Info
Seniko studio
Financije i gospodarstvo
17.11.2014. Predstavljena knjiga „Ekonomika rasta i pune zaposlenosti u Hrvatskoj“
Hrvatska treba novi ekonomski model
Knjiga „Ekonomika rasta i pune zaposlenosti u Hrvatskoj“ prof. dr. Tihomira Domazeta svečano je predstavljena 17. studenoga u Vijećnici HGK.

Ona na sustavan način daje glavne elemente ekonomske politike, kojoj je cilj rast i zaposlenost, a također se daju pristupi poslovanju gospodarskih subjekata odnosno poduzetnika, kojima je cilj rast i stjecanje veće dobiti. Posebno je vrijedna ekonomska analiza, koja otkriva uzroke krize kao osnovu za njeno rješavanje. Hrvatska gospodarska komora je izdavač, a Hrvatski institut za financije i računovodstvo suizdavač knjige.

„Knjiga je izuzetno važna, posebno u sadašnjem trenutku u Hrvatskoj kad se znanstvenike malo što pita, a struka je po strani te nedostaju stručne analize i izostaje sadržajna rasprava o bilo kojem problemu u Hrvatskoj“, kazao je uvodno Domagoj Juričić, potpredsjednik HGK za međunarodne poslove, napomenuvši kako je cilj da poruke knjige dođu do što više gospodarstvenika, ali i onih koji odlučuju o ekonomskoj politici.

Profesor na Katoličkome bogoslovnom fakultetu dr. sc. Stjepan Baloban, recenzent knjige, kazao je kako knjiga obrađuje važnu i aktualnu tematiku za razvoj hrvatskog društva i države te je njezin pristup gospodarskoj tematici interdisciplinaran.

U Hrvatskoj se uglavnom govori o nezaposlenosti, a malo razmišlja o zaposlenosti te rasprave o toj temi gotovo nisu prisutne u javnosti. Zaposlenost je već osam godina u padu i najteži je društveni, ekonomski i politički problem te je izraz krize u Hrvatskoj, u čije se rješavanje trebaju uključiti svi čimbenici u društvu.

Hrvatska sve više tone u krizu, stoga je cilj upozoriti na probleme koji se gomilaju već četvrt stoljeća. Hrvatska treba novi ekonomski model za izlazak iz krize te su i velika očekivanja od intelektualaca koji trebaju biti glasniji i jasniji u iznalaženju rješenja za izlazak iz krize.

Hrvatsko je gospodarstvo u depresiji i nerješavanje toga postaje sve više društvena kriza odnosno kriza sustava, kazao je Baloban dodavši kako je na ispitu i demokracija te da civilno društvo gubi na važnosti. Takve knjige moraju biti od pomoći u mijenjanju stanja duha u Hrvatskoj, zaključio je Baloban.
Profesor na Fakultetu elektrotehnike i računarstva dr. sc. Nedjeljko Perić, također recenzent, nositelj je brojnih inovativnih rješenja, osobito u području elektrotehnike i informatike, ističe kako globalna kriza ne može biti alibi za krizu u Hrvatskoj koja je i posljedica domaćeg nesređenog stanja i ekonomske politike.

Autor problematizira uzroke i pokušava prepoznati smjer u kojem bi se Hrvatska trebala pokrenuti. Važnu ulogu pri tome imaju i nove tehnologije kao uvjet budućeg razvoja.

Ulaganje u znanost i istraživanje jest investicija, to je imperativ koji svi nužno moraju prihvatiti jer bez toga nema ekonomskog rasta i zaposlenosti, kazao je.

Stoga je potrebno povećati ulaganja u strateška istraživanja i nove tehnologije, a presudna je uloga u jačanju veza između znanosti i institucija te vlast mora poticati sinergiju, kazao je Perić.

Kao recenzent, kvaliteti knjige pridonio je i dr. sc. Dubravko Radošević s Ekonomskog instituta u Zagrebu, koji je kazao kako je nezaposlenost u Hrvatskoj treća u EU s 18 posto, čak između 23 i 25 posto po drugim mjerenjima.

Autor knjige pripada postkejnezijanskoj školi ekonomije čiji je osnovni cilj ostvarivanje pune zaposlenosti i rasta, a onda je sve drugo tome podređeno. Kod nas još uvijek prevladava neoliberalan pristup ekonomiji, no jačaju i neokejnezijanci kao zagovornici novog modela ekonomskog razvoja.

Autor uvodi izraz sekularna stagnacija, stagnacija ekonomije kao dugoročnog procesa. Hrvatska je u posljednjih četvrt stoljeća imala tri razdoblja. Prva je faza rata i tranzicije do 2000. godine. Slijedi razdoblje rasta na temelju deregulacije kapitala, zaduživanja, trošenja, stvaranja neravnoteže i time temelja krize.

Od 2008. godine traje treće razdoblje deflacijske krize, kazao je Radošević dodavši kako smo otada izgubili sedam recesijskih godina, smanjen je BDP za 12 posto te je izgubljeno i do 200 tisuća radnih mjesta. Očekujem kako će i drugi ekonomisti nastaviti istraživanja i predlagati rješenja za izlazak iz krize, kazao je Radošević.

Prof. dr. Tihomir Domazet, autor knjige, s Hrvatskog instituta za financije i računovodstvo, naveo je kako su, osim smanjenja BDP-a te gubitka radnih mjesta, smanjene i investicije i industrijska proizvodnja. Bilježi se i negativna stopa nataliteta jer svake godine deset tisuća ljudi više umire nego što se rađa.

BDP je 2014. godine 7,7 posto niži nego BDP 1986. godine. Nikada se u 200-godišnjoj povijesti Hrvatske nije dogodilo da četvrt stoljeća nije bilo rasta, istaknuo je Domazet te dodao potrebu pristupa novoj ekonomiji rasta i punoj zaposlenosti. Autor je posebno zahvalio ekonomistima Vladimiru Stipetiću, Stjepanu Zduniću, Gvozdenu Flegi te Dori Smolčić-Jurdani, znanstvenici, koja je i kao recenzentica pridonijela knjizi. Posebna je zahvalio HGK, koja je i izdavač knjige.

Povezani članci
25.10.12 Seminari, konferencije
Ujednačeni razvoj zemalja put oporavka za EU
16.10.07 Prikazi knjiga
Tihomir Domazet: Ekonomika - politika, kako dalje?
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa