeno je iz Adria LNG konzorcija. "INA i Adria LNG vjeruju da će sklopiti sporazum u skoroj budućnosti", navodi se u priopćenju.

Ističe se da je u području Mediterana sve veća konkurencija za izgradnju LNG terminala, dok se lokacija u Hrvatskoj smatra najkonkurentnijom.

"INA je prva hrvatska kompanija koja će se pridružiti konzorciju koji trenutno čine E.ON Ruhrgas (31,15 posto), OMV Gas International (25,58 posto), Total (25,58 posto), RWE (16,69 posto), Geoplin (1 posto)", navodi se u kratkom priopćenju nakon današnjih razgovora.

Naime, navedene su tvrtke u listopadu prošle godine osnovale tvrtku Adria LNG d.o.o. sa sjedištem u Zagrebu i tada je objašnjeno da su spomenute tvrtke s navedenim udjelima "inicijalno" partneri u konzorciju, te da "hrvatske kompanije imaju mogućnost tražiti 25 posto udjela i ostale kompanije u konzorciju će smanjiti svoje udjele sukladno tome".

U udjelu od 25 posto za hrvatske tvrtke, kako je još ranije objavljeno, INA bi imala 14 posto, HEP 10 posto, a Plinacro 1 posto.

I u posljednjim razgovorima predstavnika Ine i konzorcija pokušavaju se riješiti neki manji problemi, kao primjerice pitanje uvjeta po kojem bi tvrtke u konzorciju trebale biti u većinskom vlasništvu države, jer u hrvatskoj naftnoj kompaniji Ini hrvatska država više nema više od 51 posto dionica nego 44,85 posto, doznaje se iz izvora bliskim hrvatskim predstavnicima.

Isti izvori napominju da bi se razrješenjem tog i još nekih manjih pitanja stvorila podloga da INA, kao i ostale dvije hrvatske tvrtke (HEP i Plinacro) pristupe konzorciju.

Vezano za LNG terminal na Jadranu još nije poznata ni njegova lokacija. Studija za izbor lokacije, koju je izradila tvrtka Ekonerg, je dovršena i, kako se najavljuje, bit će predstavljena javnosti na proljeće.

Prema ranijim najavama, izvrše li se sve neophodne pripreme idućih mjeseci investicijska odluka o gradnji LNG terminala na Jadranu mogla bi biti donijeta krajem ove godine, kako bi se održao i ranije postavljeni rok dovršetka gradnje krajem 2011. ili početkom 2012. godine. (H)

Povezani članci
17.04.14 Vijesti
Vrdoljak: Ulagački potencijal energetskih projekata 9 milijardi eura
03.07.12 Seminari, konferencije
Ulagački potencijal u energetiku do 2020. godine 15 milijardi eura
21.06.12 Financije i gospodarstvo
Država ne ulazi u vlasništvo Diokija
02.06.10 Tvrtke i tržišta
Napokon LNG Hrvatska
24.05.10 Financije i gospodarstvo
Reuters: Odluka o LNG terminalu u Hrvatskoj tek 2013.
08.05.10 Financije i gospodarstvo
Ina, HEP i Plinacro ulaze u Adria LNG
12.03.10 Financije i gospodarstvo
Reuters: Hrvatska korak bliže ka plinskom terminalu na Krku
11.12.09 Financije i gospodarstvo
Nova vlasnička struktura Adria LNG
02.10.08 Financije i gospodarstvo
Troškovi novog LNG terminala 800 mil. eura
19.09.08 Financije i gospodarstvo
LNG: Već se kasni s ugovaranjem dobave plina
03.09.08 Financije i gospodarstvo
Najbolja lokacija za LNG terminal - Krk
12.10.07 Korisne informacije
Mesić: Terminal LNG najvjerojatnije u Omišlju
04.10.07 Vijesti
MINGORP o LNG terminalu: Konzorcija nema bez hrvatskih tvrtki
04.10.07 Izravna strana ulaganja
OMV: Osnovana kompanija za gradnju LNG terminala na Krku
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa