Info
Seniko studio
Vijesti iz svijeta
28.06.2010. Ipak konsenzus G20: Smanjenje deficita do 2013.
Lideri G20 dogovorili su se da će prepoloviti svoje proračunske manjkove do 2013. godine i stabilizirati omjer javnog duga i BDP-a radi daljnjeg poticanja globalnoga gospodarskog oporavka

Unatoč pesimističnim prognozama analitičara, koji su tvrdili da čelnici G20 na summitu u Torontu vjerojatno neće postići konsenzus o okviru za gospodarski oporavak, to se ipak dogodilo.

Lideri najrazvijenijih zemalja svijeta uspjeli su približiti stavove o načinu daljnjeg oporavka globalnog gospodarstva, iako SAD i Europa i dalje inzistiraju na različitim strategijama.

Čelnici G20 dogovorili su se da će prepoloviti svoje proračunske deficite do 2013. godine i stabilizirati omjer javnog duga i BDP-a radi daljnjeg poticanja globalnoga gospodarskog oporavka, javlja kanadska televizija CTV. Njemačka kancelarka Angela Merkel potvrdila je da će ta odluka biti dio konačne deklaracije.

"To vidim kao uspjeh i to je više nego što sam očekivala”, rekla je Merkel istaknuvši da su Europljani našli podršku za svoj put.

"Do takvog stava smo teško došli, jer je bilo i mišljenja da još nije vrijeme za smanjenje deficita i da treba i dalje podržavati potražnju da bi se potaknuo ekonomski rast", naglasio je ruski ministar financija Aleksej Kudrin.

TAkvu su taktiku najviše kritizirale Sjedinjene Američke Države iz straha da bi takva odluka mogla usporiti još uvijek slab globalni oporavak.

No, izgleda da će američki predsjednik Barack Obama ipak prihvatiti srednjoročno smanjenje duga unatoč tome što je na summitu ponovio stav da je poticanje potrošnje najbolji način poticanja ekonomskog rasta.

Suglasnost o potrebi brzog i radikalnog smanjenja deficita postignuta je prije svega zbog teškoća u kojima se nalazi Europa zbog velikih proračunskih deficita.

CTV je izvijestio da su europske zemlje poput Njemačke i Francuske vršile pritisak za prihvaćanje tih ciljeva, strahujući od reakcije na burzama.

Tako su uspjele povećati broj zemalja koje su se priklonile tome da je, zbog dužničke krize u Grčkoj, bolje poduzeti mjere radikalne proračunske štednje, povećanjem poreza i drugim mjerama za obuzdavanje potrošnje.

Argentina i Japan bili su najmanje skloni takvim mjerama jer imaju goleme deficite koje će teško smanjiti u kratkom roku.

Predsjednica Argentine Cristina Fernandez izjavila je u intervjuu za Reuters da je fokusiranje Europe na smanjenje deficita “apsolutno pogrešno”, podsjećajući na iskustvo njezine zemlje s mjerama štednje u vrijeme velike krize 2001. Podsjetila je da je Argentina smanjila plaće radnicima u javnom sektoru i da se sve okončalo bankrotom države.
Skup u središtu Toronta prate masovne demonstracije antiglobalista. U osiguranju se nalazi 19.000 pripadnika snaga sigurnosti iz svih dijelova Kanade. Organizatori su trošak summita skupine G8 u Huntsvilleu i G20 u Torontu procijenili na 1,24 milijarde američkih dolara. Policija je uhitila više od 400 osoba nakon subotnjih prosvjeda koji su počeli mirno, ali su se ubrzo pretvorili u nerede. (Bankamagazin)

Povezani članci
05.09.16 Vijesti iz svijeta
EU postigao važne dogovore na sastanku na vrhu čelnika skupine G20 u kineskom gradu Hangzhouu
04.11.11 Vijesti iz svijeta
G20 za povećanje sredstava MMF-a
23.10.10 Vijesti iz svijeta
Skupina G20 dogovorila reformu MMF-a
26.08.10 Vijesti iz svijeta
WSJ: Sarkozy želi prekinuti dominaciju dolara u svjetskim deviznim rezervama
25.09.09 Vijesti iz svijeta
G20 postaje glavni koordinator globalnog gospodarstva
   
 
 
Tražilica
 
 
Newsletter

Želite li primati
gospodarske novosti
na Vaš e-mail?
Prijavite se odmah!

E-mail:
Anketa