Edukacija
Seniko studio
Seminari, konferencije
20.10.2015. Održana 15. međunarodna znanstvena konferencija Business Logistics in Modern Management
Na Ekonomskom fakultetu u Osijeku u četvrtak 15. listopada 2015. godine održana je jubilarna 15. međunarodna znanstvena konferencija Business Logistics in Modern Management.

Od 2001. godine, kada je prof.dr.sc. Zdenko Segetlija započeo s radom konferencije, konferencija se održavala na hrvatskom jeziku pod nazivom Poslovna logistika u suvremenom menadžmentu, no zbog povećanja dosega rezultata konferencije, sudjelovanja brojnih stranih autora te težnje za indeksacijom u relevantnim znanstvenim bazama podataka, engleski jezik je već treću godinu službeni jezik konferencije.

Uloženi trud u razvoj konferencije i ove je godine prepoznalo Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta koje ju je i financijski podržalo.

Kao i svih prijašnjih godina, i ove je godine jedan od rezultata konferencije Zbornik radova u kojem je objedinjen 21 rad te 44 autora iz 9 zemalja, 8 europskih - Austrije, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Njemačke, Poljske, Rusije, Slovenije, Srbije i jedne afričke, Nigerije.

Skup je započeo u Vijećnici Ekonomskog fakulteta u 9 sati kratkom dobrodošlicom i pozdravnim govorom voditelja organizacijskog odbora doc.dr.sc. Davora Dujaka te prodekana za znanost prof.dr.sc. Josipa Mesarića, koji su zahvalili svim dugogodišnjim vjernim sudionicima konferencije, kao i onima koji su ove godine prvi puta uveličali održavanje jubilarnog 15-og skupa.

Sudionike konferencije pozdravio je i zamjenik gradonačelnika grada Osijeka Denis Ambruš koji je pozdravio i dugogodišnje održavanje ove konferencije baš u gradu Osijeku koji je sjecište logističkih puteva između glavnih gradova Budimpešte, Zagreba, Beograda i Sarajeva i čija će lokacija zasigurno još više doći do izražaja završetkom izgradnje Koridora 5c.

Time je započeo znanstveni dio konferencije koji je bio podijeljen u četiri tematska područja. Autori su u 15-ak minuta prezentirali svoja istraživanja i rezultate, a gotovo svaka tema bila je popraćena konstruktivnom raspravom i iznošenjem viđenja prezentiranog iz perspektive građana i znanstvenika iz različitih zemalja s različitim iskustvima.
S obzirom na važnost i snagu maloprodaje, konferencija je započela Logistikom u maloprodaji, temom koja je nepresušan izvor inspiracije autorima koji se bave poslovnom logistikom.

Prof.dr.sc. Zdenko Segetlija (Ekonomski fakultet u Osijeku) analizirao je velike trgovačke lance i njihovu gustoću te utjecaj na opskrbne lance, dok je Sonja Leković (Ekonomski fakultet u Subotici) prezentirala razvoj internacionalizacije maloprodaje u multikanalnom okruženju o čemu je istraživala s koautoricama prof.dr.sc. Jelenom Končar i prof.dr.sc. Ljiljanom Stanković s iste institucije. Doc.dr.sc. Nikola Vlahović (Ekonomski fakultet u Zagrebu) predstavio je projekt na kojem surađuje s prof.dr.sc. Blaženkom Knežević, Miom Delić i Matijom Cegnarom, a koji istražuje RFID tehnologiju iz perspektive mladih potrošača – kako oni vide dobrobiti i prijetnje koje predstavlja ta moderna tehnologija čija upotreba u maloprodaji sve više raste.

Sesiju o maloprodaji završava rad o procesu koncentracije iste na globalnoj razini prof.dr.sc. Ishaka Mešića (Ekonomski fakultet u Zenici, BiH.).

Drugi dio bavio se Izazovima nabave i distribucijskih kanala. Da je distribucija osobito zahtjevna kada se radi o eko-proizvodima, prezentirala je Ana Pap (Ekonomski fakultet u Osijeku) koja je s koautoricama doc.dr.sc. Marijom Ham i doc.dr.sc Helenom Štimac analizirala proizvodnju i tržišnu perspektivu eko-proizvoda u Hrvatskoj.

Drugi radovi u sklopu ove teme istraživali su i nabavne procedure u funkciji poboljšanja poslovanja (prof.dr.sc. Željko Turkalj s Ekonomskog fakulteta u Osijeku i doc.dr.sc. Dubravka Mahaček iz Državnog ureda za reviziju), algoritme za upravljanje nabavom i zalihama (prof.dr.sc. Valery F. Lukinykh s Krasnoyarsk State Agrarian University i Yulia V. Lukinykh s Russian State Social University iz Rusije), europskim iskustvom o inovativnim rješenjima za posljednju milju dostave (Maša Slabinac s Veleučilišta Lavoslav Ružička u Vukovaru) te pregledom distribucijskih kanala velikih građevinskih materijala (mr.sc. Vesna Vučemilović s Veleučilišta u Slavonskom Brodu).

Između dva bloka, prof.dr.sc. Eszter Megyeri (University of Szeged, Mađarska) je kao gošća konferencije prezentirala najnoviji projekt njezinog sveučilišta sufinanciran sredstvima iz Europskog socijalnog fonda, a koji se bavi poslovnim predviđanjem i upravljanjem nesigurnošću nakon krize.
Treći dio pod nazivom Trendovi u transportu i skladištenju otvorio je doc.dr.sc. Borna Debelić (Pomorski fakultet u Rijeci) koji je prezentirao svoj rad s doc.dr.sc. Nevenom Grubišićem i Sašom Milanović o troškovnim i ne troškovnim čimbenicima transportnih koridora i uvjetovanosti logističkih performanci kao odrednicama konkurentnosti luke.

Nastavak je uslijedio poslovnim slučajem o optimizaciji opskrbe dijelovima u proizvodnji korištenjem kontejnera za višekratnu upotrebu prof.dr.sc. Volkera Trauzettela (Hochschule Pforzheim University, Njemačka).

Dr.sc. Ilija Ćorić (MCI d.o.o., BiH) i doc.dr.sc. Katija Vojvodić (Sveučilište u Dubrovniku) potaknuli su zanimljivu raspravu o varijabilnim plaćama prezentiravši primjer o uvođenju varijabilnih plaća u logističkom skladištu. Doc.dr.sc. Siniša Vilke (Pomorski fakultet u Rijeci) prezentirao je rad o važnosti intermodalne transportne rute kroz luku Rijeka za održivi transport, napisan s koautorima prof.dr.sc. Hrvojem Baričevićem i Liviom Maglić.

Radovi u ovom bloku bavili su se i vrednovanjem problema i ocjenjivanjem metoda učinkovitosti skladišnog procesa (Adam Kolinski i Boguslaw Sliwczynski, Poznan School of Logistics i Institute of Logistics and Warehousing, Poljska) te International Food Standard-om (IFS) i sigurnošću hrane u opskrbnom lancu hrvatskog proizvođača čokolade s naglaskom na implikacije za transport finalnog proizvoda (dr.sc. Aleksandar Erceg, Kandit d.o.o.).
Posljednji dio konferencije obuhvatio je radove pod temom Razvojne perspektive opskrbnih lanaca i logistike. Analizu hrvatske konkurentnosti u europskom logističkom prostoru prezentirao je prof.dr.sc. Drago Pupavac s Veleučilišta u Rijeci u koautorstvu s Filipom Golubovićem (Pomorski fakultet u Splitu).

Prof.dr.sc. Hans-Christian Graf (University of Applied Sciences Upper Austria) s koautorom Haraldom Kapplmüllerom zainteresirao je prisutne idejom o „smartBOX“-u, poslovnom konceptu ususret fizičkom internetu, a koji bi smanjio volumen transporta manjih pakiranja čiji se broj povećava zbog rasta popularnosti on-line trgovine.

Rad Lukasza Hadasa, Piotra Cyplika, Michala Adamczaka i Romana Domanskog (Poznan School of Logistics, Poljska) bavio se dimenzijama za razvoj integracijskih scenarija opskrbnog lanca, dok je Somuyiwa Adebambo Olayinka (Ladoke Akintola University of Technology, Nigeria) analizirao poslovne koncepte i modele urbane/gradske logistike u razvojnim ekonomijama obuhvaćajući prometne čepove, buku i druge negativne utjecaje.

O razvoju IT infrastrukture s ciljem optimizacije logističkih radnji u segmentu hladnog lanca pisale su prof.dr.sc. Dominika Crnjac Milić, Ivana Hartmann Tolić (Faculty of Electrical Engineering, Osijek) i dr.sc. Martina Martinović (RALU logistika d.o.o.), a Darja Kukovič, Tone Lerher i prof.dr.sc. Borut Jereb (University of Maribor, Slovenija) opisali su ciljeve i dobrobiti logističkog projekta kroz partnerstvo sveučilišta i industrije, kao kreativnog načina za stjecanje praktičnog znanja.

S ciljem povezivanja znanosti i prakse, sudionici konferencije posjetili su najveću farmu koka nesilica u Hrvatskoj, u mjestu Vuka nedaleko od Osijeka, a u vlasništvu tvrtke Žito d.o.o. Djelatnici tvrtke žito prezentirali su cijeli proces poslovanja s naglaskom na logističke aktivnosti – od primanja novih koka nesilica na farmu pa sve do isporuke svakodnevno svježih jaja u logističke centre trgovaca diljem Hrvatske.

Već tradicionalno, cjelodnevno druženje završilo je u Baranji gdje se uživalo u slavonskoj gastronomiji, ali i gdje su se u opuštenijem tonu nastavili brojni razgovori potaknuti zanimljivim prezentiranim radovima znanstvenika i praktičara.

Više o konferenciji te Zbornik radova mogu se pronaći na službenoj web stranici http://blmm-conference.com/.

Povezani članci
05.11.11 Seminari, konferencije
XI. Međunarodni znanstveni skup: Poslovna logistika u suvremenom menadžmentu
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa